Wydawnictwo Marginesy poleca kryminał Krzysztofa Zajasa: Gerda

GerdaKrakowski inspektor Andrzej Krzycki uwolnił wprawdzie swojego przyjaciela Lucka Bałysia z łap gangsterów, ale zostawił na Pomorzu jedną nierozwiązaną zagadkę. Heike Liebner z Hanoweru wciąż szuka śladów swojej starszej siostry Gerdy, zaginionej w styczniu 1945 roku podczas ucieczki przed Armią Czerwoną. A ponieważ Heike pomogła kiedyś Krzyckiemu, teraz on musi pomóc jej. Zwłaszcza że stara Niemka siedzi w słupskim areszcie podejrzana o morderstwo.

Krzycki i Bałyś wracają na Pomorze, a wraz z nimi wszystkie tamtejsze koszmary, które sięgają czasów wojny. Zima. Mróz. Zbliża się front. Gerda wraca do wsi po zostawionego przy budzie psa i przepada na zawsze. Kilkadziesiąt lat później Krzycki idzie tą samą drogą, uważnie wsłuchując się w szum pomorskich wiatraków. Już tylko one wiedzą, co naprawdę wydarzyło się przed laty.

Finał trzymającej w napięciu trylogii pomorskiej.

Mistrzowskie połączenie pasjonującego kryminału z tużpowojenną historią Pomorza, której nie chcemy pamiętać. Krzysztof Zajas zabiera nas na Ziemie Odzyskane, gdzie w 1945 roku splotły się tragiczne losy polskich i niemieckich bohaterów Gerdy, i otwiera nam oczy na ewakuacje, osadnictwo, prawo, pięść, wszechobecną śmierć, masowe szabrownictwo i powszechny gwałt. Wątki rozpoczęte wówczas rozplątują po latach dwaj nietuzinkowi, działający zwykle na granicy prawa, ironiczni policjanci z Krakowa. Jako historyczka i wielbicielka polskich kryminałów od książki Zajasa nie mogłam się oderwać, śmiejąc się i płacząc na przemian. Bardzo polecam.

Magdalena Grzebałkowska

W Gerdzie Krzysztof Zajas podsuwa czytelnikowi liczne gry z konwencją kryminału, sprytnie wplecione w świetną, niełatwą historię. Warto podjąć wyzwanie i pozwolić się nieść tej literaturze, językowi i opowieści.

Łukasz Wojtusik

***

Krzysztof A. Zajas – literaturoznawca, kulturoznawca, tłumacz, profesor polonistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Autor znakomitej kryminalnej „trylogii grobiańskiej”: Ludzie w nienawiści (2014), Mroczny krąg (2015) oraz Z otchłani (2016), a także doskonale przyjętej powieści Oszpicyn (Marginesy 2017), nominowanej do Nagrody Wielkiego Kalibru. Pierwszy tom „trylogii pomorskiej”, Wiatraki, ukazał się nakładem Marginesów w 2018 roku i zdobył tytuł Krakowskiej Książki Miesiąca. Jego ulubionym pisarzem jest Stephen King i podobnie jak jego mistrzowi przyświeca mu zasada: książka ma być do czytania.

***

GerdaKrzysztof A. Zajas

Gerda

ISBN 978-83-67790-87-1 cena:49,90 zł
Stron 480 Okładka miękka ze skrzydełkami
Kategoria: Kryminał
Wydawnictwo Marginesy Sp. z o.o.
01-540 Warszawa ul. Forteczna 1a
tel./fax.: +48 22 2839 91 27
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.marginesy.com.pl