Historia rodzinna Jastrunów opowiedziana wierszami i fotografią

Album rodzinny 1200x1200Już od 12 października miłośnicy poezji oraz twórczości Mieczysława Jastruna i Tomasza Jastruna mogą dodać do swojej listy czytelniczej kolejną pozycję obowiązkową. Album Rodzinny. Wiersze i Fotografie to niezwykle osobisty zbiór wierszy autorstwa Tomasza Jastruna oraz jego wyjątkowych rodziców – Mieczysława Jastruna i Mieczysławy Buczkówny. W książce oprócz wierszy znajdziemy archiwalne, wcześniej niepublikowane zdjęcia z rodzinnego albumu poetów. 

Tegoroczna nagroda Nike przyznana Jerzemu Jarniewiczowi za tomik poezji „Mondo cane” pokazała, że wiersze nadal poruszają odbiorców swoją nieoczywistą formą oraz przekazem i stają się coraz popularniejsze wśród młodego pokolenia. Tomasz Jastrun dbając o dziedzictwo i dorobek artystyczny utalentowanych rodziców wydaje osobistą książkę, w której główne role grają poezja i fotografie dopasowane do rodzinnej historii wybitnych twórców.

Wychowałem się w domu poetów. Skrzyp wiecznego pióra i stukot maszyn do pisania stały się muzyką mojego dzieciństwa. Czy wziąłem coś z poetyki rodziców? Po ojcu może pesymizm i pasję społeczną, ale też grozę przemijania. Po mamie pewnie delikatność w lirykach. Są w Albumie liczne liryki, wiersze o dzieciach, w końcu wiersze metafizyczne, pożegnania bliskich. Jak przystało na album rodzinny, w poezję zostały „wklejone” fotografie z moimi komentarzami. Niektóre zdjęcia korespondują z poezją, inne niekoniecznie, ale są częścią rodzinnej autobiografii i zdają się interesujące same w sobie. Stąd np. moje fotografie z Szymborską i z Mrożkiem – mówi Tomasz Jastrun.

Ten ceniony poeta, felietonista i prozaik, oddaje w ręce czytelników najbardziej osobiste dzieło – historię swojej rodziny opowiedzianą przy pomocy formy literackiej, z którą związana była cała trójka – wierszami, które przedstawiają nam dzieje rodziny zaplątanej w polską historię, ale i „poezję” życia. 

Mówi się, że fotografie i wiersze uwieczniają ludzi i zdarzenia. Taka wieczność trwa jednak zwykle tylko chwilę, ta książka próbuje ją nieco wydłużyć. Moi rodzice jako poeci zostali zapomniani, czas jest bezwzględny także dla sztuki. Chciałem, żeby te wiersze i fotografie były świadectwem historii, tej dużej i małej, rodzinnej. I aby rozmawiały nie tylko ze sobą, ale też z czytelnikiem – dodaje autor Albumu Rodzinnego. 

A już 24 października zapraszamy na wspólne spędzenie wieczoru z Tomaszem Jastrunem, podczas którego odbędzie się specjalną projekcją zdjęć z archiwum rodzinnego. Spotkanie w Warszawie uświetni odczytywanie wierszy przez znanych i szanowanych aktorów. W trakcie wydarzenia będzie również możliwość kupienia książki w promocyjnej cenie i zdobycia autografu. 

Więcej szczegółów dotyczących wydarzenia znaleźć można na stronie:
https://bit.ly/SpotkaniezTomaszemJastrunem

***

Album Rodzinny wiersze i fotografie Tomasz JastrunTomasz Jastrun

Album rodzinny. Wiersze i fotografie

ISBN 978-83-8252-176-4 cena: 49,99 zł
Stron 208 Okładka twarda
Kategoria: Poezja
Wydawnictwo Czarna Owca
00-519 Warszawa ul. Wspólna 35/5
tel./fax.: +48 22 616 29 20
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.czarnaowca.pl