Wydawnictwo Marginesy poleca powieść popularnonaukową Kat Arney: Zbuntowana komórka. Rak, ewolucja i tajniki życia

zbuntowana komrkaWszystko, co wiecie o raku, to bzdura.Wszystko, co wiecie o raku, to bzdura.

Dlaczego chorujemy na nowotwory? Czy winne są nasza dieta albo środowisko? A może geny? Albo pech? Kat Arney, genetyczka i nagradzana pisarka popularnonaukowa, odpowiada wprost: niezależnie od wszystkich tych czynników chorujemy, bo nie możemy tego uniknąć – to błąd systemu zwanego życiem. Według nowych ustaleń choroba nowotworowa jest wynikiem tych samych zmian ewolucyjnych, które pozwoliły nam osiągnąć obecny stopień rozwoju, i dotykała ludzi, od kiedy pojawił się nasz gatunek.

Zbuntowana komórka to przystępnie napisana historia kryjąca się za słowem wywołującym lęk. Arney z humorem i w przejrzysty sposób przedstawia wyniki ostatnich badań na temat komórek nowotworowych, które rozwijają się i dzielą poza kontrolą naszego organizmu, a potem atakują tkanki wokół siebie. Obala mity narosłe wokół raka i proponuje nowy sposób myślenia na temat tego, czym naprawdę jest choroba nowotworowa, jaką rolę odgrywa w życiu człowieka i jak można ją powstrzymać.
To historia o raku opowiedziana na nowo.

Zapomnijcie o prostych rozwiązaniach i cudownych lekach – aby zwiększyć szanse chorych na raka, potrzebujemy rewolucji w sposobie myślenia. A to nowe myślenie, jak usilnie przekonuje Arney, jest ewolucyjne… Ta pełna życia, naukowa, a jednocześnie przystępna książka powinna być lekturą obowiązkową onkologów na całym świecie i dobitnie udowadnia, że w biologii nic, łącznie z rakiem, nie ma sensu, jeśli nie jest postrzegane w kontekście ewolucji.Zapomnijcie o prostych rozwiązaniach i cudownych lekach – aby zwiększyć szanse chorych na raka, potrzebujemy rewolucji w sposobie myślenia. A to nowe myślenie, jak usilnie przekonuje Arney, jest ewolucyjne… Ta pełna życia, naukowa, a jednocześnie przystępna książka powinna być lekturą obowiązkową onkologów na całym świecie i dobitnie udowadnia, że w biologii nic, łącznie z rakiem, nie ma sensu, jeśli nie jest postrzegane w kontekście ewolucji.

Laurence D. Hurst, dyrektor Milner Centre for Evolution i przewodniczący Genetics Society

Kat Arney znowu to robi: sprawia, że kompleksowe zagadnienie staje się zrozumiałe, wyjaśnia tajemnice, zadaje właściwe pytania i znajduje zaskakujące odpowiedzi – a wszystko to czyni z humorem i radością. Wojna z rakiem byłaby na o wiele bardziej zaawansowanym poziomie, gdyby lekarze potrafili porozumiewać się z nami i ze sobą nawzajem tak, jak udaje się to Kat w tej niesamowicie wciągającej książce.

Mark Stevenson, futurolog i autor książki "We Do Things Differently: The Outsiders Rebooting Our World"

Ta książka jest pełna wielkich idei dotyczących życia. Każdy rozdział ma w sobie coś, co sprawiło, że pomyślałem: „Wow”. Jako wieloletnia pracowniczka fundacji onkologicznej Arney pisze o raku z prawdziwym, dogłębnym zrozumieniem i jest doskonałym przewodnikiem po tym temacie.

Daniel M. Davis, autor książek "The Beautiful Cure"

***

Dr Kat Arney jest nagradzaną pisarką popularnonaukową, dziennikarką radiową, mówczynią oraz założycielką i dyrektorką kreatywną firmy konsultingowej First Create The Media, zajmującej się doradztwem w kwestiach komunikacji między mediami a naukowcami. Jest autorką książek How to Code a Human oraz Herding Hemingway’s Cats: Understanding How Our Genes Work. Ma doktorat z genetyki rozwojowej obroniony na Uniwersytecie Cambridge i tytuł licencjata z nauk przyrodniczych. Przez piętnaście lat zajmowała się dziennikarstwem naukowym i komunikacją, a przez ponad dekadę pracowała w Cancer Research UK, gdzie współtworzyła wielokrotnie nagradzany Science Blog oraz pełniła funkcję głównej rzeczniczki prasowej w kraju i za granicą. Publikowała między innymi na łamach „Wired”, „Daily Mail”, „The Times Educational Supplement”, „Nature” i „The New Scientist” oraz w serwisach internetowych BBC, The Guardian i Mosaic Science. Występuje w popularnym podcaście Genetics Unzipped zainicjowanym przez Genetics Society. Prowadziła kilka programów naukowo-dokumentalnych w BBC Radio 4 (w tym Ingenious, poświęcony historii ludzkich genów, a także komediowy Did the Victorians Ruin the World?, współtworzony z siostrą, komiczką Helen Arney), program radiowy Naked Scientists i podcast Naked Genetics.

***

zbuntowana komrkaDr Kat Arney

Zbuntowana komórka. Rak, ewolucja i tajniki życia

ISBN 978-83-67406-57-4 cena: 38,40 zł
Stron 376 Okładka miękka ze skrzydełkami
Kategoria: Popularnonaukowe
Wydawnictwo Marginesy Sp. z o.o.
01-540 Warszawa ul. Forteczna 1a
tel./fax.: +48 22 2839 91 27
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.marginesy.com.pl