Wydawnictwo Marginesy poleca książkę Fredrika Backmana: Mężczyzna imieniem Ove

OveTo powinien być dzień śmierci Ovego. To wreszcie miał być ten cholerny dzień, kiedy Ove w końcu to zrobi. Żeby znów z nią być. Bo ma już wszystkiego dość. Dużo w życiu przeszedł, a teraz musi funkcjonować w świecie, który nie rozumie jego żelaznych zasad i istoty rutyny, świecie pełnym fircyków, blond fląder i białych koszul, bez swojej Sonji. Jest przekonany, że nadszedł czas, aby się ewakuować. Tyle że najpierw na drodze staje mu ten gamoń, który nie potrafi zaparkować z przyczepą ani otworzyć okna, żeby nie spaść z drabiny. I jego ciężarna żona, która zjawia się w najmniej oczekiwanych momentach i w wieku trzydziestu lat nadal nie ma prawa jazdy, więc trzeba ją wszędzie wozić. Ove nie przewiduje, że świat ma mu jeszcze dużo do zaoferowania, a on sam może dać wiele innym. Nie tylko ludziom. Bo jest jeszcze kot.

Debiutancka powieść Fredrika Backmana to ciepła i urzekająca historia o tęsknocie za bliską osobą, nieoczekiwanej przyjaźni i sile społecznych więzów. Wspaniała komedia, która wyciśnie łzy z największego twardziela. 

Na pierwszy rzut oka Ove wydaje się najbardziej gburowatym człowiekiem na świecie, zrzędą z żelaznymi zasadami, bezwzględną rutyną i skłonnością do wpadania w złość. Ludzie sądzą, że jest zgorzkniały, a on uważa, że otaczają go idioci.

Uporządkowany i samotny świat Ovego zaczyna trząść się w posadach pewnego listopadowego popołudnia wraz z pojawieniem się nowych sąsiadów – gadatliwej młodej pary z dwiema niesfornymi córkami – którzy oznajmiają swoje przybycie, niszcząc Ovemu skrzynkę na listy podczas parkowania samochodu z przyczepą. Dalsze wydarzenia tworzą ciepłą opowieść o zaniedbanych kotach, nieprawdopodobnych przyjaźniach i nieoczekiwanym wywróceniu wszystkiego do góry nogami.

***

FREDRIK BACKMAN (ur. 1981) – szwedzki dziennikarz, bloger i pisarz, którego książki zostały przetłumaczone na ponad dwadzieścia pięć języków. Do jego bestsellerowych powieści należą: Niespokojni ludzie (Marginesy 2022), Pozdrawiam i przepraszam, Britt-Marie tu była, Miasto niedźwiedzia i My przeciwko wam. Mężczyzna imieniem Ove to jego książkowy debiut, który odniósł międzynarodowy sukces. Na jego podstawie powstały szwedzki film o tym samym tytule oraz amerykańska ekranizacja Mężczyzna imieniem Otto w reżyserii Marca Forstera z Tomem Hanksem w roli głównej.

Uroczy debiut. Sprawi, że będziecie się śmiać, będziecie płakać, poczujecie sympatię do zrzęd w swoim otoczeniu i zechcecie przeprowadzić się do Szwecji.

„People”

Na przemian wzruszająca i zabawna… Jestem pewien, że zakochacie się w Ovem i będziecie głęboko poruszeni jego historią, a po spędzeniu z nim czasu być może spojrzycie na otaczający was świat z nieco większą empatią niż przed lekturą.

Eric Larson

Wspaniały ukłon w stronę człowieczeństwa oraz hołd dla przyjaźni i wiary w utraconą miłość. Autor porusza wiele zagadnień: małżeństwo, miłość, rasę, klasę, podziały, gentryfikację. To jedna z tych dobrych historii, które łączą.

James McBride, autor "Ptaka dobrego Boga" 

Lekka jednocześnie głęboko poruszająca powieść o wpływie, jaki jedno życie ma na niezliczoną liczbę innych.

CBS Local

Każdy z nas ma w sobie coś z tetryka. Wszystko wiemy najlepiej i wiecznie narzekamy na rzeczywistość. Ale Fredrik Backman przypomina, że - całe szczęście - życie czasami potrafi nas pozytywnie zaskoczyć.

Kaja Klimek - Kajutex

Ponad 2 miliony sprzedanych egzemplarzyBędziecie się śmiać, będziecie płakać, poczujecie sympatię do zrzęd w swoim otoczeniu.
„People”


Przezabawna książka dla każdego, która wywoła zarówno salwy śmiechu, jak i refleksję nad stratą i miłością.

„Publishers Weekly”

***

OveFredrik Backman

Mężczyzna imieniem Ove

ISBN 978-83-67510-42-4 cena: 49,90 zł
Stron 352 Okładka miękka ze skrzydełkami
Kategoria: Kryminał
Wydawnictwo Marginesy Sp. z o.o.
01-540 Warszawa ul. Forteczna 1a
tel./fax.: +48 22 2839 91 27
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.marginesy.com.pl