Pasją Małgorzaty Świsłowskiej jest fotografia

ImageMałgorzata Świsłowska-  urodziła się,  mieszka i pracuje w Sokołowie Podlaskim. Tutaj uczęszczała do szkoły podstawowej i LO im. M. Skłodowskiej-Curie. Jest absolwentką UW - wydziału pedagogiki opiekuńczo-wychowawczej. Ukończyła także sztukę (studia podyplomowe) na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie. I to właśnie ze sztuką związała swoje życie zawodowe.

Obecnie uczy tego przedmiotu w Publicznym Gimnazjum nr 1, chociaż pracę pedagogiczną zaczęła od szkolnej świetlicy.

 

Zawsze fascynowała Ją historia sztuki - epoki, style, kierunki i prądy, dzieła wybitnych twórców, ale pasją Małgorzaty Świsłowskiej jest nie malowanie, a fotografia. I to właśnie od tej strony poznaliśmy Ją na wystawie „Sokołowscy Twórcy-Prezentacje Indywidualne”, która miała miejsce w Sokołowskim Ośrodku Kultury w grudniu 2007.

Swoją przygodę z fotografowaniem zaczęła dość dawno. Najpierw było robienie zdjęć najbliższym, znajomym, uczniom podczas uroczystości czy wycieczek. Potem zaczęła uważniej patrzeć na chmury, kwiaty, drzewa, ptaki, morze, góry... Nauczyła się zauważać i utrwalać cuda natury. Fotografowanie traktuje  jako przygodę ze sztuką. Cieszy Ją każde bardzo dobre i ciekawe ujęcie. Nie poddaje zdjęć „obróbkom” komputerowym. Nie upiększa niczego, nie zmienia barw, ostrości, nasycenia, kontrastów. Nie wycina elementów ze zdjęcia i niczego nie dodaje. Jej fotografia ma być i jest po prostu naturalna.

Mówi o sobie i swojej pracy: „ Uczniom będę powtarzać, że są jak kwiaty: stworzeni do tego, aby się rozwijać, a sobie, że trzeba upodobnić się do słonecznika, który pomimo burz i deszczów, zawsze zwraca się w stronę słońca...”