Maseczki ochronne - rodzaje i zastosowanie

maseczkiMaseczki ochronne są stosowane na całym świecie już od wielu lat. Chociaż zyskały ogromną popularność w dobie pandemii koronawirusa i obecnie kojarzą się głównie z obowiązkiem noszenia ich w miejscach publicznych, to w rzeczywistości mają znacznie szersze zastosowanie.Maseczki ochronne są stosowane na całym świecie już od wielu lat. Chociaż zyskały ogromną popularność w dobie pandemii koronawirusa i obecnie kojarzą się głównie z obowiązkiem noszenia ich w miejscach publicznych, to w rzeczywistości mają znacznie szersze zastosowanie. 

  1. Rodzaje maseczek ochronnych
  2. Jak nosić maseczki ochronne?

 Podstawową funkcją maseczki ochronnej jest stworzenie fizycznej bariery między ustami i nosem noszącej ją osoby a bakteriami, wirusami czy innymi patogenami, unoszącymi się w powietrzu. Począwszy od najprostszych maseczek jednorazowych, aż po te z specjalistyczne, z wymiennymi filtrami, stanowią realną ochronę przed drobnoustrojami i zanieczyszczeniami. 

Rodzaje maseczek ochronnych

 Ilość rodzajów maseczek ochronnych, jakie dostępne są na rynku, może przyprawić o zawrót głowy. Najprostszą formę mają maseczki ochronne jednorazowe, składające się z trzech warstw filtracyjnych. Ta znajdująca się najbliżej ust i nosa zwiększa komfort noszenia maski. Warstwa środkowa hamuje i filtruje aerozole, a ostatnia zatrzymuje największe cząsteczki i mikrokrople. Trzeba jednak pamiętać, że taka maseczka nadaje się do użycia jedynie raz - nie można z niej korzystać przez wiele dni. Do takiego użytku przeznaczone są maseczki ochronne wielorazowe w standardzie FFP2. Dzięki specyficznej budowie, kilku warstwom filtracyjnym oraz drucikowi umieszczonemu w górnej części, maseczki są komfortowe w noszeniu, a ich długotrwałe używanie rzadko wywołuje problemy z oddychaniem. 

Wersję zaawansowaną stanowią maseczki ochronne antysmogowe, wyposażone w wymienne filtry. Są komfortowe w użytkowaniu, a przy tym zapewniają dużą skuteczność. Niekwestionowaną zaletą tych masek jest możliwość wymiany filtrów i łatwej dezynfekcji całej maski, dzięki czemu utrzymanie jej w czystości nie przysparza trudności. Zarówno zakup takiej maski, jak i potrzebnych filtrów nie stanowi problemu - są one powszechnie dostępne. 

Jak nosić maseczki ochronne?

 Nie wystarczy kupić odpowiednią maseczkę ochronną, aby poczuć się bezpiecznie. Trzeba jeszcze odpowiednio jej używać. O ile założenie maski nie stanowi problemu, o tyle wiele osób nieprawidłowo postępuje podczas ściągania. Przede wszystkim, nie można dotykać powierzchni maski rękoma - należy ją zdjąć, dotykając jedynie wiązania. Jeśli używana jest maska jednorazowa, trzeba ją wyrzucić bezpośrednio do pojemnika na śmieci, a następnie dokładnie umyć ręce, unikając jednocześnie przed dokonaniem tej czynności dotykania twarzy. W przypadku masek wielorazowych, należy je odłożyć w miejscu niedostępnym dla dzieci i w sposób, który pozwala na ich ponowne założenie bez dotykania powierzchni maski.