Dożynki Powiatowe 2019 w Rozbitym Kamieniu

do28 września w Rozbitym Kamieniu odbyły się huczne obchody Święta Plonów, które zostały zorganizowane wspólnie przez Powiat Sokołowski oraz Gminę Bielany w partnerstwie ze Stowarzyszeniem „Skarbnica Kultury” z Rozbitego Kamienia. Uroczystości rozpoczęły się mszą św. w kościele parafialnym w Rozbitym Kamieniu koncelebrowaną przez Księdza Biskupa Seniora Tadeusza Pikusa. Następnie uczestnicy przeszli na plac przy Zespole Oświatowym w korowodzie z pięknymi wieńcami przygotowanymi przez sołectwa i koła gospodyń wiejskich z poszczególnych gmin Powiatu Sokołowskiego.

Gości powitali gospodarze Dożynek – Starosta Sokołowski Elżbieta Sadowska i Wójt Gminy Bielany Zbigniew Woźniak.
Na wniosek Starosty Sokołowskiego Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi przyznał odznakę honorową „Zasłużony dla rolnictwa” dla rolników z terenu naszego Powiatu:

  • do1Piotra Ufnal i Piotra Skup z Gminy Sokołów Podlaski
  • Mariusza Bielińskiego i Grzegorza Błońskiego z Gminy Bielany
  • Tadeusza Jakubika z Gminy Ceranów
  • Konrada Wrzoska z Gminy Jabłonna Lacka
  • Grzegorza Kurowickiego i Jana Oleszczuka z Gminy Kosów Lacki
  • Tadeusza Krzysztofa Maliszewskiego z Gminy Repki
  • Mariusza Jakubowskiego i Marcina Kołodziejczuka z Gminy Sabnie
  • Wiesława Ratyńskiego i Janusza Wyszyńskiego z Gminy Sterdyń.

Szczególnym punktem programu dożynek był konkurs na „Najładniejszy Wieniec Dożynkowy”. Komisja konkursowa przyznała 1 miejsce – delegacji z gm. Repki i nagrodę pieniężną w kwocie 950 zł, 2 miejsce – Kołu Gospodyń Wiejskich w Sikorach z gm. Bielany i nagrodę pieniężną w kwocie 850 zł oraz 3 miejsce – sołectwu Paderewek z gm. Sterdyń i nagrodę pieniężną w kwocie 700 zł. Gminę Sokołów Podlaski reprezentowało sołectwo Brzozów, które w konkursie zdobyło bardzo dobre IV miejsce i otrzymało gratyfikację pieniężną w kwocie 500 zł. Pozostałe delegacje zgłoszone do konkursu również otrzymały gratyfikacje pieniężne w kwocie 500 zł dla każdej.
Swój wieniec Koło Gospodyń Wiejskich w Brzozowie zaprezentowało również podczas Mazowieckiego Święta Chleba i Sera, jakie odbyło się 15 września 2019 roku w Węgrowie, gdzie w kategorii wieńce o formach obcych tradycji ludowych, zdobyło zaszczytne -  I miejsce.
Serdeczne podziękowania dla wszystkich osób, które aktywnie uczestniczyły w zbiorze, wiciu, a następnie prezentacji wieńca podczas obydwu uroczystości.

Zobacz także