Wydawnictwo Marginesy poleca powieść dla młodzieży Eleanor H. Porter: Pollyanna

pollyannaPollyanna Whittier, osierocona jedenastolatka, trafia od opiekę surowej ciotki, panny Polly Harrington. Kobieta za swoją powinność uważa wychowanie dziewczynki, córki ukochanej siostry. Pogodna i zarażająca optymizmem Pollyanna odmienia oblicze miasteczka. Uczy jego mieszkańców, jak w każdej sytuacji – bez względu na to, jak przykrej – dostrzec coś, z czego można się cieszyć. Urokowi dziewczynki ulegają nawet pani Snow, wiecznie niezadowolona kobieta przykuta do łóżka przez chorobę, oraz uważany powszechnie za gbura i skąpca największy bogacz w miasteczku pan John Pendleton. Wkrótce wszyscy biorą udział w zabawie w powody do radości – wszyscy z wyjątkiem nieprzystępnej ciotki.

Jaka historia kryje się za oziębłością panny Polly? Jaką rolę odegrali w jej życiu pan Pendleton i lokalny doktor? Czy tragedia, która dotknie Pollyannę – i która pozbawi dziewczynkę umiejętności znajdowania powodów do radości w każdych okolicznościach – poruszy czułą strunę w sercu ciotki?

Napisana ponad sto lat temu przez Eleanor H. Porter powieść należy do klasyki światowej literatury dziecięcej.

***

Eleanor H. Porter urodziła się w New Hampshire w 1868 roku. Jako młoda kobieta uczyła się śpiewu, ale po ślubie w 1892 roku zajęła się pisaniem. Stworzyła wiele powieści dla dzieci i dorosłych, ale jej najsłynniejszą książką stała się Pollyanna, wydana w 1913 roku. Na jej podstawie powstały sztuka wystawiana na Broadwayu oraz hollywoodzki film. Dwa lata po opublikowaniu Pollyanny Porter napisała drugą część przygód sympatycznej dziewczynki. Autorka odniosła sukces komercyjny i cieszyła się ogromną popularnością. Zmarła w Cambridge w stanie Massachusetts w 1920 roku.

***

pollyannaEleanor H. Porter

Pollyanna

ISBN 978-83-67674-22-5 cena: 41,90 zł
Stron 258 Okładka twarda
Kategoria: Literatura młodzieżowa
Wydawnictwo Marginesy Sp. z o.o.
01-540 Warszawa ul. Forteczna 1a
tel./fax.: +48 22 2839 91 27
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.marginesy.com.pl