Panele dźwiękoszczelne i akustyczne - czym są i jakie funkcje spełniają?

gwne 20230810230404 pexels photo 12941053jpegPanele akustyczne i dźwiękoszczelne to doskonały sposób na efektywne wyciszenie wnętrza i poprawę jego właściwości akustycznych. Panele są proste w montażu, bardzo skuteczne w swoim działaniu, a dzięki możliwości personalizacji są także bardzo dekoracyjne. Gdzie montuje się je najczęściej? Z jakich materiałów powstają panele akustyczne i dźwiękoszczelne i jakie zadania spełniają we wnętrzu? 

Czym są panele akustyczne?

Panele akustyczne to specjalnie zaprojektowane elementy mające na celu poprawę akustyki pomieszczeń. Mówiąc prościej, panele akustyczne to element wnętrza, który kontroluje dźwięk poprzez redukcję lub absorpcję hałasu, pogłosu czy odbić dźwięku. W efekcie uzyskujemy bardziej komfortowe i przyjazne środowisko akustyczne. Panele dźwiękoszczelne i akustyczne występują w różnych rodzajach, wzorach czy rozmiarach. W zależności od konstrukcji, efekt tłumienia dźwięków może być nieco inny. 

Gdzie najczęściej stosuje się panele dźwiękoszczelne i akustyczne?

Panele akustyczne najczęściej montuje się w pomieszczeniach służących do wykonywania nagrań studyjnych. Każde studio nagraniowe musi być odpowiednio wyciszone i wygłuszone. Innym pomieszczeniem, który wymaga idealnej akustyki jest pokój audio lub domowe kino. Warto wiedzieć, że efekt dźwiękowy, jaki uzyskamy zależy nie tyle od generującego go sprzętu, co właśnie od akustyki wnętrza. Jeżeli nie zostanie ono odpowiednio wyciszone od hałasów pochodzących z zewnątrz, a pogłos czy odbicia dźwięków nie zostaną zredukowane, efekt dźwiękowy z pewnością nas nie zachwyci, bez względu na jakość używanego sprzętu. 

Z jakich materiałów tworzy się panele akustyczne?

Materiałem, który najczęściej wykorzystywany jest do produkcji paneli akustycznych jest drewno. Z niego wykonuje się ramę, szkielet, a czasem nawet całość panelu. Dodatkowo stosowanymi materiałami są zwykle wełna mineralna posiadająca certyfikat niepalności A1, bądź tkanina dająca więcej możliwości personalizacji.

Jak montuje się panele akustyczne i dźwiękoszczelne?

Panele akustyczne i dźwiękoszczelne zazwyczaj montuje się na ścianie. Do każdego zestawu paneli dołączony jest pełen zestaw montażowy i instrukcja. Pierwszym krokiem w montażu jest wykonanie dwóch niewielkich otworów w ścianie i umieszczenie w nich kołków rozporowych. Na kołkach należy zawiesić panel. Montaż jest więc naprawdę prosty. Co więcej, panele można zamontować również na suficie, co zapewni jeszcze lepszą akustykę wnętrza.

Profesjonalne panele akustyczne i dźwiękoszczelne dostępne są tutaj: https.://asound.pl/