Jabłońscy harcerze na tropach historii

hirGra patrolowa "Obóz na wyspie Brownsea" jaka odbyła się 9 marca na zbiórce 22 Drużyny Harcerskiej przybliżyła wszystkim harcerkom i harcerzom 9 niezwykle ważnych postaci z historii skautingu i harcerstwa oraz zdobywając przedmioty potrzebne do wybudowania pierwszego obozu skautowego jaki poprowadził Baden - Powell. Bi-Pi postanowił przetestować to co napisał w książce „Scouting for Boys”. Chciał mieć pewność, jak jego idea zafunkcjonuje, czy małe grupy tworzone przez młodzież będą funkcjonować, czy młodzi ludzie będą słuchać się kogoś spośród siebie. Życie pod gołym niebem dzień i noc, spanie w namiotach, było dla większości uczestników tym, czego do tej pory jeszcze nie doświadczyli. Przy ognisku z zaciekawieniem słuchali Bi-Pi, kiedy opowiadał im swoje przygody. Okazało się, że te zespoły chłopców tak szybko się zżyły i zgrały, że decyzje i postanowienia realizowały bez rozkazów, bez oglądania się na nagrody czy kary. Świadczyło to w całej rozciągłości o wspaniałym sukcesie idei skautingu. W dniu 9 sierpnia 1907 zakończył się obóz na wyspie Brownsea, zapoczątkowując zarazem dzieje ruchu skautowego.

hir1Podczas gry 22DH harcerze w patrolach wyruszyli ulicami Jabłonny Lackiej, aby zmierzyć się zadaniami na punktach. Podczas gry oceniano znajomość musztry oraz meldowanie na punktach - jak to w prawdziwie harcerskiej grze być powinno, współpracę, wykonanie zadania. A meldował i prowadził patrol z punktu na punkt za każdym razem inny członek patrolu, a po co? Po to, aby każdy potrafił to robić i miał okazję przećwiczyć prowadzenie musztry oraz meldowanie. Na trasie przypomnieliśmy sobie postacie m .in. Bi-Pi, jego żony, Andrzeja i Olgi Małkowskich, Janusza Korczaka, Tadeusza Zawadzkiego, Aleksandra Kamińskiego, Floriana Marciniaka, św. Jerzego. Zanim jednak na harcerzy czekało pytanie dotyczące danej postaci - musieli oni wykonać różne zadania. Grę przygotowaną przez zastęp INGIS - Olę Koc, Gabrysię Strzałkowską, Ewę Milik, Darię Małko i Darię Niemierkę - wygrał patrol "Kolorowe balony" w składzie: Magda Zieniewska, Julka Fiuczek, Oliwia Przesmycka, Gabrysia Woźniak, Marysia Pieczyska, Gabrysia Czapska zdobywając słodki upominek. Po grze oraz licznych zajęciach z musztry harcerskiej przyszedł czas na wspólną gawędę drużynowej oraz dh. Oli Koc, pyszne babeczki upieczone dla wszystkich przez dh. Ewę Milik oraz wspólne śpiewanie. Zbiórkę rozpoczął apel drużyny poprowadzony przez przyboczną dh. Anetę Górską. Tego dnia podsumowaliśmy też konkurs na plakat i kartkę DMB. Nagrody otrzymało aż 21 osób z drużyny. Podczas zbiórki wręczone zostały nagrody za konkurs na kartkę i plakat z okazji Dnia Myśli Braterskiej. Nagrody w postaci książeczek z szyframi harcerskimi lub opowiadaniami o Bp-PI otrzymali: dh. Kornelia Lipka – I miejsce (kartka), dh. Oliwia Kondraciuk – I miejsce (kartka), dh. Natalia Wawrzyniak – I miejsce (kartka), .dh. Kamila Plichta – II miejsce (kartka), dh. Eliza Pogorzelska – III miejsce (kartka), dh. Daria Niemierka – III miejsce (kartka), dh. Aneta Górskiej – III miejsce (kartka), dh. Bartek Niemirka – I miejsce (plakat) 9. dh. Jakub Niemirka – II miejsce (plakat), dh. Michał Ołtarzewski – III miejsce (plakat), dh Martyna Sankowska- wyróżnienie (kartka), dh. Majka Mięsak - wyróżnienie (kartka), dh. Oliwia Przesmycka – wyróżnienie (kartka), dh. Magdalena Zieniewska- wyróżnienie (kartka), dh. Gabrysia Woźniak – wyróżnienie (kartka), dh. Ola Koc - wyróżnienie (kartka), dh. Oliwia Koc - wyróżnienie (kartka) 18.dh.Majka Czopskiej - wyróżnienie (kartka), dh. Daria Małko wyróżnienie (kartka), dh. Gabrysia Strzałkowska - wyróżnienie (kartka), dh. Gerard Brzeziński – wyróżnienie (kartka).
Ponieważ harcerstwo to przede wszystkim służba - sobotnia zbiórka była okazją do uczczenia pamięci "Żołnierzy wyklętych", których dzień obchodzony był 1 marca. Znicze zapłonęły też na pomniku żołnierzy Armii Krajowej.
Opiekę nad harcerzami pełnili: phm. Anna Kożuchowska-Kurylak oraz pwd. Adam Mazurek.