Marian Pietrzak- żywa encyklopedia wiedzy o Ziemi Sokołowskiej

Marian Pietrzak
Marian Pietrzak

 

Marian Pietrzak - znany sokołowski regionalista i społecznik, radny miasta w latach 1990-1994, członek wielu organizacji i stowarzyszeń.

Urodził się 29.08.1932 roku. Całe swoje życie poświęcił odkrywaniu zapomnianej historii Ziemi Sokołowskiej. Od najmłodszych lat gromadził stare przedmioty, dokumenty i zdjęcia.  W 2000 roku na swojej posesji przy ulicy Lipowej stworzył i dotąd prowadzi jedyne prywatne muzeum-skansen w Sokołowie Podlaskim. Jego gośćmi są nie tylko dzieci i młodzież różnych typów szkół z całego powiatu. Bardzo często skansen odwiedzają przybywający z antypodów  potomkowie dawnych sokołowian szukający tu swoich korzeni. W kronice można znaleźć wpisy obywateli Niemiec, Włoch, Kanady, Argentyny i Izraela. Często zaglądają tu rodziny sokołowskich Żydów, gdyż pan Marian jest skarbnicą informacji na ten temat.

Ogromną wiedzę dotyczącą historii miasta i powiatu Marian Pietrzak przekazał kolejnym pokoleniom, wydając dotychczas pięć książek: "Sokołów Podlaski w latach 1939-44", "Sokołów Podlaski dawniej i dziś", "Jaćwingowie - powieść historyczna z czasów Kazimierza Sprawiedliwego", "Dwory, folwarki, pałace zachodniego Podlasia" i "Cmentarze Ziemi Sokołowskiej. Duchy i Sny". Publikacje te cieszą się dużym zainteresowaniem i niektóre z nich były już kilkakrotnie wznawiane.

Do wiedzy zawartej w tych książkach odwołują się ludzie piszący prace magisterskie i doktoranckie. W 2005 roku Elżbieta Kosińska, studentka Wyższej Szkoły Humanistycznej w Pułtusku napisała pracę licencjacką na temat: „Marian Pietrzak jako popularyzator wiedzy o Sokołowie Podlaskim i okolicy”.

W prasie lokalnej i regionalnej można też znaleźć artykuły tego autora, gdyż od sierpnia 2001 roku współpracuje on z redakcją „GAZETY SOKOŁOWSKIEJ”. To w niej ukazał się cykl „Szlakiem Młota i Łupaszki” o żołnierzach AK, dla których II wojna światowa nie skończyła się w maju 1945 roku.

Marian Pietrzak jest nie tylko pasjonatem historii, ale także zajmuje się twórczością artystyczną. Jego „Wiersze z podlaskiej ziemi” ukazały się drukiem w 2005 roku. Sokołowska publiczność mogła je poznać podczas wieczoru autorskiego w Klubie Literackim „ERATO”  w lutym 2007 r. Dzielił to spotkanie z Danutą Kalinowską, z którą razem występuje w zespole „Seniorynki”.

Zasługi Mariana Pietrzaka dla miasta i regionu  zauważono i doceniono. W 1974 r. otrzymał "Grand Prix" z okazji 550-lecia Sokołowa, a w 2000 r. "Medal XX-lecia NSZZ Solidarność". W tym samym roku został odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym Krzyżem Zasługi. W 2004 roku do rąk Mariana Pietrzaka trafiły odznaki: „Zasłużony Działacz Kultury” i „Piękniejsza Polska”, a w 2005 r. – nagroda od Rady Miasta. Od 2008 r. jest także wiceprezesem Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Sokołowie Podlaskim.

Marian Pietrzak to człowiek z wielką pasją, chodząca encyklopedia tej części Podlasia. Miejmy nadzieję, że inni pójdą w Jego ślady.

A takie ci jest Podlasie

                                                                                                           
Czy słyszałeś o krainie
Co z baśniowych podań słynie?
O Jaćwingach, świętych wężach,
O walczących z tury mężach?
O Cetyni jasnowłosej,
Która ongiś tu mieszkała,
Co swe imię rzece dała?

To Podlasie, mój kochany,
Kraj cudowny, mało znany!

Gdy się znajdziesz na tej ziemi,
Koło Bugu cichej toni,
Szumią drzewa, pluszcze rzeka,
Co legendę szepcze o niej.
Przyjdź i zajrzyj w dawne wieki,
Nad strumyki, ciepłe bory,
Gdzie uroczo, pięknie, cicho,
Tak jak dawniej, do tej pory.
Wyjdź na pola i na łąki,
Gdzie źródlane są ruczaje
I usłane kwieciem lasy –
Czeremchowe gaje.

Gdy się znajdziesz w tych zakątkach,
Wśród kwitnących polnych grusz,
Twarz i serce masz już jasne,
Nie potrzeba gór i mórz.

Więc posłuchaj, co ci powiem,
Przyjdź i zobacz to, co piszę.
Poznasz ludzi tego kraju,
Jego urok, piękno, ciszę.