Uczniowie z Czekanowa, Kożuchowa i Przywózk na Zielonej Szkole

zieloniW dniach 14-18 maja uczniowie klas 4-6 Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Czekanowie wraz z uczniami z Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Kożuchowie oraz z Niepubliczne Szkoły Podstawowej w Przywózkach wybrali się na wspólną wycieczkę nad morze. Zielona szkoła została zorganizowana w ramach projektu pod nazwą: "Wsparcie rozwoju edukacyjnego dzieci z obszarów wiejskich w powiecie sokołowskim" współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego (2014-2020).

zieloni2Pierwszego dnia po przyjeździe do Wejherowa zwiedzali Kościół Klasztorny pw. św. Anny ze słynącym łaskami Obrazem Matki Bożej Wejherowskiej, następnie weszli do podziemi klasztornych, gdzie znajdują się krypty Wejherów, Przebendowskich i zakonników. Po wyjściu z klasztoru udali się na spacer po Kalwarii Wejherowskiej z Ojcem Franciszkaninem. Następnie po zakwaterowaniu w Łebie wszyscy udali się na plażę powitać morze.

Drugi dzień pobytu upłynął pod znakiem nauki przyrody poprzez zabawę, gdyż zwiedzano Sea Park w Sarbsku. Uczniowie podziwiali pokazy z fokami bałtyckimi oraz uchatkami kalifornijskimi, spotkali się z Błękitkiem mówiącym wielorybem. Mogli podziwiać makiety zwierząt morskich, zwiedzili Muzeum Marynistyczne oraz Oceanarium Prehistoryczne 3D, po czym udali się na spacer aleją miniatur latarni polskiego wybrzeża. Po powrocie do Łeby był czas na plaży a wieczorem dyskoteka.

zieloni1Trzeci dzień zwiedzano Mierzeję Helską. Dzień rozpoczęto od spaceru po Władysławowie, a następnie przejechali przez Chałupy, Kuźnicę, Jastarnię i Juratę do Helu, gdzie zwiedzali Muzeum Obrony Wybrzeża. Kolejnym punktem programu był Rejs Statkiem po Morzu Bałtyckim z portu w Helu. Dzień zakończyli wejściem na Latarnię na Przylądku Rozewie, wewnątrz której znajduje się Muzeum z przekrojem latarni morskich od starożytności do współczesności, wieczorem integrowali się przy ognisku piekąc kiełbaski.

Czwarty dzień upłynął na zwiedzaniu Słowińskiego Parku Narodowego. Najpierw odwiedzili muzeum Przyrodnicze SPN w Smołdzinie po czym udali się na spacer z przewodnikiem po parku. Podczas długiego spaceru uczniowie weszli na Latarnię Morską w Czołpinie, skąd rozciągał się niebywale piękny widok na morze oraz ruchome wydmy. Kiedy już zeszli z latarni poszli wzdłuż plaży do wydm, które z największym trudem pokonywali. Ostatnim punktem zwiedzania tego dnia było Muzeum Wsi słowińskiej w Klukach. Wieczorem po kolacji uczniowie korzystali jeszcze z licznych boisk i placu zabaw znajdujących się w ośrodku wypoczynkowym.

Piąty dzień to dzień powrotu do domu, ale zanim uczniowie wyjechali z ośrodka musieli pożegnać nasze kochane polskie morze i udali się w tym celu do portu w Łebie, gdzie ostatni raz spojrzeli w stronę wielkiej wody i pięknych statków.
Zielona Szkoła podobała się wszystkim dzieciom, zmęczone ale szczęśliwe wracały do domu z nadzieją, że kiedyś tu wrócą.
Dziękujemy przyjaciołom z Kożuchowa oraz Przywózk za mile spędzony wspólnie czas oraz wspaniałą wyprawę.