Montaż muzyczno-słowny o Alfredzie i Bolesławie Pietraszkach z Czekanowa

pietraszkiHarcerki i harcerze z 22 Drużyny Harcerskiej z Jabłonny Lackiej pod opieką phm.Anny Kożuchowskiej – Kurylak i pwd.Adama Mazurka zakończyli działania związane z Programem Rozwoju Odkrywców. Harcerze przez kilka miesięcy poznawali losy rodziny Pietraszków. Podsumowaniem tych działań było przygotowanie i przedstawienie montażu muzyczno-słownego o Alfredzie i Bolesławie Pietraszkach z Czekanowa. Małżeństwo to z narażeniem swojego życia w czasie II Wojny Światowej przez 2 lata ukrywało u siebie na strychu, stajni m.in. 17 osób narodowości Żydowskiej.

Nie bacząc na niebezpieczeństwo i potencjalną śmierć – wykazali się wielkim heroizmem i odwagą, na którą nie wszystkich było i jest stać. Pokazali, że w czasach okrutniej wojny można być człowiekiem. W 2007 roku małżeństwo Pietraszków zostało pośmiertnie uhonorowane odznaczeniem Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata. Pośmiertnie odznaczeni zostali też przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej prof. Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Odrodzenia Polski. Harcerki i harcerze pod okiem pani Renaty Lalak i Renaty Kryszczuk przygotowali montaż muzyczno-słowny, który przedstawili podczas ogniska harcerkom i harcerzom biorącym udział w Kursie Młodej Kadry oraz biwaku „Być jak Alek, Rudy, Zośka” w Jabłonnie Lackiej, przed Mszą Świętą w Jabłońskim Kościele mieszkańcom gminy oraz uczniom Szkoły Podstawowej w Jabłonnie.
Harcerze mają nadzieję, że ich działania przyczynią się do przypomnienia jak wielką odwagą, patriotyzmem i heroizmem wykazali się w okrutnych czasach wojny Alfreda i Bolesław Pietraszkowie z Czekanowa.