Przedtreningówki - czy słusznie się ich obawia?

sfd 2O przedtreningówkach padło już wiele słów, a informacji czy też badań na ich temat jest naprawdę wiele. Jednak wciąż wiele osób zastanawia się nad ich bezpieczeństwem. Co więcej, wciąż nie brakuje naprawdę absurdalnych stwierdzeń, które stawiają przedtreningówki czasami na równi z substancjami psychoaktywnymi, czy też dopalaczami lub narkotykami. Są to oczywiście nieprawdziwe informacje, które są obecne jedynie w kuluarach obiegu trywialnego. Jednak skąd biorą się takie porównania? Głównie przez najbardziej rozpowszechnione i jedno z najbardziej oczywistych działań odżywek przedtreningowych, które mają za zadanie odpowiednio pobudzić organizm na potrzeby intensywnego wysiłku. To przez wiele osób stawia na równi z działaniem niektórych nielegalnych substancji. Jednak w przypadku przedtreningówek, gdy ich suplementacja jest skonsultowana ze specjalistą, ich stosowanie jest całkowicie bezpieczne dla organizmu. Stąd też od razu można odpowiedzieć na pytanie, że nie trzeba się obawiać tzw. przedtreningówek. Jednak dlaczego? Warto to uargumentować.

Przedtreningówki - kilka słów o ich składzie
Warto przyjrzeć się temu co znajduje się w składzie przedtreningówek. Co ciekawe, w znacznej części tego typu preparatów, są to po prostu substancje naturalne, które można spotkać w licznych produktach spożywczych w codziennym pożywieniu. Spożycie tego typu substancji w formie przedtreningówki, skutkuje jedynie bardziej intensywnemu przyjęciu przez organizm określonych substancji. Dzięki temu natomiast, możliwe jest wywołanie określonych skutków, które mają za zadanie przede wszystkim wpłynąć na efektywność treningów. Jakiego rodzaju substancje są najczęściej w tym przypadku wykorzystywane?

Oczywistym działaniem pobudzającym, z którego korzysta ogromna liczba osób na całym świecie, może poszczycić się kofeina. Jest ona dostępna w bardzo wielu odżywkach przedtreningowych, a wiele osób uważa, że jedna dawka tego typu suplementu, jest równa np. 2 filiżankom kawy (w zależności od danego preparatu). Innymi popularnymi substancjami w odżywkach przedtreningowych będą także kreatyna, beta-alanina, różeniec górski itp. Co więcej, w przedtreningówkach nie zabraknie także substancji wspomagających takich jak witaminy i minerały. 

Różnego rodzaju preparatów jest tak wiele, że ciężko przedstawić ich pełen przekrój, jednak można wskazać kilka wartościowych preparatów tego typu. Za przykład mogą posłużyć przedtreningówki firmy BSN, które są dostępne w sklepie SFD. Warto przyjrzeć się im pełnowartościowym składom, co pozwoli także zauważyć, że są to bezpieczne do stosowania preparaty. Jednak zawsze najbezpieczniej jest wszelkiego rodzaju suplementacje skonsultować ze specjalistą. Warto o tym pamiętać.

Z jakiego powodu stosuje się przedtreningówki?
Suplementacja wszelkiego rodzaju składnikami odżywczymi, powinna być zawsze odpowiednio uargumentowana. Suplementy diety są tylko jej uzupełnieniem, formą wsparcia, a nie mogą zastępować pełnowartościowych posiłków. Jednak gdy już występuje zwiększone zapotrzebowanie organizmu, warto sięgnąć poradę lekarza lub specjalisty, który dopasuje do diety odpowiednią suplementację wspierającą organizm. Można jednak wskazać kilka najbardziej podstawowych powodów, dla których stosuje się przedtreningówki.

Jest to pobudzenie organizmu na potrzeby przeprowadzenia treningu. Wykorzystuje się je najczęściej w dwóch przypadkach: pierwszy - gdy nie ma się energii pod koniec dnia, a chce się przeprowadzić trening; drugi - gdy chce się wykonać intensywniejszy trening niż zazwyczaj. Organizm odpowiednio pobudzony jest w stanie wykonać dłuższy i/lub cięższy trening, więcej powtórzeń w serii, więcej serii ćwiczeń, czy też z większym obciążeniem. To w naturalny sposób wpłynie pozytywnie na efektywność treningu i zwiększenie masy mięśniowej organizmu. 

Warto jednak zaopatrywać się w przedtreningówki jedynie w bezpiecznych i oficjalnych źródłach sprzedaży, aby uniknąć substancji szkodliwych dla zdrowia i preparatów w żaden sposób nieprzebadanych. Przykładem takiego sklepu o ugruntowanej pozycji na rynku jest m.in. sklep SFD, który działa nieprzerwanie od wielu lat i dostarcza wartościowych suplementów diety za sprawą swojej ogromnej oferty.