Sprawdź, jakie opony będą idealne do Twojego samochodu?

gwne 20220608021250 pexels photo 3806249jpegChyba żaden kierowca nie cieszy się z konieczności zakupu nowych opon. Wiąże się to z wydatkiem, zazwyczaj nienależącym do małych. Jeżeli i ty musisz zaopatrzyć swój samochód w nowe opony i nie chcesz za nie przepłacać, koniecznie sprawdź ofertę na opony wielosezonowe. Czy są bezpieczne? Ile kosztują? Czy są rozmiary opon całorocznych do twojego samochodu? Odpowiadamy na te i inne pytania.

Opony całoroczne niezawodne na mokrej nawierzchni
Jeżeli w okresie zimowym nie wyjeżdżasz w góry ani w inne rzadko odśnieżane miejsca, warto rozważyć zakup opon wielosezonowych, całorocznych. Najwięksi producenci mają je w swoich ofertach, zachęcając do zakupu. Opony tego typu cieszą się dużą popularnością w krajach Europy Zachodniej, gdzie zimy są stosunkowo łagodne. Rozwiązanie to jest znacznie tańsze niż opony dwu sezonowe. Po pierwsze kupujesz tylko jeden komplet opon. Po drugie nie musisz ich wymieniać 2 razy do roku. Po trzecie, lepiej co kilka lat wymienić opony wielosezonowe niż dłużej jeździć na oponach sezonowych, które z czasem tracą swoje właściwości. Całoroczne opony klasy ekonomicznej z pełni nadają się do jazdy w codziennym użytkowaniu miejskiego samochodu.

Jak sprawdzić rozmiar opon?
Zanim zamówisz nowe opony, musisz wiedzieć jaki rozmiar opon pasuje do twojego auta. Jak to sprawdzić? Zerknij na opony, które są już teraz założone. Szukaj tam oznaczeń w podobnym formacie R15 175/65. Informacje te określają średnicę opony w calach, szerokość opony w mm i wysokość jej profilu, również w mm. Rozmiary opon samochodowych można także sprawdzić przy pomocy dedykowanych kalkulatorów online. Wystarczy, że będziesz znać markę i model oraz rok produkcji swojego auta.

Czy można dokonać zmiany rozmiaru opony?
Rozmiar opony podany przez producenta może ulec zmianie w pewnym zakresie. Zazwyczaj można zmienić szerokość opony o 10 mm w każdą stronę, jednak zmiana średnicy opony wymaga również zmiany wielkości felg. To natomiast może mieć przełożenie na komfort prowadzenia auta. Parametrem opon, którego nigdy nie można obniżać, jest indeks nośności opon, mówiący o tym, jakie obciążenie opony są w stanie przenosić.

O czym pamiętać przy zakupie nowych opon?
Kiedy kupujesz nowe opony radialne, to za zamów ich montaż w sprawdzonym serwisie ogumienia. Opony pasujące do danego modelu auta zawsze powinny być wyważane na felgach, a dopiero później zakładane na samochód. Źle wyważone felgi mogą powodować tzw. bicie na kierownicy, które spowoduje przyspieszone zużycie opon i układu zawieszenia samochodu.