Wydawnictwo Agora poleca megabestseller Michelle Obama: Światło w nas. Jak żyć w niepewnych czasach

wiato w nas okadka frontKontynuacja światowego megabestsellera „Becoming” Michelle Obamy 

Michelle Obama, jedna z najbardziej lubianych kobiet na świecie, odsłania kulisy swojego życia i pokazuje, jak radzić sobie ze zmianami, słabościami, niepewnością i czerpać z tego, co mamy w sobie. Pełna humoru, inspiracji i lekcji z życiowych doświadczeń książka „Światło w nas. Jak żyć w niepewnych czasach” w księgarniach już 6 września. 

Po ogromnym sukcesie swojej autobiograficznej książki tym razem Michelle Obama, była pierwsza dama USA, dzieli się wiedzą i praktycznymi wskazówkami, jak zachować równowagę w dzisiejszym pełnym niepewności świecie i jak radzić sobie ze zmianami. Jak budować trwałe i szczere relacje? Jak tworzyć wspólnoty i budować je pomimo różnic, czerpiąc z nich siłę? Jakich narzędzi używać, aby poradzić sobie z poczuciem zwątpienia lub bezradności? Co robić, kiedy czujemy, że mamy dość?

Michelle Obama, czerpiąc ze swoich doświadczeń matki, córki, małżonki, przyjaciółki i pierwszej damy, dzieli się nawykami i zasadami, które wypracowała, aby skutecznie pokonywać różne życiowe mielizny i przeszkody. Opowiada o swoich najcenniejszych praktykach, np. sile małych rzeczy, „miłym rozpoczynaniu”, „sięganiu wysoko”, budowaniu „kuchennego stołu” zaufanych przyjaciół i mentorów, oraz o podejściu, dzięki któremu od ponad 30 lat razem z Barackiem Obamą tworzą udany związek, rodzinę i wspólnotę.

Z charakterystycznym dla siebie humorem, szczerością i współczuciem podejmuje również kwestie związane z rasą, płcią i aktywnością społeczną. Zachęca tym samym do zmierzenia się ze strachem i uprzedzeniami, znalezienia siły we wspólnocie i do odnajdywania w sobie motywacji do odważnego realizowania swojego potencjału.

Nauczyłam się, że poczuciu własnej wartości może towarzyszyć podatność na ciosy, a wspólną cechą wszystkich ludzi na Ziemi jest dążenie do lepszego losu za wszelką cenę. Gdy rozświetla nas blask, postępujemy odważniej. Jeśli znasz swoje światło, znasz siebie. Znasz własną historię bez przekłamań. Z moich doświadczeń wynika, że ten rodzaj samopoznania buduje pewność siebie, co skutkuje wewnętrznym spokojem i pozwala spojrzeć z właściwej perspektywy. To z kolei prowadzi do budowania dobrych relacji z innymi, co według mnie stanowi fundament naszego życia. Jedno światełko podsyca drugie. Jedna silna rodzina wzmacnia kolejną. Jedna energiczna społeczność może zarazić entuzjazmem sąsiednie. Taka jest siła światła, które niesiemy.

Michelle Obama 

 Poniżej znajduje się link do wideo z Michelle Obamą, w którym autorka wprowadza w tematykę nowej książki:
https://www.youtube.com/watch?v=MYfHbbWfurQ 

Wideo możne też pobrać poprzez ten link:

https://we.tl/t-EUNrQ9C22i 

Nie macie komu się zwierzyć, z kim podzielić się swoimi obawami? Przeczytajcie tę książkę. Michelle Obama w prostych słowach opowiada o swoich doświadczeniach kobiety, matki, pierwszej damy. Jej książka inspiruje, niesie nadzieję, wzmacnia, dodaje siły i wiary. Odwołuje się do wartości uniwersalnych, o których często zapominamy w pędzie. Każda z nas chciałaby mieć przyjaciółkę taką jak Michelle.

Jolanta Kwaśniewska, pierwsza dama RP w latach 1995-2005

Patrzę na Michelle Obamę i wiem, że taka powinna być pierwsza dama. Mądra partnerka prezydenta, robiąca ważne rzeczy dla innych. Głośno i bez lęku wyrażająca swoje zdanie. W nowej książce Michelle jest taka jak my. Czasami bardzo silna, a czasami pełna obaw i zagubiona. Pokazuje nam, jak sobie dawać radę, co jest ważne, co można zmienić. I nie ma w tym nic z poradnikowego słodkiego ględzenia o budowaniu pewności siebie. Jest życie. Wzmacniająca lektura na trudne dla kobiet czasy.

Dorota Wellman, dziennikarka i prezenterka telewizyjna

Michelle Obama to jedna z tych kobiet, które oświetlają drogę innym kobietom. Pięknie pisze o tym, że nasze wewnętrzne światło to przede wszystkim efekt pracy nad sobą, codziennej praktyki, małych kroczków i wszystkich aktów odwagi, które pomagają nam pokonywać trudności w walce o siebie.

Małgorzata Ohme, psycholożka i dziennikarka

W świecie, który spowija nas mrokiem niepewności i lęku, Michelle przypomina nam o jedynej sile, która jest w stanie go przezwyciężyć. To książka o powrocie do czułości, miłości i odwagi, które zawsze mamy na podorędziu, bo nosimy je w sobie.

Joanna Chmura, psycholożka i blogerka 

Michelle Obama - w latach 2009–2017 pełniła funkcję pierwszej damy Stanów Zjednoczonych. Ukończyła Princeton University i Harvard Law School, po czym zatrudniła się jako prawniczka w chicagowskiej kancelarii Sidley & Austin, gdzie poznała przyszłego męża Baracka Obamę. Później pracowała w biurze burmistrza Chicago, na Uniwersytecie Chicagowskim oraz w University of Chicago Medical Center. Założyła także chicagowską filię organizacji Public Allies, która przygotowuje młodych ludzi do kariery w służbie publicznej. Jest autorką bestsellerów Becoming. Moja historia oraz American Grown. Obamowie mieszkają obecnie w Waszyngtonie, mają dwie córki – Malię i Sashę.

***

swiatlo michelle obama 1200x12003 1Michelle La Vaughn Robinson urodziła się 17 stycznia 1964 w Chicago. Jej ojcem był Fraser Robinson (1935–1991),natomiast matką jest Marian Shields Robinson, sekretarka (urodzona w 1937). Pradziadek Michelle był niewolnikiem na plantacji w Georgetown. Fraser Robinson był pracownikiem miejskich wodociągów i działaczem Partii Demokratycznej. Starszy brat Michelle, Craig, był koszykarzem. W 1970 rodzina Robinsonów przeniosła się do nieco bogatszej dzielnicy Chicago – South Shore. Już od najmłodszych lat, Michelle była świadkiem segregacji rasowej. Uczęszczała do Whitney M. Young Magnet High School(ang.),jednocześnie uczestnicząc w wykładach z zakresu biologii w college’u Kennedy–King(ang.).

Po ukończeniu szkoły średniej rozpoczęła w 1981 studia na Uniwersytecie Princeton. Przyszła pierwsza dama najchętniej spędzała czas z czarnoskórymi rówieśnikami, których na całej uczelni było około 10%. W 1985 ukończyła naukę w Princeton z tytułem Bachelor of Arts i rozpoczęła studia prawnicze na Uniwersytecie Harvarda. Pod koniec edukacji w Princeton napisała pracę pt. Princeton-Educated Blacks and the Black Community. Na Harvardzie należała do organizacji Black Law Students Association(ang.). Dwa lata później ukończyła studia.

Po ukończeniu studiów zatrudniła się w kancelarii prawniczej Sidley Austin(ang.). W tej właśnie firmie poznała swojego przyszłego męża, Baracka Obamę. Wkrótce potem oboje zaczęli się spotykać, a w 1991 się zaręczyli. Po zaręczynach pojechali do Kenii, gdzie Obama przedstawił jej swoją rodzinę. Pobrali się 3 października 1992, a w podróż poślubną udali się na Zachodnie Wybrzeże.

W 1995, gdy Obama planował rozpocząć działalność polityczną jako stanowy senator, Michelle początkowo zaprotestowała przeciw temu pomysłowi. Ostatecznie jednak poparła męża i aktywnie włączyła się w kampanię. Pracowała wówczas jako asystentka burmistrza Chicago Richarda Daleya. W 2001 zatrudniła się w szpitalu przy Uniwersytecie Chicagowskim. Gdy w 2004 jej mąż planował kandydować do Senatu, ponownie się sprzeciwiła, jednak ostatecznie zmieniła zdanie i wzięła udział w kampanii. Po zwycięskich wyborach, Barack przeniósł się do Waszyngtonu, natomiast Michelle pozostała w Chicago.

W 2007, kiedy jej mąż ogłosił chęć kandydowania na prezydenta, przeszła na pół etatu pracy w szpitalu, by móc pomóc w kampanii wyborczej. W trakcie kampanii, wymogła na mężu rzucenie nałogu palenia papierosów. Po zwycięskich wyborach, wprowadziła się do Białego Domu, wraz z rodziną. Szefową jej biura we Wschodnim Skrzydle została Jackie Norris(ang.),która regularnie spotykała się z szefem kancelarii prezydenta, Rahmem Emanuelem. Jesienią 2009 agitowała na rzecz Chicago, jako kandydata do organizacji igrzysk olimpijskich w 2016 roku. Wraz z mężem, pojechała na obrady Komitetu Olimpijskiego do Kopenhagi, jednak mimo tego, kandydatura Chicago odpadła w pierwszym głosowaniu. Jak większość poprzednich pierwszym dam, zaangażowała się w działalność społeczną. Zaangażowała się m.in. w propagowanie powszechnego dostępu do opieki zdrowotnej. Zajmowała się także rozpowszechnianiem zdrowego stylu życia. W 2010 rozpoczęła program walki z otyłością, zwłaszcza wśród dzieci i młodzieży, pod nazwą Let’s Move!(ang.) (pol. Ruszajmy się!). Tym samym zaapelowała do koncernów żywnościowych, by zmieniły swoją politykę marketingową. W wyniku tego, prezydent zobowiązał agencje federalne do opieki nad programem zdrowego żywienia. Ponadto pierwsza dama powołała fundację Partnership for Healthy America, która miała się zająć walką z otyłością. W 2011 zachęcała Amerykanki do jak najdłuższego karmienia piersią dzieci, powołując się na badania, które mówiły, że dłuższy okres karmienia piersią zmniejsza ryzyko nadwagi. Za swoją działalność otrzymała nagrodę Big Help Award w marcu 2010 roku.

Pełniąc obowiązki pierwszej damy, określała trendy w modzie amerykańskiej. Według prasy amerykańskiej jej stroje prezentują się nienagannie, dzięki czemu w marcu 2009, zaprezentowała się na okładce „Vogue’a”. Zajmuje 50. miejsce na liście 50 najbogatszych polityków świata sporządzonej przez tygodnik „Angora” jako posiadaczka 11,8 miliona USD majątku osobistego.

13 listopada 2018 roku w Stanach Zjednoczonych ukazała się długo wyczekiwana i zapowiadana autobiografia Michelle Obamy pod oryginalnym tytułem Becoming(ang.). Szybko zyskała status bestsellera – tylko w dniu premiery w USA i Kanadzie sprzedano ponad 725 tys. egzemplarzy. Do początkowego nakładu 1,8 mln. egzemplarzy szybko rozpoczęto dodruk dodatkowych 800 tys. Książka była efektem umowy, którą w 2017 roku Obamowie podpisali z wydawnictwem „Penguin Random House”. Kontrakt miał wartość 65 mln. dolarów i była to najwyższa kwota jaką kiedykolwiek zapłacono za prezydencki pamiętnik. Do 2019 roku książkę wydano w kilkudziesięciu krajach, w 25. wersjach językowych. W języku polskim została opublikowana w 2019 roku przez Wydawnictwo Agora (tłum. Dariusz Żukowski).

***

agoraMichelle ObamaMichelle Obama

Światło w nas. Jak żyć w niepewnych czasach

Wydawnictwo Agora
ul. Czerska 8/10
00-732 Warszawa
www.wydawnictwoagora.pl