Zwiększ komfort swojego życia poprzez lepszy komfort widzenia

  • Patrycja Zysko

Czytaj więcej...Współcześnie optometria rozwija się w bardzo intensywnym tempie, co pozwala na jeszcze skuteczniejsze diagnozowanie problemów ze wzrokiem. Dobór nowoczesnych rozwiązań wynikających z potrzeb wzrokowych oraz komfortu funkcjonowania będącego następstwem zmieniającego się stylu życia stają się nową perspektywą dla optometrii na całym świecie, a przede wszystkim w Polsce. Na temat misji zawodu optometrysty rozmawiamy z Olafem Tabaczyńskim, ekspertem w tej dziedzinie, a także stylistą opraw okularowych.

Czytaj więcej...

Poznaj, zrozum i zmień! Czyli kilka słów o neuroplastyczności mózgu

  • Jakub B. Bączek

Czytaj więcej...Nasze mózgi są absolutnie niesamowite. I wbrew temu, co uważaliśmy kiedyś, ich skomplikowana budowa może się zmieniać przez całe życie. Wszystko opiera się o doświadczenie, edukację i pracę nad nawykami. Dobra wiadomość jest taka, że przekonania, których już nie chcemy w sobie pielęgnować, również są możliwe do zmiany. Warto więc wykorzystać neuroplastyczność mózgu w odpowiedni sposób, a być może nawet… znacząco odmienić swoje życie. Wielu z nas myśli, że nasze mózgi w okresie dorosłości są już w pełni ukształtowane i niemożliwe do zmian. Popularne kiedyś powiedzenie: „Starego psa nowych sztuczek nie nauczysz” brzmi dosyć zabawnie w kontekście badań naukowych na temat neuroplastyczności naszego mózgu. Czyżby popularne przysłowie było jedynie wymówką? Faktem jest bowiem, że jesteśmy odpowiedzialni zarówno za niekorzystne dla nas nawyki, jak i za swoje osiągniecia i nastawienie do świata – wszystko jesteśmy w stanie wypracować przy pomocy odpowiednich narzędzi! Tylko jak? 

Czytaj więcej...

Dary z natury – czyli zdrowie w dzikim jedzeniu

  • Paulina Piziorska

Czytaj więcej...Nie od dziś wiadomo, że podstawą zdrowej diety człowieka są przede wszystkim rośliny. Jedzenie ich w dużych ilościach przyniesie nam jednak największe benefity, gdy będą one bogate w wartości odżywcze, pochodzące między innymi z żyznej i obfitującej w nie gleby. Wyjałowienie to problem, z którym rolnicy zmagają się od lat. Dwójka krakowskich przedsiębiorców postanowiła znaleźć w związku z tym alternatywę dla wszystkich tych, którzy gotowi są zadbać o wartości odżywcze w swojej diecie. Odpowiedzią jest innowacyjna (i darmowa!) aplikacja Eden, w której użytkownicy mogą oznaczyć na mapie oraz nawigować się do dzikich roślin w swojej okolicy.

Czytaj więcej...