Co zrobić, kiedy doszło do pęknięcia matrycy w telewizorze?

pilotKiedy kilkadziesiąt lat temu w domach pojawiły się telewizory, były one prawdziwym rarytasem. Dzisiaj ciężko jest sobie wyobrazić funkcjonowanie bez tych sprzętów. Urządzenia te goszczą w każdym gospodarstwie domowym i coraz częściej pojawiają się także w biurach i miejscach pracy. Oczywiście współczesne modele telewizorów oferują szereg przydatnych funkcji oraz udogodnień i dzięki temu zapewniają nam prawdziwe centrum rozrywki. Mowa tutaj o Smart TV. To rozwiązanie do złudzenia przypomina nam komputer z dedykowanym systemem operacyjnym.

Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że oprócz tego, iż producenci oferują nam coraz to nowsze rozwiązania i udoskonalenia, to sprzęty te niestety nie pozostają niezawodne, jakbyśmy tego oczekiwali. Nawet najnowocześniejsze telewizory po prostu się psują i ulegają różnego rodzaju awariom. Dość typowym uszkodzeniem mechanicznym jest pęknięcie matrycy. Co należy zrobić, kiedy telewizor uległ awarii? Gdzie należy udać się po pomoc? Czy uszkodzona matryca w telewizorze jest w ogóle możliwa do naprawy? Zastanówmy się nad tym w dalszej części naszego tekstu, jak wygląda naprawa sprzętu rtv. 

Jak należy postąpić, kiedy doszło do zbicia matrycy w telewizorze?
Naprawa sprzętu rtv pomimo że coraz mniej popularne, ciągle jest opłacalna. Sprawa ta w sposób oczywisty dotyczy również telewizorów. Matryca rzeczy jasne jest podstawowym wyposażeniem każdego telewizora czy też laptopa. Aktualnie na rynku mamy bardzo szeroki wybór modeli telewizorów i śmiało możemy zdecydować się na ekran LCD, LED czy Oled. To, co również jest istotne to fakt, że matryca sama w sobie to nic innego jak materiał ciekłokrystaliczny, na którym wyświetla się konkretny obraz. Zatem skoro bardzo często spotykamy się ze zjawiskiem uszkodzenia matrycy w laptopie, taka awaria może również zdarzyć się w telewizorze.  Oczywiście oprócz typowych awarii telewizorów, taki jak martwe piksele, brak ostrości obrazu, awarie związane z podświetleniem matrycy, samoczynne wyłączanie się lub włączanie telewizora i tak dalej. Może dojść również do wspomnianych już uszkodzeń mechanicznych. Niestety, ale naprawa sprzętu RTV w przypadku pękniętej matrycy w telewizorze stanowi nie lada problem.

Zatem jeżeli sytuacja dotyczy nas bezpośrednio i w naszym telewizorze doszło do zbicia matrycy, powinniśmy zdawać sobie sprawę z tego, że takie działania związane z odwiedzeniem z serwisu nie zawsze mogą być opłacalne. Naprawa sprzętu rtv oczywiście jest warta uwagi, ale zazwyczaj w przypadku mniejszych usterek. W żadnym wypadku jednak nie powinniśmy sami decydować się na naprawę tego typu urządzeń, gdyż możemy je tylko i wyłącznie uszkodzić.

Na początek jednak zawsze warto odwiedzić konkretny serwis elektroniczny, który oceni, jak mogłaby przebiegać naprawa sprzętu rtv i dokona bezpłatnej diagnozy. Wtedy też będziemy mogli zastanowić się, czy naprawa sprzętu rtv będzie opłacalna, czy jednak po prostu trzeba kupić nowe urządzenie.

Samodzielna naprawa sprzętu rtv? Nie polecamy
Bardzo często zdarza się tak, że chcąc ograniczyć ewentualne koszty napraw, decydujemy się na to, w samodzielnie spróbować naprawić uszkodzone sprzęt. Niestety, jak już wspomnieliśmy, tego typu działania mogą okazać się błędem, który będzie sporo nasz kosztował. Wymiana matrycy tak naprawdę wymaga ogromnej wiedzy, precyzji oraz umiejętności, dotyczących rozłożenia telewizora na części. Konieczne będą także specjalistyczne narzędzia. Jeżeli zatem już doszło do pęknięcia matrycy w naszym telewizorze, powinniśmy się udać do specjalistycznego serwisu, który bliżej przyjrzyj się problemowi. Niestety, ale działając na własną rękę, możemy nawet zakupić niewłaściwą matrycę do naszego modelu telewizora, co wygeneruje i jeszcze większe koszty.

Niewątpliwie jednak warto pamiętać o tym, że jeżeli zdecydujemy się na zakup nowego urządzenia, starego sprzętu nie wolno wyrzucać na śmietnik. Istnieją specjalne punkty, w których możemy zostawić zepsute urządzenia elektryczne, a tych restrykcji należy koniecznie przestrzegać.