Czy warto poszukiwać pracy w Białymstoku i okolicach?

bialyBiałystok jako stolica województwa podlaskiego stanowi jeden z największych rynków pracy w regionie. Choć liczba mieszkańców miasta znacznie odbiega od realiów znanych z Warszawy, Krakowa czy Wrocławia, to wciąż uchodzi ono za jedno z najbardziej perspektywicznych w północno-wschodniej Polsce. Czy warto szukać pracy w Białymstoku, a jeśli tak, to w jakich branżach i na jakich stanowiskach? Podpowiadamy.

Praca w Białymstoku - zapotrzebowanie na specjalistów
Większość absolwentów szkół średnich w mniejszych miejscowości próbuje swoich sił w większych miastach, aplikując na studia wyższe na najbardziej prestiżowych uczelniach w całym kraju. Nie dziwi więc fakt, że to właśnie w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku czy też Warszawie jest największa konkurencja w wśród specjalistów z najbardziej pożądanych branż - IT, ekonomicznej, bankowej czy też medycznej.
Jak pokazują dane zebrane w 2021 roku przez Powiatowy Urząd Pracy, w Białymstoku jest stosunkowo wysokie bezrobocie w porównaniu ze średnią krajową. W stolicy Podlasia wynosiło ono 7,3%, natomiast w pozostałych częściach Polski - 6,4%. Nie oznacza to jednak, że nie istnieje zapotrzebowanie na pracowników z wykształceniem wyższym. Wręcz przeciwnie - mają oni bardzo duże szanse na znalezienie dobrze płatnej posady.

Praca w Białymstoku - praca fizyczna
Śledząc sytuację na rynku pracy w Białymstoku i okolicach można odnieść wrażenie, że największe szanse na zatrudnienie mają osoby poszukujące pracy fizycznej. Na portalach ogłoszeniowych nieustannie przybywa ofert dla murarzy, dekarzy, spawaczy, elektryków, pracowników produkcji, sprzedawców i kasjerów, etc. Jest to związane z prężnym rozwojem ekonomicznym regionu, a także chęci polepszania jakości życia. Co ważne, w wielu przypadkach nie jest wymagane wykształcenie wyższe, a nierzadko również doświadczenie, co dla młodych bezrobotnych jest szansą na jego zdobycie.

Oferty pracy w Białymstoku - jakich specjalistów brakuje?
W jakich zawodach istnieje największe zapotrzebowanie w stolicy województwa podlaskiego? Biorąc pod uwagę wyniki analiz ekspertów odpowiedzialnych za tworzenie Barometru Zawodów i zmian, do jakich doszło na regionalnym rynku pracy w 2021 roku, można bardzo łatwo zauważyć, że na przestrzeni ostatnich kilkunastu miesięcy wzrosło zapotrzebowanie m.in. na nauczycieli w szkołach zawodowych prowadzących zarówno zajęcia praktyczne, jak i teoretyczne. Zaczyna brakować również listonoszy i kurierów oraz sprzedawców internetowych, co jest spowodowane prężnym rozwojem branży e-commerce w czasie pandemii. Szukasz pracy na podobnych stanowiskach? Sprawdź tutaj.

Praca w Białymstoku - zawody deficytowe
Jakich specjalistów poszukuje się w Białymstoku i okolicach? Pracodawcy z otwartymi ramionami przyjmują specjalistów z branży IT, budowlanej, motoryzacyjnej czy też przemysłowej. W regionie nie spada zapotrzebowanie na lekarzy, pielęgniarki i położne, a także nauczycieli. W Białymstoku wciąż poszukuje się osób z doświadczeniem na stanowisku operatora maszyn przemysłowych, zawodowych kierowców, a także robotników leśnych. W północno-wschodniej części kraju bardzo często można spotkać się również z ofertami dla szefów kuchni, piekarzy, a także cukierników.

Podlasie - region, który nieustannie się rozwija
Nie jest tajemnicą, że największa konkurencja na rynku pracy jest najpopularniejszych miastach w Polsce. Podobna tendencja wynika z faktu, że absolwenci tamtejszych uniwersytetów szukają zatrudnienia od razu po zakończeniu edukacji na studiach. W większych przedsiębiorstwach z wypracowaną już renomą na rynku często przypada od kilkunastu do nawet kilkuset osób na jedno stanowisko. Proces rekrutacji często składa się z wielu etapów, które przechodzą tylko najbardziej perspektywiczni potencjalni pracownicy, którzy na swoim koncie mają już znaczące osiągnięcia, takie jak np. staże w prestiżowych firmach, wygrane konkursy naukowe czy też doświadczenie zebrane na zagranicznych wymianach.

Rynek pracy w Białymstoku rządzi się nieco innymi prawami. Liczba ludności tego miasta oscyluje wokół 300 tys. mieszkańców, co nie przeszkadza w tym, aby znalezienie pracy na wybranych stanowiskach było zdecydowanie łatwiejsze niż w większych metropoliach. Warto zaznaczyć, że do Białegostoku ściąga coraz więcej krajowych, a także zagranicznych inwestorów przyczyniających się do rozwoju ekonomicznego i gospodarczego regionu.

Nowe miejsca pracy w Białymstoku
Ogromny wpływ na rozwój charakterystyczny dla rynku pracy w Białymstoku ma fakt, że na terenie województwa powstawała Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna. Dzięki niej na zatrudnienie będą mogły liczyć setki, a nawet tysiące osób. 

Planuje się utworzenie przedsiębiorstw działających w branży komputerów, wyrobów elektronicznych, a także meblarskiej. Nie bez znaczenia pozostaje także rozwój istniejących już zakładów pracy. W przyszłości ma dojść m.in. do rozbudowy sieci popularnych restauracji typu fast-food, a także inwestycji w przemysł włókienniczy.