Przez szkiełka naczelnego... Logiczne myślenie boli...?

idiociChociaż Sokołów Podlaski nie jest jakąś wielką metropolią i nie dorównuje wielkością nawet pobliskim Siedlcom, to w mieście nie zawsze jest gdzie zaparkować samochód. Miejsc parkingowych jest zbyt mało, przeważnie gdy dotyczy to centrum, ale i w innych rejonach miasta też nie jest z tym najlepiej. Trudno za taką sytuację kogoś winić, gdyż jest to spowodowane tym, że coraz więcej mieszkańców jest zmotoryzowanych i samochodów wciąż przybywa a nie ubywa. Nie oznacza to jednak, że kierowcy mogą sobie parkować gdzie chcą nie zważając na to, że łamią przepisy ruchu drogowego narażając innych użytkowników dróg na niebezpieczeństwo. Od logicznego myślenia nie ma znaków zakazu. Są za to znaki zatrzymywania i postoju, znaki zakazu wjazdu, itp. Niejeden raz zauważyłem jak niektórzy pseudokierowcy jadący ul. Kilińskiego w kierunku Węgrowa za konkatedrą skręcają w ul. Długą, gdzie przecież stoi znak zakazu skrętu w lewo.

Jednak w ostatni wtorek, 6 marca, najbardziej wkurzyłem się na pseudokierowcę, który swojego "blaszanego mustanga" zaparkował w zatoczce przy sokołowskim SP ZOZ przy ul Piłsudskiego i to w taki sposób, że wyjeżdżając z płatnego parkingu kierowca, który chce skręcić w lewo nie ma dobrej widoczności, aby zobaczyć czy nikt nie nadjeżdża ul. Piłsudskiego z lewej strony w kierunku ronda przy ZUS. Widać to na zdjęciu, które nie mogąc wyjechać bezpiecznie w ul. Piłsudskiego zrobiłem aparatem. Jak byk stoi tam znak: Zakaz zatrzymywania i postoju. Dotyczy także zatok, jednak jak widać nie dotyczy to części kierowców, którzy nie chcąc płacić za płatny parking przy szpitalu, nagminnie parkują w zatoczce wbrew ustawionemu tam znakowi. Tak dzieje się codziennie, ale nasi dzielni stróże prawa czy "sokołowscy strażnicy Podlasia" nie reagują, chociaż codziennie kilkunastokrotnie radiowozy przejeżdżają tą ulicą. Ja rozumiem, że logiczne myślenie boli nie wspominając już o tym, że jeżeli stać kogoś na samochód za kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy złotych to chyba i stać go także na kilka złotych opłaty parkingowej. A jeżeli go nie stać, to zgodnie z taryfikatorem mandatów za: "Zatrzymanie lub postój pojazdu w warunkach, w których nie jest on z dostatecznej odległości widoczny dla innych kierujących lub powoduje utrudnienie ruchu (kwalifikacja prawna wg. kodeksu wykroczeń art. 90 lub art. 97; naruszone przepisy ruchu drogowego art. 46 ust. 1) grzywna może wynieść od 100-300 zł i 1 punkt karny)". Nie tak dawno nasi dzielni policjanci przeprowadzili bardzo skuteczną akcję przy cukrowni, gdzie przy NZOZ "OMEGA" przy ul. Fabrycznej zaraz za skrętem w lewo z ul. Węgrowskiej w ul. Fabryczną też kierowcy parkowani po prawej stronie w niedozwolonym miejscu. Poskutkowało na kilka dni. Ja rozumiem, że funkcjonariusze nie będą stać każdego dnia i wlepiać mandaty czy pouczać kierowców, bo mają też inne obowiązki, ale jeżeli już widać jaskrawy przykład naginania przepisów ruchu drogowego, które mogą doprowadzić do kolizji, należałoby jednak takiego bezmózgowego kierowcę ukarać choćby najmniejszym mandatem aby na przyszłość włączył logiczne myślenie i nie stwarzał zagrożenia dla innych użytkowników dróg.

Należałoby się także zastanowić, czy nie zgłosić zarządcy drogi aby przy wjeździe na parking wykarczował też rosnący tam żywopłot, gdyż on także ogranicza wyjeżdżającym widoczność.

Krzysztof Czarnecki