Marek Kołodziejski- plastyk, muzyk i poeta

Urodził się w 1955 roku w Sokołowie Podlaskim. Jest absolwentem liceum ogólnokształcącego w naszym mieście. W latach 1976-83 pracował w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach jako plastyk. W 1983 został zatrudniony w Sokołowskim Ośrodku Kultury. Wtedy też rozpoczął studia w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu. W 2001 roku rozstał się z SOK-iem. Obecnie pracuje w Sterdyni, łącząc funkcję nauczyciela w tamtejszym Zespole Szkół i instruktora w Gminnym Środku Kultury i Sportu.
Marek Kołodziejski ma wiele pasji!

Image
Marek Kołodziejski

 

Plastyka
Projektował i wykonywał dekoracje na różne uroczystości sakralne w naszym mieście i poza nim, realizował projekty plastyczne na terenie ośrodka kultury. Był współautorem ołtarza papieskiego na spotkanie ekumeniczne w Drohiczynie 10 czerwca 1999 roku. Maluje obrazy. Dwa z nich - „Miłosierdzie  Boże” i „Jan Paweł II” - można obejrzeć w kościele księży salezjanów. Drugi portret Papieża znajduje się w konkatedrze.

Muzyka
Gra na gitarze i fortepianie, śpiewa i komponuje muzykę. W 2000 roku ukazała się kaseta „Tobie, Panie” zawierająca Jego piosenki śpiewane razem z Radkiem Świderskim do tekstów Bożeny Mrozowskiej. Prowadzi w Sterdyni zespół wokalno- instrumentalny. Kierowana przez Niego młodzież uświetnia swoimi występami imprezy okolicznościowe w Sterdyni, Sokołowie i na terenie całego powiatu. Zespół kilkakrotnie brał udział w przeglądach piosenki religijnej w Bielsku Podlaskim. W 2006 Michał Pieńkowski  zajął I miejsce. Monika Prokopczuk, startująca w innej kategorii wiekowej, dwukrotnie zdobyła II miejsce (w 2006 i 2007 roku), a Marzena Prokopczuk w 2006 przywiózła stamtąd wyróżnienie.

Poezja
Pracując w Sokołowskim Ośrodku Kultury, zainicjował wieczory poetyckie w Piwnicy Kasztelańskiej, a w 1999 roku powołał do istnienia Klub Literacki, który na jednym ze spotkań przyjął nazwę „ERATO”. Celem klubu była od początku prezentacja i popularyzacja osobowości twórczych naszego regionu. Dzięki Markowi światło dzienne ujrzały m.in. wiersze Ireny Filipczuk z Tchórznicy, gdyż zaprezentował je w Piwnicy Kasztelańskiej, a następnie przekazał Franciszkowi Kobryńczukowi, poecie i krytykowi literackiemu z Warszawy. Ten namówił poetkę do ich opublikowania.
Marek Kołodziejski nie tylko opiekował się poetami, ale sam też pisał wiersze. Ukazały się one po raz pierwszy w 2000 roku („Dotyk cienia”) w zbiorze „Wybór wierszy”, a sąsiadowały tam z tekstami Dariusza Kosieradzkiego i Witolda Zemrowskiego. Kilka utworów Marka znajdziemy także w zbiorze „ERATO-wybór wierszy” z 2004 roku.

W kwietniu 2008 roku młodzież ze Sterdyni zaprezentowała się w Klubie Literackim ERATO” podczas spotkania pod hasłem „Nie mijaj, wiosno”. Wieczór autorski Marka Kołodziejskiego w Piwnicy Kasztelańskiej zaplanowano na jesień bieżącego roku.