Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim

Wykończenie mieszkania
Mieszkanie w stanie deweloperskim to pomieszczenia z gołymi ścianami i podłogami, wymagającymi prac u podstaw. Najlepiej zabrać się do tego w oparciu o profesjonalnie przygotowany przez architekta projekt przygotowany dla każdego pomieszczenia lub zlecić kompleksowo prace firmie wykończeniowej. Przed planowaną inwestycją warto także przygotować kosztorys wykończenia mieszkania, który pomoże oszacować budżet niezbędny na ten cel i poczynić ewentualne oszczędności na poszczególnych materiałach czy elementach.
Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim
dewelStan deweloperski to dopiero wierzchołek góry lodowej na drodze do zakwaterowania w mieszkaniu. Dokładnego zaplanowania wymaga szereg prac wykończeniowych we wszystkich pomieszczeniach. Od czego zacząć wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim? Zanim przejdziemy do malowania, układania podłóg i montowania różnych elementów, warto przejść przez kilka podstawowych kroków.
Po pierwsze zaplanowania wymaga wstawienie dodatkowych ścian działowych i wszelkie inne zmiany konstrukcyjne. Ocenie podlegać musi także plan instalacji elektrycznej, gdyż może się okazać, że będzie konieczny montaż dodatkowych gniazdek. Podobnie skontrolować należy podłączenia hydrauliczne i ogólny stan mieszkania. Wszelkie ewentualne niedociągnięcia najlepiej zniwelować lub usunąć na tym etapie. Przydatna może się okazać pomoc eksperta, który oceni mieszkanie fachowym okiem. Cena takiej usługi nie jest wygórowana, więc warto.
W sprawdzonym mieszkaniu i po dokonaniu ewentualnych planów przystąpić można do stawiania ścian, wykonania całej instalacji elektrycznej oraz w pierwszej kolejności do wykończenia ścian i podłóg. W kolejnym etapie pozostaje do przeprowadzenia malowanie i montaż wszelkich urządzeń oraz elementów wyposażenia.
Kosztorys wykończenia mieszkania – o czym pamiętać?
dewel1Jak zabrać się za kosztorys wykończenia mieszkania, by niczego nie pominąć? Sposoby na jego sporządzenie są dwa. Można albo podliczać koszty dla poszczególnych elementów i materiałów w każdym pomieszczeniu po kolei, albo podliczać elementy wspólne dla wszystkich pomieszczeń, czyli po kolei, podłogi, ściany, ogrzewanie i dopiero w dalszej kolejności. Wybór sposobu zależy od indywidualnych preferencji. W pierwszym przypadku pomocne okażą się kalkulatory online, na przykład kalkulator kosztów remontu i wykończenia mieszkania.
Na kosztorys wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim wpływ mają ceny materiałów oraz stawki za tak zwaną robociznę. Cena za m2 może być zatem bardzo zróżnicowana. O ile z asortymentu marketów wykończeniowo-budowlanych można wybrać materiały i elementy wyposażenia ze średniej półki i nieco na nich przyoszczędzić, o tyle nie warto tego robić w przypadku wykonawców. Z reguły tani fachowcy przyjmują wiele zleceń, więc przy realizacji goni ich czas. Przy wykańczaniu mieszkania pośpiech jest złym doradcą. Wiele rozwiązań musi nam służyć przez lata, więc warto, by były wykonane w solidny i trwały sposób. Ewentualne poprawki czy przyspieszony remont wygenerują dodatkowe koszty i cała poczyniona na wykonawstwie oszczędność pójdzie w zapomnienie. Przy wyborze ekipy remontowo-wykończeniowej priorytetem powinna być zatem nie cena za m2, lecz renoma firmy na rynku i rekomendacje znajomych.
Na szczęście istnieje sporo prac, które można wykonać samodzielnie. Do trudnych zadań z całą pewnością nie należy układanie paneli, a nawet płytek. Wystarczy tylko zapoznać się z poradnikami, jak to zrobić krok po kroku. Jeśli jednak nie czujemy się na siłach, korzystniej zwrócić się po pomoc fachowców. Najkorzystniejsza cena nie powinna być jednak jedynym kryterium wyboru.
Mieszkanie w stanie deweloperskim – wykończenia wnętrz
dewel2Zapewne zastanawiacie się, czym właściwie jest stan deweloperski? Cóż, nie istnieje jednoznaczne sformułowanie, które określałoby sprzedawany w tym stanie lokal. Zazwyczaj słysząc „mieszkanie w stanie deweloperskim”, należy rozumieć przez to stan surowy pomieszczeń. Zgodnie z tym określeniem mieszkanie posiada jedynie wylewki podłogowe, okna, parapety, drzwi antywłamaniowe oraz otynkowane ściany.
Jednym słowem, decydując się na taką inwestycję, należy liczyć się z tym, iż wymagany będzie remont mieszkania. Podobnie jak w przypadku domu, prace rozpoczynają się od hydrauliki i elektryki. W kolejnym etapie powinno się wykonać wykończenie ścian (jednak niektóre nie wymagają już np. gładzi). Jeśli prace zostaną ukończone, przychodzi czas na układanie płytek, czyli glazurę i terakotę. W tym samym momencie kładzione są panele oraz malowane ściany.
Na koniec pozostaje już tylko kwestia wykończenia wnętrz. Prace obejmują montaż wszelkich sprzętów, szafek oraz całe meblowanie i aranżację mieszkania. Bardzo pomocne w kwestii remontów takich mieszkań, okazują się usługi, oferowane przez specjalistyczne firmy. Działa to w ten sposób, że oddajemy danej firmie mieszkanie w stanie deweloperskim, a po wyznaczonym terminie otrzymujemy klucze do całkowicie wykończonego mieszkania. Firmy remontowe świadczą tzw. kompleksowe wykończenie wnętrz pod klucz.
Ile kosztuje wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim?
dewel3Koszt wykończenia mieszkania w stanie deweloperskim zależy od tego, czy zdecydujemy się na samodzielne działania, czy też na wynajęcie wyspecjalizowanej ekipy. Duże znaczenie ma także: wielkość mieszkania, jakość zastosowanych materiałów wykończeniowych oraz standard wyposażenia. Dla wykonania orientacyjnego kosztorysu załóżmy, że mieszkanie ma 53 m2 i do wykończenia mamy dwa niewielkie pokoje z przedpokojem (łącznie 34 m2), łazienkę (7 m2) oraz sporą kuchnię (12 m2). Mamy ograniczony budżet, więc staramy się wybierać materiały z dolnej półki cenowej.
Przypominamy, że szczegółowo koszty remontu możesz policzyć za pomocą specjalnych kalkulatorów dostępnych bezpłatnie na naszym serwisie. 
 Jak optymalizować koszty wykończenia mieszkania?
Wykończenie mieszkania zawsze wiąże się z wydatkiem przynajmniej kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście jeden wykorzysta najtańsze materiały i wykończy mieszkanie za 20 tys. zł, inny nie wyobraża sobie jakichkolwiek odstępstw od najwyższej jakości produktów. Ceny materiałów budowlanych są w miarę stałe i najczęściej odpowiadają ich jakości. Oczywiście zdarzają się wyjątki.
Inaczej jest w przypadku wykonawców. Tu możemy spotkać zarówno drogich wykonawców, którzy oferują usługi niskiej jakości, jak i fachowców stosunkowo tanich, którzy dzięki wieloletniemu doświadczeniu proponują usługi najwyższej jakości. W jaki sposób więc wybrać wykonawcę? Najlepiej pozyskać z rynku oferty od kilku sprawdzonych firm, poprosić je o wyceny, jak również zdjęcia z poprzednich prac. Jednak nie każdy ma czas na obdzwanianie kilkudziesięciu firm, potwierdzanie terminów, opisywanie każdej z nich zakresu prac i jeszcze sprawdzanie doświadczenia i fachowości. Jest jednak proste rozwiązanie - usługa Szukaj Wykonawcy na Kalkulatorach Budowlanych Wypełniasz jeden prosty formularz, potwierdzasz jeden raz telefonicznie zakres prac i zaczynasz otrzymywać oferty od sprawdzonych firm zainteresowanych Twoim zleceniem. Firmy są już wcześniej zweryfikowane, wiedzą również, kiedy planujesz rozpoczęcie prac. Tobie pozostaje tylko wybrać najbardziej odpowiadającą Ci ofertę.
Źródło:https://kb.pl/porady/wykonczenie-mieszkania-_t/

***

Popularne aranżacje wnętrza
Styl skandynawski
Już od kilku lat stylem królującym w polskich mieszkaniach, jest styl skandynawski. Wyróżnia się on jasnymi kolorami, meblami i dodatkami wykonanymi z naturalnych materiałów i prostotą kształtów. W stylu skandynawskim czuć swobodę przestrzeni, harmonię, a także całkowitą spójność. Mimo braku awangardy i niecodziennych rozwiązań jest to styl wyjątkowo nowoczesny oraz umożliwiający komfortowe korzystanie z domowej przestrzeni.
Przytulne elementy wystroju doskonale łączą się z bardziej surowymi dodatkami. Świetnym przykładem jest na przykład wygodna kanapa z białymi, puchowymi poduszkami na tle ceglanej ściany. Innym takim połączeniem jest postawienie tradycyjnego piecyka „kozy” na drewnianej podłodze.
Styl rustykalny
Przeciwieństwem stylu skandynawskiego jest styl rustykalny. Wchodząc do takiego mieszkania, możemy odnieść wrażenie, że przenieśliśmy się w czasie. Chociaż tego typu aranżacje wnętrza zdecydowanie lepiej pasują do domku na wsi, ale jego niektóre elementy można przemycić również do nowoczesnego mieszkania.
Styl rustykalny wyróżnia się masywnymi meblami, najczęściej z litego drewna. Ewidentnie ten surowiec dominuje w rustykalnych wnętrzach. Oprócz naturalnych kolorów mile widziane są odcienie niebieskiego, zieleni oraz ceglanej czerwieni.
Kredensy, bufety, szafy zwykle są stylizowane na jeszcze starsze niż są w rzeczywistości. Dlatego w tym celu malowane są farbami kredowymi z tzw. przecierką - tak, aby pod warstwą farby przebijała się naturalność drewna. Obowiązkowymi elementami są również drewniane belki, piece kaflowe, kominek, a nawet stary żeliwny piec, jak w typowej tradycyjnej kuchni. Rolę dodatków pełnią przede wszystkim stare naczynia - gliniane misy, ceramiczne pojemniki, czy też drewniane chlebaki. W mieszkaniach urządzonych w stylu rustykalnym powinniśmy spotkać również zawieszone na ścianach talerze oraz bukiety suszonych ziół.
Wykończenie mieszkania krok po kroku w tym stylu wcale nie jest takie proste. Łatwo można wprowadzić niepotrzebny chaos i uczucie totalnego nieporządku. Jeżeli jednak uda nam się to zrobić ze smakiem, uzyskamy ponadczasowe wnętrze, które zawsze będzie kojarzyć się z ciepłem domowego ogniska.
Nowocześnie i przytulnie
Urządzenie mieszkania to spore wyzwanie. Obecnie mamy do czynienia nie tylko z przeróżnymi stylami, które podpowiadają nam gotowe projekty, ale również z szerokim wachlarzem produktów przeznaczonych do samodzielnego komponowania. Bez problemu możemy stworzyć mieszkanie, które będzie zarówno nowoczesne, jak i również przytulne. Warto jednak zastanowić się, w jakiej kolorystyce będziemy czuli się najlepiej, z jakich materiałów mają być wykonane meble, a także które dodatki uważamy za dekoracyjne.
Coraz więcej salonów meblowych prezentuje ekspozycje przypominające miniaturowe mieszkania. Dzięki temu nie musimy polegać wyłącznie na naszej wyobraźni, która często bywa zawodna. Po obejrzeniu katalogów meblowych bądź realnych ekspozycji łatwiej będzie nam ocenić, w jakim kierunku będzie zmierzać urządzanie naszego mieszkania w stanie deweloperskim. Lepiej jest wcześniej ocenić, jakiego typu meble oraz dodatki chcemy zakupić. Ponieważ decydując się na spontaniczne zakupy tylko tego, co potrzeba, może doprowadzić do powstania poatchworkowego stylu. Mówiąc kolokwialnie - wszystkie meble oraz dodatki będą z zupełnie innej parafii.