Dzień Kobiet oraz 5. lecie Zespołu LudowegoJabłoniacy

zes10 marca w sali OSP w Jabłonnie Lackiej odbyły się Gminne Obchody Dnia Kobiet połączone z Jubileuszem 5. lecia powstania Zespołu Ludowego "Jabłoniacy" Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i jednocześnie kierownik Zespołu "Jabłoniacy" Barbara Gizińska  powitała przybyłych gości: Członka Zarządu Województwa Mazowieckiego Janinę Ewę Orzełowską, Prezes Lokalnej Grupy Działania LGD Agnieszkę Wojtkowską, Wójta Gminy Wiesława Michalczuka z żoną, Przewodniczącego Rady Gminy Stanisława Strzałę z małżonką, miejscowych księży z Księdzem Proboszczem Walentym Wojtkowskim, Radnych Gminy Jabłonna Lacka, Dyrektora Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Sławomira Hardeja z żoną, Dyrektorów, Kierowników Instytucji znajdujących się na terenie naszej Gminy, Członków Klubu Seniora, mieszkańców naszej Gminy oraz członków Zespołu Ludowego "Jabłoniacy". Uroczystość uświetnili swoimi występami  Członkowie Stowarzyszenia "Jar Senior" z Jarnic oraz Zespół Śpiewaczy Chodów. Pierwsza część spotkania dotyczyła święta kobiet, życzenia Paniom złożył Wójt Wiesław Michalczuk wraz z Przewodniczącym Rady Gminy Stanisławem Strzałą i Radnymi wręczyli słodkie upominki.  W drugiej części przedstawiono dorobek artystyczny Zespołu "Jabłoniacy" z okazji ich Jubileuszu.

A wszystko zaczęło się w roku 2013, kiedy to pomysł Wójta został zrealizowany poprzez złożenie wniosku do Stowarzyszenia "Tygiel Doliny Bugu" na stroje ludowe i nie cały rok później w 2014 roku przy Klubie Seniora został powołany do życia Zespół Ludowy który w początkowej fazie liczył 11 członków. W tym samym roku do Zespołu dołączyły osoby, które kochają śpiew i chcą go prezentować innym. Obecnie Zespół liczy 22 osoby: Janina i Bogusław Szybka, Bożena i Jan Tonkiel, Wiesława i Stanisław Majewscy, Adam Goworek, Krystyna Toczyska, Danuta Dobrzyńska, Romana Bonifaciuk, Henryka Wysokińska, Janina Kryszczuk, Elżbieta Bielska, Alicja Małczuk, Ewa Połosa, Tadeusz Stelmaszczyk, Witold Stolarczuk, Barbara Gizińska.
Skład Kapeli: Piotr Bondarczuk - harmonia, Paweł Bondarczuk - harmonia, Zdzisław Radzikowski - skrzypce, Ryszard Maliszewski -  bębenek, tamburyn, harmonijka ustna.

Nagrody i wyróżnienia zespołu:

  • I miejsce na III Przeglądzie Pieśni Ludowych Doliny Bugu w Serpelicach;
  • III miejsce w IV Przeglądzie Pieśni Doliny Bugu;
  • III miejsce w XI Konkursie Kapel Ludowych i Zespołów Folklorystycznych Mazowsza i Południowego Podlasia;
  • II i III miejsce Węgrowskie Barwy Jesieni;
  • III miejsce w V Festiwalu Pieśni Żołnierskich i Patriotycznych Warszawa - Wesoła;
  • III Nagroda główna na XVI Festiwalu Chleba Rewia Folkloru i Darów Ziemi Mińsk Mazowiecki;
  • III miejsce na Dożynkach Powiatowych Sokołów Podlaski;
  • III miejsce na VI Festiwalu Pieśni Żołnierskich i Patriotycznych "Jak długo w sercach naszych";
  • I miejsce oraz nagroda Grand Prix w III Przeglądzie Pieśni Patriotycznych "Śpiewam Ci Polsko".

Zespół uświetniał wiele festynów, dożynek, biesiad na terenie całego regionu Mazowieckiego oraz Podlaskiego.
Po Jubileuszowym torcie  życzenia, gratulacje i prezenty przekazali "Jabłoniakom": Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Janina Ewa Orzełowska, Prezes LGD Tygiel Doliny Bugu Agnieszka Wojtkowska, Wójt Wiesław Michalczuk, Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Strzała, Dyrektorzy, Pracownicy Urzędu Gminy oraz zaprzyjaźnione Zespoły.