Tytuł i odznaka Drużyny Grunwaldzkiej dla 22 DH AZYMUTY z Jabłonny Lackiej

har22 Drużyna Harcerska AZYMUTY działająca na terenie gminy Jabłonna Lacka otrzymała tytuł i odznakę Drużyny Grunwaldzkiej. Jest to jedyna w sokołowskim drużyna, która ją ma.22 Drużyna Harcerska AZYMUTY działająca na terenie gminy Jabłonna Lacka otrzymała tytuł i odznakę Drużyny Grunwaldzkiej. Jest to jedyna w sokołowskim drużyna, która ją ma.

har1Aby ją zdobyć harcerze wspólnie z zuchami z 22 Gromady Zuchowej Łowcy Przygód przez kilka miesięcy wykonali wiele zadań. Przeprowadzili m.in.zwiad grunwaldzki, uczyli się kaligrafii, szyli sakiewki, brali udział w warsztatach gotowania m.in. będzwałów, pierogów, zup czy kotletów na ognisku. Każdy przygotował sobie strój z epoki średniowiecza, pogłębiał umiejętności strzelania z łuku, procy, posługiwania się różnymi narzędziami. Harcerze w czasie kwarantanny nie zawiesili swojej działalności. Wręcz przeciwnie, prężnie działali robiąc m.in. wirtualny Turniej Rycerski, gdzie podzieleni na rody musieli zmierzyć się i sprawdzić swoją wiedzę z bitwy pod Grunwaldem i wiedzy harcerskiej. Zuchy wykonały piękne prace plastyczne: Księżniczki, rycerze, smoki. W czasie wakacji odbyły się zbiórki na których zuchy zdobywały m.in.sprawność rycerza i damy dworu. Harcerze zaś brali udział w wirtualnym Zlocie Grunwaldzkim 2020 wykonując codziennie wiele zadań i punktów aktywności. Ponieważ harcerstwo powinno łączyć – 22DH do wspólnej zabawy zaprosiła inne drużyny: 25DH Łazy, 45DH Cienie, 22GZ Łowcy Przygód i 29DH Pogodni. Razem przeprowadzali wiele wspólnych zajęć. Był więc festiwal piosenki harcerskiej i turystycznej, gra terenowa po Gródku „W poszukiwaniu Świętego Grala”, zajęcia z kunsztu rycerskiego, memoriał poświęcony dh.Basi, tańce średniowieczne, festiwal Kolorów, wspólne śpiewanki, gotowanie na ognisku. W czasie trwającego Wirtualnego Zlotu Grunwaldzkiego 22DH zajęła II miejsce w zlotowym przeglądzie piosenki. 

Warto podkreślić, że aby zdobyć odznakę – aktywnością musieli wykazać się wszyscy członkowie 22DH.  Nie było harcerza, który by nie miał do przygotowania zajęć, nie miał wyznaczonego zajęcia. Każdy wykazał się bardzo dużą starannością, wiedzą i umiejętnościami biorąc odpowiedzialność za wspólne zdobycie Odznaki i Tytułu Drużyny Grunwaldzkiej. Nic więc dziwnego, że kronika grunwaldzka to blisko 70 zapisanych stron. 

22DH i 22GZ serdecznie dziękuje rodzicom za pomoc w przeprowadzeniu cyklu wakacyjnych zbiórek, produkty spożywcze, jakie przynosili, ciasta. Dziękujemy pani Agnieszce Deniziak za ogromną pomoc. Nad zajęciami opiekę sprawowali: phm. Anna Kożuchowska-Kurylak i pwd. Adam Mazurek.