Dlaczego warto przyjechać do Białegostoku nie tylko latem?

Ratusz Białystok rok 2013Białystok jest stolicą Podlasia i największym miastem Polski północno-wschodniej. Bliskie sąsiedztwo Białorusi, Litwy i Rosji sprawiło, że od wieków wspólnie żyli tu przedstawiciele różnych wyznań i narodowości – Polacy, Żydzi, Tatarzy, Romowie, Litwini, Białorusini, Ukraińcy, Niemcy. To właśnie ukształtowało specyficzny charakter miasta, przesiąkniętego wielokulturowością. Warto zatem poznać bliżej to niezwykłe miejsce.

Zespół pałacowo-parkowy Branickich – wizytówka Białegostoku
Ten barokowy Pałac, położony w centrum miasta, określany jest mianem „Wersalu Północy” lub „Polskim Wersalem”. Jest najcenniejszym zabytkiem Białegostoku i jedną z najlepiej zachowanych rezydencji magnackich epoki saskiej. Obecny kształt pałacu powstał za czasów hetmana Jana Klemensa Branickiego, a na jego teren prowadzi brama zwana „Gryfem” – jego nazwa nawiązuje do herbu rodowego Branickich.
Pałacowe komnaty gościły koronowane głowy, m.in.. Augusta II Mocnego, Augusta III Sasa, Stanisława Augusta Poniatowskiego, cara Pawła I, a także cesarza Józefa II.

obraz 1Obok Pałacu Branickich w 1748 roku powstał teatr (17 lat przed otwarciem Teatru Narodowego w Warszawie), który uważany jest za pierwszy teatr na polskiej ziemi. Teatr białostocki gościł gwiazdy sceny europejskiej, a o jego statusie świadczyła własna orkiestra i balet.
Choć obecny wygląd Pałacu Branickich nieznacznie różni się od tego XVIII-wiecznego to jednak jego wnętrza są nieco uboższe - nie ma wykwintnego stylu i blasku, a jedynie kilka pomieszczeń nadal zachwyca, chociażby pokój chiński, kaplica oraz częściowo Wielka Aula. Pałac otoczony jest zachwycającym, zadbanym ogrodem, który zachował w sobie ślady pierwotnej kompozycji, dlatego też uznawany jest za najlepiej zachowany ogród barokowy w Polsce.

Co jeszcze warto zobaczyć w stolicy Zielonych Płuc Polski?
Pałac Hasbacha, który został wzniesiony w latach 80. XIX wieku, skrywa oryginale piece i kominki - koniecznie trzeba je zobaczyć. Warto również wybrać się do Pałacu Rüdigerów (Lubomirskich), który powstał w połowie XX wieku, a wokół którego rozpościera się piękny ogród. Sobór św. Mikołaja Cudotwórcy, mający charakter bizantyjski, to kolejna atrakcja, której nie można pominąć, jak zresztą starego Kościół Farny - budowli późnorenesansowej z barkowym wnętrzem czy Kościoła Św. Rocha, wzniesionego na wzgórzu z 83 metrową wieżą - przykład modernizmu polskiego w architekturze sakralnej.

To tylko kilka przykładów naprawdę zachwycających miejsc w Białystoku, których jest znacznie więcej, a które można zwiedzać o każdej porze roku, nie tylko latem.

Okoliczne atrakcje
Okolice zachęcają do tego by zarezerwować hotel w Białymstoku i przyjazdu w te strony. Na turystów czeka, bowiem Narwiański Park Narodowy, Biebrzańskie Park Narodowy, no i oczywiście cudowna Puszcza Białowieska. To idealnie miejsce na spokojny wypoczynek na łonie przyrody.
Jeśli będziecie mieli jednak nieco więcej czasu to koniecznie trzeba wybrać się szlakiem tatarskim, który wiedzie do Kruszynian – stolicy polskich Tatarów, mieszkających tutaj od kilkuset lat; zobaczyć zamek w Tykocinie, bywali tutaj książęta i królowie, a nawet Piotr I - car Rosji; wybrać się do Supraśla by zobaczyć Muzeum Ikon; odwiedzić Folwark Nadawki, a także Białostockie Muzeum Wsi.

Białystok - hotele
Białystok położony jest w czystym, ekologicznym regionie, pełnym atrakcji turystycznych. To interesujące przyrodniczo miasto, ma piękne skwery i parki, które stanowią 32 procent jego powierzchni, a w granicach miasta znajdują się 1779 ha lasów tworzących specyficzny, zdrowy mikroklimat.
Warto, zatem tu przyjechać, tym bardziej, że miasto to ma dobrą bazę hotelową, oferującą swym gościom przyjemny wypoczynek i przepyszną kuchnię. Godny polecenia jest Hotel Podlasie (strona hotelu: http://hotelpodlasie.pl/), który znajduje się blisko centrum, ale jednocześnie wystarczająco daleko od zgiełku miasta, dzięki czemu mamy zapewniony przyjemny wypoczynek i wygodny dojazd.
Jeśli interesuje nas hotel w Białymstoku to warto skorzystać z oferty Hotelu Podlasie, bo jest to miejsce z charakterem, łączące w sobie komfort, wygodę, wspaniała kuchnię, a dla zainteresowanych również strefę biznesową.