Krzemień. Piknik historyczny z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej

komin15 września na terenach nadbużańskich w Krzemieniu-Wsi mieliśmy możliwość uczestniczyć w pikniku historycznym z okazji 80 rocznicy wybuchu II wojny światowej „Dla tych co oddali życie”. Organizatorem pikniku było Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Dzierzby w partnerstwie z Gminą Jabłonna Lacka i Stowarzyszeniem „Jabłoń”. Patronatem Honorowym wydarzenie objął Marszałek Województwa Mazowieckiego Pan Adam Struzik.

komin1Uroczystości rozpoczęto mszą świętą w intencji wszystkich poległych żołnierzy oraz w intencji policjantów obchodzących 100 rocznicę powstania Policji, odprawioną przez księdza proboszcza kanonika Walentego Wojtkowskiego. Swoją obecnością uroczystość uświetniła kompania honorowa z 18 Batalionu Dowodzenia 18 Dywizji Zmechanizowanej w Siedlcach, jak również poczty sztandarowe z Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim, poczty sztandarowe jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z terenu gminy Jabłonna Lacka. Po zakończonej mszy  przemaszerowano pod pomnik upamiętniający marszałka Józefa Piłsudskiego i poległych żołnierzy. Wszyscy zgromadzeni odśpiewali hymn, odczytano apel pamięci, a delegacje złożyły wiązanki. W imieniu władz gminy Jabłonna Lacka i mieszkańców wiązankę złożyli Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Strzała, Wójt Gminy Wiesław Michalczuk i radny gminy Stanisław Gałaguz. Następnie wszyscy udali się na miejsce dalszych uroczystości. Sprzyjająca pogoda jak i miejsce przyciągnęły liczną widownię. Wszystkich obecnych gości i uczestników przywitał Wójt Gminy Wiesław Michalczuk oraz Prezes Stowarzyszenia Rozwoju Wsi Dzierzby Grzegorz Gawrysiuk. W programie znalazły się bowiem takie atrakcje, jak: rekonstrukcja walk wrześniowych, pokaz starego samochodu pancernego, sprzętu wojskowego, broni. Można było obejrzeć dzięki Grupie Rekonstrukcji Historycznej Policji Państwowej 39 z Białegostoku mini muzeum policji. Zwiedzić wystawę zdjęć Pana Andrzeja Mierzwińskiego z planu filmu „Wojna z 1920”. Harcerze z 22 Drużyny Harcerskiej AZYMUT im. Tadeusza Zawadzkiego ps. Zośka rozdawali okolicznościowe kotyliony i przygotowali wyśmienite ciasto. Aktywnie w pikniku uczestniczyło Koło Gospodyń Wiejskich z Krzemienia, na ich stoisku można było nabyć pyszne pierogi. Dzieci mogły korzystać do woli z wesołego miasteczka. Piknik wzbogacili swoją obecnością żołnierze z Wojsk Obrony Terytorialnej jak również żołnierze z Wojskowej Komendy Uzupełnień, którzy  wystawili swoje stoiska promocyjne, cieszące się szczególnym zainteresowaniem  uczestników.

Dysponując dużą przestrzenią rekonstruktorzy popisywali się swoją grą aktorską efektownymi wystrzałami, a mieszkańcy i goście mogli obserwować przebieg wydarzeń wojennych z wałów, które stanowiły znakomity punkt widokowy. Wszyscy  mogli skorzystać i spróbować przygotowanej na tą okoliczność grochówki , potraw z grilla, bigosu. Po zakończeniu rekonstrukcji zapewniono uczestnikom  możliwość obejrzenia i wysłuchania występów zespołu „LIMBOS” z repertuarem pieśni wojskowych i żołnierskich. Swoją obecnością zaszczyciła nas delegacja z gminy Sasow z Ukrainy wraz z zespołem muzycznym dziewcząt. Wszystkie atrakcje jakie zapewniono w czasie trwania pikniku możliwe były dzięki otrzymanemu dofinansowaniu z Samorządu Województwa Mazowieckiego, Gminy Jabłona Lacka oraz licznym sponsorom. Zadanie realizowane było w partnerstwie z gminą Jabłonna Lacka i Stowarzyszeniem JABŁOŃ. Organizatorzy dziękują Panu Marcinowi Uścińskiemu za przygotowanie i nadzór nad przeprowadzeniem rekonstrukcji, ponad to dziękujemy wszystkim grupom rekonstrukcyjnym, wolontariuszom, Podlaskiemu Muzeum Techniki Wojskowej w Bielanach, Zespołowi Jabłoniacy, Strażakom oraz wszystkim, którzy wnieśli swój wkład w przygotowanie pikniku.

 

Zobacz także