Rozwód z prawnikiem – kilka słów o sprawie

prawnikMój mąż jest prawnikiem, a ja chcę rozwodu". Taka prośba, często niewypowiedziana, wiąże się z lękiem i niepokojem. To normalne, że tak się czujemy, nawet w najtrudniejszych małżeństwach i tych, w których rozwód już dawno powinien mieć miejsce.

Strach to nie to samo, co obawa. Strach to nie to samo, co niepokój. Przy rozwodzie z mężem, który jest prawnikiem lub mężem o jakimkolwiek zawodzie, niepokój i obawy są normalne. Jest to część procesu rozwodowego i nie znam żadnego małżonka, który podchodzi do rozwodu radośnie i z zadowoleniem.

Czy twój mąż-prawnik naprawdę chce tracić własny czas i odrywać swoją uwagę od praktyki prawniczej? Czy myślisz, że jesteś jedyną osobą, która jest zestresowana? Nie jesteś.
O ile twój mąż prawnik nie jest szczególnie bystry lub jest poważnym narcyzem, może nie chcieć poświęcić zbyt wiele czasu i uwagi swojej praktyce prawniczej. Niezależnie od tego, czy pracuje w firmie prawniczej, czy jest w prywatnej praktyce, prawdopodobnie poświęca dużo czasu na to, co robi dla życia.

"Czuję się sparaliżowana. Nie wiem, co robić." Większość z tego, czego się boisz, pochodzi z nieznanego. Ponieważ nie jesteś prawnikiem i nie jesteś zaznajomiona z zawodem prawniczym, a zwłaszcza jeśli jesteś mamą w domu przechodzącą przez rozwód i czujesz się całkowicie odłączona od finansów rodziny, mogłaś wyczarować w swojej głowie wiele strasznych scenariuszy. Na szczęście w tej sytuacji na pomoc przychodzi pewien adwokat i jego artykuł, Paweł Marchewka – „Czy żona odpowiada za długi męża?”

Ważne jest, aby pamiętać, że rozwód nie zwalnia cię z odpowiedzialności za rachunki, na których widnieje twoje nazwisko, pomimo tego, co może zawierać twój dekret rozwodowy. Nawet jeśli dekret rozwodowy przypisuje twojemu byłemu małżonkowi odpowiedzialność za pewne rachunki na twoje nazwisko (lub na nazwisko obojga partnerów), wszelkie nieuregulowane płatności lub zaległości na rachunku na twoje nazwisko nadal będą widoczne w twoich raportach kredytowych.Rozwody nigdy nie są przyjemne, a obsługa zadłużenia po rozstaniu z byłym małżonkiem może stanowić wyzwanie. Jeśli to możliwe, współpracuj z nim, by spłacić i zamknąć istniejące wspólne konta lub zapytaj wierzyciela o możliwość przekształcenia konta w konto indywidualne, by chronić swoją zdolność kredytową podczas rozwodu.

Sprawdź również u wierzycieli, czy twój współmałżonek nie figuruje jako upoważniony użytkownik na twoich kontach - jeśli tak, natychmiast usuń go, aby zapobiec nieautoryzowanym opłatom. Jeśli zadłużenie na karcie kredytowej zostało przypisane do byłego małżonka na mocy wyroku rozwodowego, a on nie współpracuje, postaraj się terminowo spłacać przynajmniej minimalną należną kwotę, aby uniknąć uszczerbku na swojej ocenie kredytowej.