Kampania społeczna w Jabłonnie Lackiej: Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny

widoczny24 października w Szkole Podstawowej w Jabłonnie Lackiej odbyły się zajęcia w ramach kampanii społecznej „Jesteś widoczny – jesteś bezpieczny” organizowanej przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Mazowiecką Radę Bezpieczeństwa Publicznego w porozumieniu z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego.

Naszą szkołę odwiedzili w tym dniu: Janina Ewa Orzełowska –Wicemarszałek Województwa Mazowieckiego, Wiesław Michalczuk - Wójt Gminy Jabłonna Lacka, Dariusz Napiórkowski - Dyrektor WORD w Siedlcach oraz podinsp. Marek Żero – I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Sokołowie Podlaskim i podinsp. Zbigniew Pilip - Naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Sokołowie Podlaskim.

Po uroczystym otwarciu spotkania przez dyrektor Jolantę Kondraciuk i słowach na temat bezpieczeństwa dzieci i młodzieży skierowanych do uczniów przez gości, wszyscy uczestnicy otrzymali zestawy elementów odblaskowych.
Uczniowie podzieleni na trzy grupy uczestniczyli w zajęciach panelowych promujących bezpieczeństwo.
Policjanci z Komendy Powiatowej w Sokołowie Podlaskim sierż. szt. Dominika Rozbicka, mł. asp. Jakub Więsak oraz asp. szt. Dariusz Maksimiak prowadzili panel z projekcją filmu "… tak, chcę być bezpieczny”. Rozmawiali o bezpieczeństwie nie tylko na drodze, ale też o zagrożeniach z jakimi mogą spotkać się w codziennym życiu dzieci, tj. o dopalaczach, o zasadach zachowania w kontakcie z psami, o konieczności zachowania ostrożności w kontaktach z obcymi osobami. Omówiono też film nakręcony w naszej szkole pod tytułem „Widoczny - bardziej bezpieczny”.

Ratownicy medyczni z ,,RM Meditrans” Stacja Pogotowia Ratunkowego w Siedlcach: Krzysztof Izdebski, Wiesław Piekart i Krzysztof Księżopolski prowadzili panel poświęcony pierwszej pomocy, na fantomach uczniowie ćwiczyli zabieg resuscytacji krążeniowo- oddechowej oraz poznali zasadę użycia defibrylatora automatycznego AED.
Pan Jerzy Chmieliński z WORD w Siedlcach przygotował tor sprawnościowy do jazdy rowerem, na którym uczniowie sprawdzali swoje umiejętności . Wśród uczniów , którzy bezbłędnie wykonali zadanie został rozlosowany rower. Szczęśliwcem okazał się Dominik Kur z kl. VIII.

Dzień ten był również podsumowaniem działań prowadzonych w szkole od początku roku szkolnego w zakresie bezpieczeństwa dzieci w ruchu drogowym i rozstrzygnięciem przeprowadzonych konkursów:

  • konkurs. ”Bezpieczeństwo drogowe na grafice komputerowej” polegał na przygotowaniu w wersji elektronicznej projektu graficznego plakatu, który będzie związany z tematyką bezpieczeństwa w ruchu drogowym;
  • konkurs na piosenkę do własnej lub istniejącej melodii o bezpieczeństwie na drodze przeznaczony był dla uczniów wszystkich klas;
  • konkurs z zasad ruchu drogowego on-line, zadaniem uczniów było zdobycie jak najwięcej punktów w symulacji przejazdu przez różnego rodzaju skrzyżowania.

Najmłodsi uczestnicy kampanii z klas I i II wykonywali prace plastyczne przedstawiające ich wyobrażenia na temat bezpieczeństwa. Zwycięzcy konkursów otrzymali cenne nagrody w postaci kasków rowerowych, zestawów oświetlenia rowerowego i gier planszowych. Ze strony Urzędu Marszałkowskiego akcję koordynowali p. Beata Trzcińska i p. Paweł Ferst. Szkolnym koordynatorem był p. Krzysztof Kotowicz.