Zakłady bukmacherskie w Polsce

ae1b9b0e9bc1d4cde4a2834ec08cf615Rynek zakładów bukmacherskich w Polsce uległ w ostatnim czasie bardzo dużym zmianom. Wprowadzona w 2017 roku ustawa hazardowa określiła zasady, na podstawie których wielu zagranicznym bukmacherom zamknięto drogę do sprzedaży zakładów na terenie Polski.
 
Legalny, czyli jaki?
 
Legalnie działający na terenie Polski bukmacherzy muszą spełnić kilka warunków. Pierwszym i jednocześnie najważniejszym jest uzyskanie licencji Ministerstwa Finansów. Licencja udzielana jest osobno na działalność naziemną oraz działalność internetową. Oznacza to, że wystarczy jedna licencja, aby legalnie działać w Polsce, jednak tylko na określonym obszarze - w punktach stacjonarnych lub w sieci. Bukmacherzy najczęściej udostępniają powszechnie numer otrzymanej licencji, więc bez trudu można sprawdzić, czy dana firma posiada stosowne zezwolenie.
 
Kolejnym warunkiem jest posiadanie polskiej domeny - .pl. Nielegalni bukmacherzy posługują się często innymi domenami, dlatego łatwo jest je rozpoznać. Dla ułatwienia Ministerstwo Finansów prowadzi stronę internetową, na której zamieszcza listę nielegalnych bukmacherów. Nie jest ona kompletna, dlatego jeżeli jakiegoś bukmachera na niej nie ma, to nie znaczy, że działa on w pełni legalnie.
 
Legalni bukmacherzy w Polsce mają obowiązek naliczać podatek obrotowy od każdego zakładu w wysokości 12%. Zostaje on odprowadzony już na etapie zawarcia zakładu, w związku z czym realnie kwota zakładu powinna być obniżona o 12% w stosunku do wpłaconej na niego sumy, a fakt ten powinien być widoczny na potwierdzeniu transakcji.
 
Legalne zakłady bukmacherskie w Polsce - lista
 
Biorąc pod uwagę powyższe cechy powstaje pytanie, jakie są legalne zakłady bukmacherskie w Polsce. Lista jest krótka i obejmuje jedynie osiem firm:

  • Etoto
  • Totolotek
  • LVbet
  • forBET
  • Fortuna
  • STS
  • Milenium
  • Superbet

Są to jednak jedynie bukmacherzy działający w punktach stacjonarnych. Pozostaje jeszcze wiele firm oferujących legalne, internetowe  zakłady bukmacherskie w Polsce - lista jest bardzo długa i nie sposób wymienić wszystkich. Siedem spośród ośmiu wymienionych wyżej firm posiada również licencję na prowadzenie zakładów online. Wyjątkiem jest Superbet - rumuński bukmacher, który oczekuje na udzielenie takiej licencji.
 
Kary za udział w nielegalnych zakładach
 
Pomimo wielu obostrzeń, rynek zakładów bukmacherskich w Polsce jest bardzo szeroki. Nie warto więc ryzykować i grać u nielegalnych bukmacherów. Kodeks karny skarbowy przewiduje kary nie tylko dla bukmacherów, ale również graczy, którzy zapłacić mogą grzywnę w wysokości 120 stawek dziennych, tzn. blisko 10 000 zł.