Uczniowie z Jabłonny Lackiej i z Dzierzb na obozie językowym EuroWeek

wekOd 14 do 18 listopada grupa 18 uczniów ze Szkoły Podstawowej w Jabłonnie Lackiej i Dzierzb spędziła czas na  ziemi kłodzkiej, a dokładniej w Różance, w ośrodku o nazwie Willa Wiktoria. Celem pięciodniowego wyjazdu naszych uczniów był udział w obozie szkoleniowym w ramach projektu edukacyjnego ”EuroWeek – Szkoła Liderów”, pod egidą Fundacji EuroWeek. W ramach wspomnianego  projektu nasza młodzież miała okazję uczestniczyć w zajęciach prowadzonych w formie interaktywnych warsztatów, gier symulacyjnych i praktycznych ćwiczeń przez szkoleniowców – wolontariuszy z różnych stron świata.  Naszą grupą opiekowali się: Hindus Alok, Turczynka Gigi, Wawa z Indonezji oraz Rodrigo z Meksyku. Część zajęć miała na celu zaznajomienie uczestników z kulturą narodów, z  których pochodzą wolontariusze. Były to różnego rodzaju prezentacje multimedialne opatrzone słownym komentarzem samych prowadzących. Przybliżali oni swój kraj z perspektywy własnej rodziny, jej tradycji i zwyczajów oraz  stylu życia, co pozwalało nam wyobrazić sobie autentyczne życie ludzi w ich ojczyźnie. Warsztaty, w których uczestniczyli nasi podopieczni, wymagały pracy w kilkuosobowych zespołach, w których uczniowie tworzyli różnego rodzaju wypowiedzi, plakaty, piosenki,  reklamy, krótkie scenki, a następnie prezentowali je pozostałym „na żywo”, bądź w postaci krótkich filmów. Warsztaty przeplatane były ciekawymi formami aktywności, grami,  tańcami, dającymi możliwość poruszania się, czasem rywalizacji, a przede wszystkim świetnej zabawy. Wszystkie zajęcia odbywały się w języku angielskim.

wek2wek1Różnorodne sposoby tworzenia grup podczas zajęć dawały możliwość poznawania coraz to nowych osób, ich talentów i umiejętności. Wspólne działania, twórcza praca i zabawy pozwoliły na integrację w obrębie naszej grupy, a także międzyszkolną – co czyniło zajęcia i cały pobyt jeszcze ciekawszym. Czas spędzony w Różance był dla młodzieży bardzo intensywny, wypełniony pracą i zabawą, przedzielany jedynie 10-15 minutowymi przerwami. Jednym z punktów programu była także wycieczka połączona ze zwiedzaniem Kłodzka i Bystrzycy Kłodzkiej, a dzień wcześniej oglądaliśmy miejscowość, w której mieszkaliśmy, z perspektywy spaceru po okolicy. Dzięki słonecznej pogodzie mogliśmy podziwiać piękne widoki gór otaczających Kotlinę Kłodzką. Każdy wieczór był zaś ukoronowaniem dnia. Braliśmy udział w przygotowanych przez uczestników programach i prezentacjach.

wek3Pobyt w Różance należy uznać za bardzo udany. EuroWeek jest wspaniałą formą rozwijania zainteresowań, doskonalenia sprawności językowych i umiejętności współdziałania w grupie, i to nie zawsze znanych sobie osób, a także miejscem pokonywania swoich słabości i przełamywania bariery strachu przed wypowiadaniem się w języku obcym. Wolontariusze ze swej strony starali się, aby zajęcia były atrakcyjne i przydatne zarazem. Z wypowiedzi wszystkich uczestników naszej wyprawy wynika, że był to owocnie spędzony czas, który dostarczył wszystkim wiele radości i nowych ciekawych doświadczeń. Opiekunkami podczas projektu Euroweek były: pani Elwira Kudaszewicz i pani Urszula Wałachowska