V Rajd Rowerowy Szlakiem Ottona Warpechowskiego

ottoTo już piąty Rajd Rowerowy Szlakiem Ottona Warpechowskiego. Wystartował on w piątek, 17 maja 2019 roku spod Domu Miłosierdzia w Sokołowie Podlaskim. Wśród uczestników rajdu znaleźli się uczniowie z naszych trzech Zespołów Oświatowych: Nowej Wsi, Grochowa oraz Skibniewa. Organizatorami rajdu są: Muzeum Zbrojownia na Zamku w Liwie oraz Stowarzyszenie „Pomóżmy sobie razem” z Brzozowa, we współpracy m.in. z Miastem Sokołów Podlaski, Gminą Sokołów Podlaski i Gminą Bielany.  Rajd odbył się pod patronatem honorowym Burmistrza Miasta Sokołów Podlaski Bogusława Karakuli, Wicemarszałek Senatu RP Marii Koc i Senatora RP Waldemara Kraski.

otto1Trasa rajdu prowadziła z Sokołowa Podlaskiego  przez Brzozów, Czerwonkę Grochowską, Paczuski Duże i Węgrów do Muzeum Zbrojowni na Zamku w Liwie. Szlak długości 25 km przebiega bocznymi drogami, wolnymi od większego ruchu samochodowego, oraz po ścieżce rowerowej z Węgrowa do Liwa. Uczestnicy przejeżdżali przez malownicze okolice, w tym przez urokliwy kompleks rezerwatu Kantor Stary obejmującego lasy rucheńskie. Celem rajdu jest promowanie historii bohatera jednej z najbardziej niezwykłych akcji obrony polskiego dziedzictwa kulturowego w czasie II wojny światowej, młodego człowieka związanego z naszym regionem.

Otto Warpechowski (1917-1945) przed II wojną światową działał jako archeolog na terenie powiatu sokołowskiego i węgrowskiego współpracując z Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie. Podczas II wojny światowej dokonał niezwykłego wyczynu: uchronił zamek książąt mazowieckich w Liwie przed rozbiórką planowaną przez niemieckich okupantów wmawiając im krzyżacką rzekomo genezę warowni! Zginął tragicznie 5.02. 1945 r. jako żołnierz II Armii WP.