Perła Podlasia: Pałac w Patrykozach

  • UG Bielany

Czytaj więcej...Na dobre zaczęły się wakacje, większość z nas ma już plany na spędzenie urlopu. My zaproponujemy najciekawsze miejsca znajdujące się na terenie Gminy Bielany, które warto zobaczyć. W tym numerze Pałac w Patrykozach zwany "Perłą Podlasia" - najpiękniejszy obiekt na terenie całej gminy a niektórzy twierdzą, że jest to jeden z najbardziej ciekawych obiektów parkowo-pałacowych w Polsce. Znajduje się on w odległości 8 km od Bielan (od drogi krajowej nr 63 łączącej Siedlce z Sokołowem Podlaskim).

Czytaj więcej...

Autorowi "Ferdydurke" w hołdzie

  • Tekst i foto: Zbigniew Piotr Kotarba
Czytaj więcej...
 

Jest pierwszym i zarazem jedynym na świecie muzeum Witolda Gombrowicza. Mieści się we Wsoli, nieopodal Radomia, w dawnym pałacu należącym do m.in. Aleksandry Gombrowicz, żony brata pisarza. Jego oficjalne otwarcie nastąpiło w październiku br. w obecności Rity Gombrowicz, wdowy po autorze „Trans – Atlantyka” czy „Ferdydurke”.

Czytaj więcej...

Dwór w Mołomotkach

  • Administrator

Czytaj więcej...

Bardzo zniszczony murowany dwór, wzniesiony około połowy XIX wieku dla rodziny Kobylińskich, w rękach których był do 1945 r. Wybudowany w stylu klasycystycznym. W otoczeniu dworu resztki parku o układzie swobodnym, z około połowy XIX w.

Czytaj więcej...

Dwór w Kurowicach

  • Administrator
Czytaj więcej...
 

Zachował się tutaj murowany dwór z 1840 roku w stylu klasycystycznym, zbudowany na planie prostokąta z trzema ryzalitami, dwoma bocznymi aneksami i wystawką z balkonem na osi.

Czytaj więcej...

Dwór w Kupientynie

  • Administrator
Czytaj więcej...
 

Usytuowany na wysokim wzniesieniu, około 100 m od rzeczki Cetyni. Klasycystyczny, murowany, z portykiem filarowym, dźwigającym taras i wystawką na osi.

Czytaj więcej...

Dworek Karskie

  • Administrator
Dwór drewniany zbudowany zapewne pod koniec XVIII wieku. Usytuowany na suchym terenie w górnej części rozległego zbocza ciągnącego się ku zachodowi, gdzie w głębokiej dolinie płynie mała rzeczka Myśla. Czytaj więcej...