Uroczystości jubileuszowe w Salezjańskim Liceum Ogólnokształcącym im. Henryka Sienkiewicza w Sokołowie Podlaskim

530 lat temu - 1 września 1993 r. zabrzmiał pierwszy dzwonek w reaktywowanym po 45 latach Salezjańskim Liceum Ogólnokształcącym. W ławkach trzech sal lekcyjnych zasiadło wówczas 34 uczniów klasy pierwszej, trzeciej i czwartej. Z roku na rok nasza szkoła się rozrastała, uczniów przybywało, baza dydaktyczna była  systematycznie unowocześniana. Szybko okazało się , że trzeba przygotować kolejne pomieszczenia, niebawem rozpoczęto więc budowę nowej szkoły i  pełnowymiarowej sali gimnastycznej. Obecnie w trzech budynkach uczy się 280 licealistów i 380 uczniów szkoły podstawowej.  

30 lat minęło bardzo szybko i dziś – 16 września 2023 r. spotkaliśmy się, by uczcić, a zarazem podsumować ten czas, dokonania ludzi tu pracujących  i osiągnięcia naszego wyjątkowego liceum.

6Tak wiele się przez ten czas wydarzyło – mury naszej szkoły były świadkami wielu ważnych, doniosłych i wzruszających chwil. I oczywiście zmieniali się też dyrektorzy naszej szkoły. Jako pierwszy kierował nią Ks. Stanisław Bogdański, który już oręduje za nami z Domu Ojca, następnie na cztery lata stery przejął ks. Julian Dzierżak. Potem przez kilkanaście lat zarządzał nami ks. Dariusz Matuszyński dbając o to, aby panował tu klimat wzajemnej pomocy, zaufania i bezpieczeństwa. Obecnie przewodzi nami  i pozwala szkole rozkwitać ks. Stanisław Stachal.

Świętowanie jubileuszu rozpoczęliśmy w Sokołowskim Ośrodku Kultury – zaproszeni goście oraz licznie zgromadzona społeczność szkolna wysłuchała wykładów dotyczących systemu wychowania księdza Bosko. Mieliśmy również okazję obejrzeć część artystyczną w wykonaniu aktorów szkolnego koła teatralnego Plaudite (pod kierownictwem pani Ewy Artych) oraz wysłuchać występów wokalnych naszej absolwentki Gabrysi Jaczewskiej oraz ucznia klasy maturalnej Janka Kraski. Część artystyczną  uświetnił Zespół Pieśni i Tańca Sokołowianie, w którego szeregach od lat tańczy i śpiewa wielu naszych uczniów. 

4Zaproszeni goście z wielką sympatią i życzliwością wypowiadali się o naszej szkole, życząc kolejnych dobrych i owocnych lat działania.
Kolejna część uroczystości miała miejsce w  kościele św. Jana Bosko, który jest w zasadzie naszym szkolnym kościołem – tak wiele ważnych wydarzeń z życia szkoły tam właśnie świętujemy. Uroczystej Mszy Św., celebrowanej przez wielu przybyłych księży, w tym również absolwentów naszego liceum, przewodniczył Ksiądz Inspektor Tadeusz Jarecki. 

1Po mszy nastąpiła mniej oficjalna część jubileuszowych obchodów – poczęstunek dla wszystkich, zwiedzanie nowej części szkoły, spotkania absolwentów w klasach pełniących chwilowo funkcje kawiarenek. Bardzo miło było powspominać, zobaczyć dawnych uczniów, spotkać koleżanki i kolegów.
Do zobaczenia na kolejnym jubileuszu.

 

237