VII edycja "Jesiennych spotkań przy samowarze" w I Liceum

samowaryW I Liceum im. Marii Skłodowskiej – Curie w Sokołowie Podlaskim 16 listopada odbył się VII SZKOLNY KONKURS RECYTACJI POEZJI ROSYJSKIEJ „JESIENNE SPOTKANIA PRZY SAMOWARZE”. Patronat nad konkursem objął Instytut Polonistyki i Neofilologii Uniwersytetu Przyrodniczo – Humanistycznego w Siedlcach, a wykładowcy: dr Aldona Borkowska i dr Ewa Kozak zasiadły w Jury konkursu.

samowary1W konkursie wzięło udział 20 recytatorów: Arleta Kulikowska, Aleksandra Wołosińska, Antonina Adamyan-Lis, Patryk Kisieliński , Iryna Prylepa, Krystian Onopiak, Marta Długołęcka, Damian Zabijak, Aleksandra Gralik, Zuzanna Chmielewska, Maria Kalinowska, Izabela Ołdakowska, Bartłomiej Zawadzki, Paulina Kaniuk, Weronika Murawska, Anita Dąbrowska, Julia Ambroziak vel Mrozowicz, Gabriela Kalinowska, Aneta Wierzbicka i Julia Kamińska.

samowary3Uczniowie recytowali w oryginale wiersze Puszkina, Lermontowa, Achmatowej, Cwietajewej, Błoka, Pasternaka, Jesienina, Asadowa, Wysockiego, Okudżawy i innych klasyków poezji rosyjskiej. Gospodarzami uroczystości byli Kamila Wójcik i Tomasz Świętochowski. Uczestników konkursu oceniało jury w składzie: pani Aldona Borkowska, pani Ewa Kozak, pani dyrektor Monika Pasik oraz nauczyciel języka polskiego, pani Anna Kuryłek. Recytatorzy przygotowywali się do konkursu pod kierunkiem nauczyciela języka rosyjskiego, pani Agnieszki Babickiej.

samowary4Jury wyłoniło następujących laureatów konkursu:

  • I miejsce ex aequo zdobyli Antonina Adamyan-Lis i Patryk Kisieliński oraz Iryna Prylepa.
  • II miejsce zajęła Julia Ambroziak vel Mrozowicz.
  • III miejsce zajęła Paulina Kaniuk.

Jury postanowiło również przyznać wyróżnienia: Marii Kalinowskiej, Damianowi Zabijakowi i Bartłomiejowi Zawadzkiemu.

samowary2Laureaci konkursu otrzymali dyplomy i nagrody ufundowane przez Wydawnictwo Szkolne PWN oraz Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach. Wszyscy uczestnicy konkursu w ramach podziękowania otrzymali gadżety uniwersyteckie. Warto podkreślić, iż laureaci konkursu będą reprezentowali naszą szkołę w Konkursie Recytacji Poezji Rosyjskiej „ STROFY POD SAMOWAREM” w Siedlcach.

Pragnę podziękować przedstawicielom Instytutu Polonistyki i Neofilologii UPH, pani dr Aldonie Borkowskiej i pani dr Ewie Kozak za przyjęcie zaproszenia do naszego liceum i pracę w komisji konkursowej oraz pani dyrektor Monice Pasik oraz pani Annie Kuryłek za wsparcie i poświęcony czas. Podziękowania dla Julii Praskiej, Bartłomieja Biłdy i Mateusza Rytela za uświetnienie konkursu występem muzycznym oraz Szymona Bartosiaka za przygotowanie prezentacji multimedialnej poświęconej klasykom poezji rosyjskiej.