Gmina Repki pomoże rolnikom

RepkiRolnicy dotknięci przez tegoroczną suszę nie będą płacić trzeciej raty podatku rolnego, o ile tylko złożą odpowiedni wniosek w Urzędzie Gminy. Na ubiegłotygodniowej sesji, z taką propozycją do radnych wyszła Pani Wójt Gminy Repki Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz. Radni pozytywnie zaopiniowali propozycję Wójt Gminy.

- Dotknięci suszą rolnicy nie dostali dotychczas żadnej rządowej pomocy. Powinniśmy w gminie być ze sobą solidarni i w tej sytuacji pomóc naszym rolnikom. Dlatego zaproponowałam umorzenie trzeciej raty podatku, właśnie po to, żeby za te pieniądze rolnicy mogli kupić zwierzętom paszę na zimę - wyjaśnia Pani Wójt.

Największy problem mają rolnicy utrzymujący zwierzęta, trzodę i bydło. Z powody suszy nie zebrali pełnych plonów i nie mają dostatecznej ilości pasz na okres zimowy a w sumie do następnych zbiorów.

- Pieniądze, które zaoszczędzą na tej racie będą mogli przeznaczyć na zakup paszy na zimę – mówi Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz.
Decyzję o umorzeniu podatku podejmie wójt, na wniosek rolnika.
- Trudno oszacować, ile osób będzie w tej trudnej sytuacji i zgłosi się, ale każdemu, kto z powodu suszy zgłosi się do nas, umorzymy trzecią ratę podatku rolnego – zapowiada Pani Wójt.
Komisja szacująca straty na terenie gminy Repki wyszacowała je dla 480 gospodarstw. Klęska suszy dotknęła teren całej gminy. Poszkodowanych rolników jest więcej, pewnie nie wszyscy złożyli wnioski o szacunek strat.
- Bierzemy pod uwagę, że to nie jest 100 proc. gospodarstw rolnych, część rolników mogła nie złożyć wniosków i komisja ich nie uwzględniła – mówi Pani Wójt.

Jak to będzie wyglądało w praktyce? Rolnicy poszkodowani przez suszę, którzy nie będą mogli zapłacić trzeciej raty podatku rolnego po terminie płatności, tj. 15.09.2018, do Wójta Gminy Repki muszą złożyć podanie o umorzenie zaległości podatkowych w podatku rolnym.