Jabłonna Lacka. Kurs Młodej Kadry i biwak

kadraOd 10 do 12 maja w Szkole w Jabłonnie Lackiej odbywał się Kurs Młodej Kadry „Harcerstwo dawniej i dziś” oraz wspólny biwak 22DH i 45DH Cienie "Być jak Alek, Rudy, Zośka". Organizatorem obydwu przedsięwzięć była 22 Drużyna Harcerska, w skład której wchodzą m.in. uczniowie Jabłońskiej szkoły.

Komendantką kursu była phm.Anna Kożuchowska-Kurylak, z-cą pwd.Adam Mazurek, oboźną  dh.Aneta Górska, przyboczną ds.programowych Kinga Zdunek, szefem zastępu kwatermistrzowsko-programowego – dh.Damian Bolewski. Zajęcia metodyczne podczas kursu prowadzili: hm.Anna Chmiel, hm.Elżbieta Osipiak, hm.Barbara Żaboklicka, hm.Mieczysław Szymański, pwd.Adam Mazurek, dh.Woletta Dębiec, dh.pwd.Michał Wierzbicki, dh.Michał Moczulski.
Podczas biwaku i kursu harcerze zostali wcieleni w Szare Szeregi i rozpoczęli szkolenie, aby stać się dobrymi dowódcami (zastępowymi i przybocznymi) oraz członkami podziemnej organizacji harcerskiej. Po włączeniu w struktury Szarych Szeregów oraz otrzymaniu konspiracyjnych, nazw jakie przyjęły jednostki ZHP -  wszyscy przeszli szkolenie z musztry. Harcerze biorący udział w biwaku - ćwiczyli się w wyznaczaniu azymutów odnajdując podczas gry INO zaszyfrowane wiadomości o T.Zawadzkim - ps.ZOŚKA.
Wszyscy wzięli udział w kominku "Być jak Alek, Rudy, Zośka", na którym część artystyczną o Janie Bytnarze i innych bohaterach Szarych Szeregów przygotowała 45DH Cienie. Podczas kominka gościliśmy m.in. dh.hm.Bożennę Hardej – komendantkę sokołowskiego Hufca, dh.hm.Marcina Celińskiego, który wygłosił gawędę o roli zastępowego, przybocznego oraz powiedział co to znaczy być harcerzem, dh.hm.Janę Świnarską, dh.phm.Milenę Nowaszewską, dh.Agnieszkę Deniziak, dh.Iwonę Michalczyk i dh.Beatę Żaboklicką.
Po wspólnym śpiewaniu przy harcerskim kominku w nocy odbyła się gra patrolowa "Początki harcerstwa", podczas której harcerze wykonywali szereg zadań, aby dotrzeć do tekstu zagubionego HYMNU ZHP wykazując się widzą i umiejętnościami harcerskim.  W nocnej grze "Początki harcerstwa" - I miejsce: patrol 25 DH ŁAZY II miejsce: 82DH BASTION i 91SDH TANIJAS, III miejsce – 45DH CIENIE.
A co działo się w sobotę? Kolejna porcja zajęć metodycznych. Były też oczywiście zajęcia z musztry i coś co bardzo się spodobało kursantom - nauka nadawania Morsa chorągiewkami. Biwakowicze zaś zmierzyli się z grami integracyjnymi. Tego dnia i kursanci i biwakowicze uczyli się też wiązać węzeł przyjaźni i węzły harcerskie na linach. Po południu w pięknych okolicznościach przyrody odbyła się gra "Mały sabotaż", na której harcerze m.in. musieli odnaleźć miny, udzielić pomocy, podłączyć telefony polowe i przekazać tajną wiadomość, pomóc roztargnionej harcerce, odnaleźć po azymutach plakat propagandowy. Grę "Mały sabotaż" – wygrał patrol 22DH, II miejsce zajęli: 91SDH Tanijas i 82DH Bastion, III – 14DH SOKOŁY.
Wieczorem biwakowicze i kursanci zasiedli przy harcerskim ognisku. Dzięki uprzejmości księdza proboszcza parafii Jabłonna Lacka Walentego Wojtkowskiego, mogło się ono odbyć na terenie plebanii.  Na ognisku harcerze i zaproszeni goście, a wśród nich m.in. ksiądz Jerzy Olszewski z parafii Czekanów, rodzice, nauczyciele oraz instruktorzy Hufca w tym hm.Maria Janista - mogli obejrzeć przedstawienie o A.i B.Pietraszkach - SPRAWIEDLIWYCH WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA przygotowane przez 22DH od okiem pań: Renaty Lalak i Renaty Kryszczuk. Podczas ogniska odbyło się Przyrzeczenie Harcerskie dh.Julki Toczyskiej i Obietnica Zuchowa dh.Zuzi Michalak. Strażniczkami ognia były dh.Gabriela Strzałkowska i dh.Magdalena Zieniewska. Po ognisku wspólnych zabaw i gier integracyjnych nie było końca.
W niedzielę harcerze uczestniczyli w Mszy Świętej w Jabłońskim kościele, gdzie ponownie – tym razem dla mieszkańców Jabłonny Lackiej wystawili przedstawienie o rodzinie Pietraszków. 
Kurs kontynuowany będzie za kilkanaście dni, wtedy to kursanci otrzymają patenty zastępowego lub przybocznego.