Uczniowie z Nowej Wsi programowali dla Niepodległej

kody1Uczniowie Szkoły Podstawowej i Przedszkola z Nowej Wsi wzięli udział w wyzwaniu konkursowym „100-lecie Odzyskania Niepodległości z Uczymy Dzieci Programować - podzielmy się radością programowania” organizowanym przez EduSense i Kodowanie na dywanie. Kształtując kreatywność i ucząc się analitycznego myślenia, poznawali i utrwalali wiedzę o swojej ojczyźnie. Uczniowie wykonali wszystkie zadania konkursowe. Z wielkim zaangażowaniem pracowały i starszaki z przedszkola i uczniowie z klas I-VI. Każde z zadań wykonano na dwa sposoby offline i online, z matą edukacyjną i Ozobotem.

Pierwszego dnia mówili o tym, czym jest patriotyzm, jaki powinien być prawdziwy Polak i jakimi wartościami powinien się kierować. Stworzyli trasę dla Ozobota, który podróżował między sercami wypełnionymi wartościami. Trasę - kod do wartości zaprogramowali również strzałkami na macie edukacyjnej, co okazało się być dla nich banalnie proste, ale dało wiele frajdy. Określanie współrzędnych również nie sprawiło większego problemu, dlatego z zakodowanym godłem, konturami Polski, flagami krajów sąsiadujących z Polską uwinęli się bardzo szybko.

Kolejne zadanie, którego celem było przypomnienie historii naszego kraju – a szczególnie tego jak zmieniały się jego granice na długo pozostanie w pamięci. Ozobot przejechał historyczną trasę poruszając się po zaprogramowanej ścieżce ozdobionej przez uczniów.
Rozmawiając o granicach Polski nie sposób było zapomnieć o naszych sąsiadach. Nazwanie, zlokalizowanie na mapie, przypomnienie flag krajów graniczących z Polską było kolejnym ćwiczeniem, a ułożenie z kolorowych kubeczków flag to nie lada wyczyn w ich wykonaniu.

kody„Znam swój kraj” takie hasło było myślą przewodnią ostatniego etapu wyzwania. Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi chcieli pokazać przedszkolakom z sąsiedniej miejscowości, że kodowanie nie jest trudne, a praca z Ozobotem to świetna zabawa. Z ich inicjatywy doszło do bardzo wartościowego przedsięwzięcia - a mianowicie spotkania w Przedszkolu w Skibniewie. Pojechali tam wraz ze swoją opiekunką, panią Katarzyną Komosą, która przygotowała dla przedszkolaków ze Skibniewa pytania do gry „Znam swój kraj”. Kategorię i numer pytania lub zadania losował dla nich Ozobot, którego przywieźli ze sobą. Robot zrobił duże wrażenie na maluchach. Choć poziom doświadczenia w pracy z Ozobotem przedszkolaków był mniejszy, to pokolorowanie przywiezionych z Nowej Wsi obrazków z konturami Polski jako trasy dla Ozobota nie sprawiło im żadnego problemu.

Po powrocie do Nowej Wsi z trudniejszymi pytania i zadaniami sprawdzającymi wiedzę zmierzyli się także uczniowie. Były kody QR, puzzle, krzyżówka, zadania wykonywane na tablicy interaktywnej, praca z matą i oczywiście ulubiony przez wszystkich Ozobot. Kilkoro nauczycieli również wykonało jedno zadanie – odkodowali godło na planszy. Wiele czasu i pracy zostało poświęcone, aby jak najlepiej wykonać wszystkie zadania konkursowe, ale wspólne ich wykonanie przyniosło wiele satysfakcji.