Wydawnictwo Agora poleca kryminał Julii Łapińskiej: Czarny portret

Czarny portret OKCZUŁ, ŻE PRZESZŁOŚĆ ZNÓW STANIE NA JEGO DRODZE, I BARDZO SIĘ TEGO OBAWIAŁ

Tajemniczy sponsor, morderstwo w luksusowym hotelu w Kołobrzegu, a w tle zaginione dzieła sztuki i nazistowskie sekrety! „Czarny portret”, nowy kryminał Julii Łapińskiej, w księgarniach już 5 czerwca.  
Kuba Krall, były fotoreporter wojenny, ma zrobić dokumentację z nietypowego pobytu grupy seniorów nad morzem. Już pierwszej nocy znika jeden z najstarszych uczestników wycieczki, Zygmunt  Gretkowski, ceniony konserwator obrazów.

Ostatnio Gretkowski pracował nad książką, w której opisywał swój pobyt w ośrodku nazistowskiej organizacji Lebensborn działającym przed laty w Połczynie-Zdroju. Na jaw wychodzą wstrząsające wydarzenia z czasów II wojny światowej i okresu powojennego.

By dotrzeć do prawdy o bolesnej przeszłości Gretkowskiego, Kuba Krall znów łączy siły z charakterną policjantką Ingą Rojczyk. Tym razem podążają tropem wielkiej sztuki i sekretów instytucji, w której żołnierki Hitlera rodziły dla III Rzeszy nowych obywateli, a uprowadzone polskie dzieci poddawano brutalnej germanizacji.

Ta książka potwierdza, że Julia Łapińska jest jedną z najzdolniejszych autorek młodego pokolenia, a jej unikalna zdolność do łączenia teraźniejszości z przeszłością ma już we mnie oddaną fankę.

Anna Kańtoch

Zło drugiej wojny światowej nie odeszło. Są tragedie, których nie da się zapomnieć, i tajemnice, które nigdy nie powinny ujrzeć światła dziennego. O tym właśnie opowiada Julia Łapińska, nie stroniącod trudnych i ciągle bolesnych tematów, takich jak Lebensborn czy nazistowska grabież dzieł sztuki. Nic, tylko brać i czytać!

Mieczysław Gorzka

Soczysta, wciągająca i intrygująca opowieść o tym, jak daleko w przyszłość potrafią sięgać konsekwencje zdarzeń i jak głośno brzmią echa przeszłości. Ta przemyślana w każdym calu historia jest jak obraz namalowany przez autorkę słowami. A na nim koszmar wojny, która rozgrywa się nie tylko na frontach i w której uczestniczą nie tylko dorośli. Misterne detale pokoleniowych powiązań oraz piękno kosztujące ludzkie istnienia. Polecam!

Marek Stelar

„Czarny portret” to kryminał z górnej półki, bazujący na wątkach, które okazują się prawdziwe, ale niekoniecznie powszechnie znane. Łapie w klincz i nie pozwala oderwać się od lektury, dopóki niedostaniemy wszystkich odpowiedzi. A przy okazji przemyca trochę wiedzy historycznej.

PigOut

***

JULIA ŁAPIŃSKA - pisarka, filozofka, dziennikarka i reportażystka. Zadebiutowała kryminałem „Czerwone Jezioro”. Książka zdobyła tytuł Kryminalnego Debiutu Roku 2022 podczas festiwalu Gwiazdozbiór Kryminalny, została wyróżniona w konkursie Kryminalna Warszawa, w konkursie Kryminalna Piła oraz znalazła się w finale konkursu o Nagrodę Wielkiego Kalibru. Pięciokrotna laureatka konkursu na opowiadanie w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu. Nauczycielka kreatywnego pisania. W 2023 roku ukazał się kolejny tom serii z fotoreporterem wojennym Kubą Krallem i podkomisarz Ingą Rojczyk – „Dzikie psy”.