Lot z przesiadką - to nie takie trudne

12715928efa85b2a7ed468901e3a12a9Lot z przesiadką na pewno jest niezwykle stresujący szczególnie dla osób, które pierwszy raz latają. Podpowiadamy co zrobić aby uniknąć problemów podczas transferu.
Lot przesiadkowy
Pasażer, który wybiera lot przesiadkowy na wyznaczonej trasie będzie zmieniał samolot lub przewoźnika.
 
Lot tranzytowy
Lot tranzytowy od wymienionego powyżej lotu różni się tym, że zmiana odbywa się w obrębie tego samego samolotu, który robi postój na maksymalnie 2 godziny i najczęściej w tym czasie następuje tankowanie na dalszą podróż. Pasażerowie tranzytowi najczęściej oczekują na kolejny odcinek trasy w wyznaczonej strefie na konkretnym lotnisku. Jeśli jednak zdarzy się, że czas tranzytu wynosi od 8 do 24 godzin, niektóre linie oferują posiłek lub nocleg tranzytowy. Takie rozwiązanie nie obejmuje jednak niektórych lotów, które są wymienione wcześniej np. na stronie przewoźnika.
 
Dla kogo lot z przesiadką?
Loty z przesiadką przede wszystkim są dla osób, które przy wyborze kierują się niższą ceną. Dodatkowo na niektórych, dłuższych trasach nie ma bezpośredniego połączenia i trzeba skorzystać z tzw węzłów komunikacyjnych czyli większych lotnisk, które w swojej ofercie mają większą ofertę połączeń.
 
Odprawa przy locie z przesiadką
Jeśli wybraliśmy opcję z przesiadkami to na samym początku przy stanowisku check-in warto zapytać o możliwe zmiany w kracie pokładowej. Należy zawsze sprawdzać czy dane z karty pokładowej zgadzają się z informacjami podanymi na tablicach informacyjnych na lotnisku. Czasem zmianie może ulec numer bramki tzw gate lub zmienić się godzina odlotu.
 
Przewiduj opóźnienia
Jeśli wybierasz się w podróż szczególnie z opcją przesiadkową, zawsze planuj podróż z zapasem czasowym. Zawsze mogą wystąpić nieprzewidziane opóźnienia samolotu lub przetransportowanie się z jednego terminala na drugi może zająć więcej czasu niż 15 minut (np. do 40 minut na lotnisku Heathrow). Dlatego zaleca się aby między jedną a drugą przesiadką założyć przynajmniej 2 godziny przerwy.
 
Lot przesiadkowy u różnych przewoźników
Najlepszym rozwiązaniem jest podróż na jednym bilecie i traktowana jako całość. W takiej sytuacji istnieje szansa, że linie lotnicze w przypadku sporych opóźnień zaopiekują się nami. W momencie opóźnień lub odwołania lotu, gdy bilet kupiony jest u jednej linii a przelot organizuje inna linia odpowiada ten przewoźnik, który bezpośrednio obsługuje dany lot. Dlatego warto przed podróżą zorientować się kto rzeczywiście wykonuje połączenie, z którego skorzystasz.
Jeżeli wybrałeś samodzielnie loty łączone, gdzie każdy odcinek traktowany jest jako odrębna podróż sprawa opóźnień i ewentualnej rekompensaty może być trudniejsza do załatwienia. W przypadku jakichkolwiek opóźnień, szczególnie w tanich liniach lotniczych przewoźnik nie ponosi odpowiedzialności a dalszą podróż pasażer musi zorganizować sobie sam.
 
Przesiadka z bagażem
Na lotnisku, z którego rozpoczynamy podróż nadajemy swój bagaż rejestrowany. Jeżeli wybraliśmy tanie linie lotnicze i podróż nie jest traktowana jako całość bagaż w trakcie przesiadki będzie trzeba jeszcze raz nadać. Sprawdź koniecznie kod lotniska na naklejce na rejestrowanym bagażu, aby upewnić się, że będzie wysłany w odpowiednie miejsce.
Jeśli chodzi o regularne linie lotnicze to Twój bagaż jest pod opieką linii od początku do końca Twojej podróży.
Przeczytaj, co zrobić, aby uniknąć zmartwień z zagubionym bagażem.
 
Post dodany przez Redakcję Port Lotniczy Olsztyn- Mazury.