X Jubileuszowy Gminny Turniej Wiedzy o Unii Europejskiej w Grochowie Szlacheckim

ueUroczystość zorganizowana z okazji Dnia Unii Europejskiej, który obchodzimy corocznie 9 maja. Szczególnym gościem był Radny Gminy Sokołów Podlaski pan Wiesław Żelazowski oraz oczywiście przedstawiciele wszystkich szkół naszej gminy wraz z opiekunami. Unia Europejska to jedyna taka wspólnota, która poprzez swoje rzeczywiste działania wpływa na nasze codzienne życie. Właśnie dlatego żeby uczyć się i bawić ze zjednoczoną Europą- najpierw trzeba wiedzieć, czym Unia Europejska tak naprawdę jest. 15 lat temu – 1 maja 2004 roku – Polska przystąpiła do Unii Europejskiej. Współpraca polityczna, kulturalna i gospodarcza w ramach UE, przekraczanie granic bez paszportów, modernizacja infrastruktury – to tylko niektóre dowody, że ostatnie lata to naprawdę dobry czas dla Polski.

Celem dzisiejszego turnieju jest przybliżenie wam zagadnień związanych z Unią Europejską, a także poprzez dobrą zabawę sprawdzanie waszych wiadomości dotyczących państw Unii i lepsze ich poznać Turniej składał się z 10 konkurencji, w których członkowie drużyn będą musieli wykazać się wiedzą, refleksem oraz zręcznością. Po wysłuchaniu Hymn Unii Europejskiej przystąpiliśmy do  zabawy.

ue1Uczestnicy mieli okazję zmierzyć się z „Unijną rymowanką z lukami”, w której zadaniem było dopasowanie 12 brakujących wyrazów w odpowiednie miejsce w tekście. Uczestnicy musieli być dobrymi wzrokowcami w konkurencji „Coś tu nie gra!”. Kolejny etap był okazją do wykazania się znajomością hymnów państw Unii Europejskiej, czyli „Skąd ta melodia?”. Gra interaktywna KAHOOT! z użyciem smartfonów, zawsze wzbudza pozytywne emocje wśród młodzieży i rozgrzała atmosferę nie tylko wśród uczestników. Kodowanie z flagami zadaniem było odczytanie współrzędnych, na których zamieszczone zostały poszczególne flagi. Kolejne konkurencje to „Prawda czy Fałsz?”, „Jaki to język? What language is it?” w której drużyny mogły wykazać się znajomością języka angielskiego oraz € wirówka geometryczna, gdzie sprawdzaliśmy wiedze matematyczną.

ue2Największe emocje uczestnicy przeżyli podczas konkurencji – „Skąd te smaki?”. W której zadanie każdej wytypowanej osoby było rozpoznanie smaku przekąski i jej pochodzenia oraz zapisanie prawidłowych odpowiedzi na tablicy cały czas  z opaską na oczach. Tuż przed finałem konkurencja manualna – „ODBUDUJMY KATEDRĘ NOTRE DAME”. 15 kwietnia 2019r., miał miejsce pożar katedry Notre Dame w Paryżu, będącej jednym z najważniejszych symboli Francji. Mimo, że część konstrukcji budynku uległa zniszczeniu, zachowała się słynna fasada świątyni. W tej konkurencji zadaniem każdego zespołu było „odbudowanie” spalonej katedry przy pomocy mini widelców oraz czarnych, czerwonych i niebieskich  farb. Na koniec każda drużyna przedstawiła przygotowany przez siebie spot reklamujący kraje Unii Europejskiej. Z okazji Jubileuszu naszego turnieju sprezentowaliśmy dla wszystkich słodki poczęstunek.
Dziękujemy przedstawicielom wszystkich szkół za wzięcie udziału w naszym konkursie, a nauczycielom za przygotowanie swoich uczniów. Mamy nadzieję, że miło spędziliście czas.

Dzięki Przedstawicielstwu Komisja Europejska w Polsce Dyrekcji Generalnej ds. Komunikacji Społecznej GTWoUE uczestnicy otrzymali ciekawe kolorowe publikacje i nagrody rzeczowe. Jeszcze raz gratulujemy zwycięzcom!