Kolędowali z Betlejemskim Światłem Pokoju

betlejemskie20 grudnia harcerki i harcerze z 22 DH wraz z kołem teatralnym Abstrakcja ze Szkoły w Jabłonnie Lackiej - wędrowali po różnych instytucjach Jabłonny Lackiej z Betlejemskim Światłem Pokoju – światłem przywiezionym przez harcerzy z Warszawy. Światłem, które do nas – do Jabłonny dotarło, aż z groty narodzenia Jezusa z Betlejem. Szkolne koło teatralne „Abstrakcja” towarzyszyło harcerzom z tradycyjnym kolędowaniem.

betlejemskie1Postanowiliśmy, że tego dnia nasza niewielka miejscowość zabrzmi kolędami i pastorałkami, że roznosząc światło pokoju postaramy się do wspólnego śpiewania zachęcić napotkanych mieszkańców. W tutejszym przedszkolu, GOPS, GOK-U, Urzędzie Stanu Cywilnego, Zakładzie Gospodarki Komunalnej, Ośrodku Zdrowia, Powaitowym Banku Spółdzielczym, Domu Pomocy Społecznej i Urzędzie Gminy mali artyści dali krótki pokaz „Chodzenia z kozą i turoniem”. Obrzęd ten znany jest od bardzo dawna. Polegał na odwiedzaniu przez grupy kolędnicze poszczególnych gospodarstw z życzeniami pomyślności w nadchodzącym roku. W zamian kolędnicy dostawali od gospodarzy dary w postaci jedzenia lub drobnych pieniędzy. Obchody kolędnicze oprócz funkcji magicznej, spełniały także funkcje społeczne i wychowawcze – wyrażały pewne przyjęte normy i konwenanse. betlejemskie2My pragnęliśmy do tej tradycji nawiązać, a przyjmujących nas „gospodarzy” częstowaliśmy świątecznymi pierniczkami, składając przy tym moc najserdeczniejszych życzeń. Największą przyjemność sprawiło występującym wzbudzenie uśmiechu i radości u obserwujących. To zachęciło nas do prezentowania swojej pracy w środowisku lokalnym. Bardzo cieszymy się, że wspólnym kolędowaniem i roznoszeniem Betlejemskiego Światła Pokoju mogliśmy kontynuować współpracę między harcerzami i kołem teatralnym rozpoczętą kilka miesięcy temu przestawieniem „Wojna - śmierci w oczy”. Kolejne wspólne przedsięwzięcie  możemy zaliczyć do bardzo udanych.

betlejemskie3Harcerki i harcerze wraz z drużynową phm. Anną Kożuchowską – Kurylak oraz młodzi aktorzy z opiekunkami paniami: Renatą Lalak i Renatą Kryszczuk serdecznie wszystkim dziękują za miłe, ciepłe i wyjątkowe przyjęcie.

betlejemskie4betlejemskie5betlejemskie6