Skrzeszew. Letnie spotkania ze sztuką

sztuka5 sierpnia o godzinie 16.00 w kościele parafialnym w Skrzeszewie odbył się koncert z okazji 100. lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. W programie koncertu pt. „Poloneza czas zacząć” zespół wokalno instrumentalny Artes Ensemble zabrał publiczność w wirtuozowską, muzyczną podróż do źródeł romantycznej idei patriotyzmu w rytmie szlacheckiego poloneza, siarczystego mazura i polskich tańców narodowych, polskiej muzyki romantyzmu i XX wieku oraz poezji wieszczów. Literackie znakomitości jak: Adam Mickiewicz, Cyprian Kamil Norwid, Stefan Witwicki, Jan Czeczot, Kazimierz Przerwa-Tetmajer towarzyszyli w muzycznej twórczości wielkich polskich kompozytorów: Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Henryka Wieniawskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wojciecha Kilara.
Artyści zespołu Artes Ensemble zwrócili uwagę na ludowe inspiracje wielkich twórców. Zaprosili również publiczność do wspólnego świętowania - śpiewania kanonu rodzimych pieśni patriotycznych i ludowych

sztuka1Mieliśmy ogromną przyjemność wysłuchać genialnego głosu mezzosopranistki Anny Baran, utalentowanego, odnoszącego sukcesy skrzypka Marcina Pawełczyka, wiolonczelistkę Małgorzatę Janaszek, która  prowadziła koncert, oraz Andrzeja Janaszka, który z wielką wirtuozerią wykonywał utwory stawiające przed pianistą ogromne wymagania techniczne i interpretacyjne. Andrzej Janaszek jest założycielem zespołu wokalno-instrumentalnego Artes Ensemble oraz jego dyrektorem artystycznym. Andrzej Janaszek -  pianista, solista, kameralista, aranżer, laureat prestiżowych konkursów pianistycznych, festiwali muzycznych, stypendiów artystycznych. Zespół tworzą znakomici artyści, absolwenci Akademii Muzycznych w Bydgoszczy, Gdańsku, Poznaniu, Łodzi, Freiburgu i Zurychu, soliści oper i filharmonii, zajmujący się także działalnością pedagogiczną, posiadający w swych dorobkach artystycznych wiele nagród i wyróżnień w konkursach i festiwalach wokalnych, instrumentalnych i kameralnych w kraju i zagranicą.
Publiczność owacjami podziękowała artystom za piękny koncert. Pani wójt Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz podziękowała wykonawcom za zaangażowanie w budowanie ducha patriotycznego, a księdzu proboszczowi Sławomirowi Mazurowi za to, że koncert mógł odbyć się w pięknym wnętrzu zabytkowego kościoła w Skrzeszewie. Słowa podziękowania skierowała do Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Repkowskiej – organizatora koncertu, który realizowany był w ramach projektu pt. „Letnie spotkania ze sztuką”, współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Po koncercie wszyscy udali się na posesję Ewy i Leszka Kunickich – miejscowych artystów. Tutaj odbył się wernisaż wystawy prac plastycznych dzieci, które uczestniczyły w warsztatach plastycznych w dniach 23-28 lipca 2018 r.
Osoby przybyłe na wernisaż powitała sekretarz Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Repkowskiej Ewa Czarkowska.
- Warsztaty plastyczne realizowane były w ramach projektu pt. „Letnie spotkania ze sztuką” współfinansowanego ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego. W warsztatach uczestniczyły dwie dziesięcioosobowe grupy. Zajęcia przebiegały w Galerii RE i w plenerze.
Uczestnicy warsztatów poruszali się w dwóch obszarach tematycznych: „Pejzaż Mazowsza” i „Skarby mazowieckiej architektury”. Warsztaty prowadziła Pani Ewa Kunicka, miejscowa artystka – powiedziała sekretarz.
Pani Ewa Kunicka uprawia malarstwo olejne i akrylowe, zagłębia tajniki batiku i enkaustyki, od lat poznaje i szkoli technikę pisania ikon. Zajmuje się też artystycznym malowaniem mebli. Z pasją prowadzi zajęcia artystyczne z dziećmi. Bierze udział w plenerach malarskich, wystawach indywidualnych i zbiorowych w Polsce i zagranicą.

Uczestnicy warsztatów otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz  upominki, które wręczała wójt Gminy Repki Krystyna Mikołajczuk-Bohowicz.
Sekretarz TPZR podziękowała Pani Ewie Kunickiej za przeprowadzenie warsztatów oraz za wspieranie pasji, rozwijanie uzdolnień i artystycznej aktywności dzieci i młodzieży oraz zaprosiła wszystkich do zwiedzania wystawy prac plastycznych uczestników warsztatów, które wyeksponowano w plenerze oraz prac artystycznych Pani Ewy Kunickiej wystawionych we wnętrzu Galerii RE.

O godz. 18:30 na placu przy Zespole Szkół w Skrzeszewie wystawiony został spektakl plenerowy pt. „Beczka Śmiechu” w wykonaniu Teatru Na Walizkach. Spektakl miał bardzo przewrotną fabułę: zarówno widzowie stawali się aktorami jak i aktorzy widzami. W spektaklu widzowie mogli zobaczyć cyrk oraz jego parodię: akrobatykę, żonglerkę oraz jazdę na motocyklu. Także pokaz tresury dzikich zwierząt, którymi byli sami widzowie tak wciągnięci w akcję, że wykonywali wszelkie polecenia tresera.