Marta Guzowska i najnowszy thriller psychologiczny „Ślepy archeolog”

Marta Guzowska. Fot.  Wojciech Rudzki.„Próbowałam sobie wyobrazić, jak zachowałabym się w konkretnej sytuacji nie widząc” – Marta Guzowska opowiada o swoim najnowszym thrillerze psychologicznym pt. „Ślepy archeolog”.
Po seriach z Mario Yblem i Simoną Brenner w pani najnowszej książce pojawia się nowy bohater – niewidomy archeolog, Tom Mara. Pomimo niepełnosprawności to człowiek sukcesu, pewny siebie, obcesowy, atrakcyjny dla płci przeciwnej, przekonany o swojej wybitności. Tom zostaje wciągnięty w intrygę kryminalną, musi odpowiedzieć na pytania zadawane w SMSach – stawką jest nie tylko jego bezpieczeństwa, ale przede wszystkim życie jego ukochanej Ifigenii oraz asystentki Mony.
Czy autor powinien lubić swoich bohaterów?
Autor spędza ze swoim bohaterem kilka miesięcy, a jeśli to seria – kilka lat. Nie może go więc chyba całkiem nie lubić. Oczywiście mówię tylko za siebie, ale jestem pewna, że nie mogłabym uczynić głównym bohaterem powieści kogoś, kto byłby dla mnie całkowicie odrażający. Irytujący – to co innego. Lubię ludzi trudnych, którzy stwarzają problemy. Świetnie się o nich pisze.
Tom Mara zostaje wciągnięty w tragiczną grę, bezpieczeństwo jego i jego podwładnych jest zagrożone. Czy zemsta i zazdrość to broń płci pięknej? Czy panowie są tylko marionetkami w damskich rękach?
Pewnie powinnam przytaknąć, ale nie uważam tak, są przecież perfidni mężczyźni i perfidne kobiety. A Tom jest po prostu nadętym pyszałkiem. Aż się prosił, żeby go wrobić w jakąś aferę. Muszę przyznać, że sporo przyjemności sprawiało mi opisywanie, jak schodzi z niego powietrze i traci pewność siebie. Ale myślę, że taką intrygę może ukuć i kobieta, i mężczyzna.
Szczegółowo i starannie odtwarza pani świat i zasady funkcjonowania niewidomego bohatera – co było najtrudniejsze w tej postaci?
Wszystko! Bardzo trudno było mi sobie wyobrazić, jak to jest żyć bez wzroku. Poczynając od spraw codziennych, a kończąc na takich szczegółach, jak czy pod powiekami widać jakieś odcienie szarości, czy może – tak jak w przypadku osób widzących, kiedy zamkną oczy – pomarańcz i czerwień. Najwięcej czasu w pracy nad książką spędziłam właśnie próbując sobie wyobrazić, jak zachowałabym się w konkretnej sytuacji nie widząc. I czytając – obłożyłam się literaturą o osobach niewidomych.
Wspomina pani, że pomagała pani niewidoma konsultantka. Jak bardzo musiała zaingerować? Czy coś panią zaskoczyło w jej ocenie?
Jestem bardzo wdzięczna Joannie Pawłowskiej, która zgodziła się przeczytać fragmenty o niepełnosprawności Toma. Szczerze mówiąc, obawiałam się jej zdania, bo przy kreowaniu Toma starałam się z niego zrobić takiego trochę superślepca, który radzi sobie w różnych niecodziennych sytuacjach i robi to z pełną nonszalancją. A tymczasem pani Joanna wytknęła mi kilka miejsc, w których Tom jest… fajtłapowaty. Powiedziała, że ona sama i większość znanych jej niewidomych poradziłoby sobie lepiej w takiej sytuacji. Więc życie, jak zawsze, wyprzedziło sztukę.
Używa pani niepoprawnego politycznie słowa „ślepy” w odniesieniu do Toma Mary. To określenie pojawia się też w tytule. Niektórzy czytelnicy mogą się czuć urażeni…
Nie, nie chciałam nikogo urażać. Ale powieść nie ma być przecież grzeczna, a już szczególnie nie powinien być grzeczny kryminał. Bohaterowie kryminałów też nie powinni być grzeczni – w końcu nawet Herkules Poirot, uosobienie kindersztuby, ma momenty złośliwości. Mój bohater wyjaśnia na samym początku, że nie lubi słowa „niewidomy”, woli mówić o sobie „ślepy”. A skoro on tak woli, kimże ja jestem, żeby mu w tym przeszkodzić!
Wydawałoby się, że nie da się pogodzić zawodu archeologa z byciem niewidomym – a jednak pani bohater radzi sobie doskonale. Czy uważa pani, że współczesna technologia sprawia, że dziś właściwie nie ma granic w wyborze zawodu dla osób niepełnosprawnych?
Sama jestem archeologiem i podczas pisania tej powieści zastanawiałam się cały czas, czy potrafiłabym się wytrenować w tej pracy aż tak jak Tom. To jednak praca bardzo oparta na wzroku. Ale z drugiej strony przy fenomenalnej, a do tego wyćwiczonej pamięci… Wyobrażam sobie, że to mogłoby być możliwe, przynajmniej do pewnego stopnia. Myślę, że w przypadku coraz większej liczby zawodów technika czyni je dostępnymi dla osób z niepełnosprawnością. Oczywiście teoretycznie, bo w praktyce wiąże się to z dużymi pieniędzmi, których często nie ma. Ale ponieważ i tak wiele wskazuje na to, że maszyny nas niedługo zastąpią, pewnie ten problem zniknie. Notabene, widziałam niedawno listę zawodów ustawioną w kolejności, w jakiej będą najprawdopodobniej zastępowane przez sztuczną inteligencję. Archeolodzy byli na samym końcu!
Ze wszystkich zmysłów – pozbawienie którego z nich byłoby dla pani najtrudniejsze?
Właśnie wzroku! Świetnie mogłabym funkcjonować bez słuchu. W końcu poświęcenie Rolling Stonesów czy Vivaldiego za błogosławieństwo nie słyszenia co chwila „mamoooo” i „kochanieeee” wydaje się małą ofiarą. Pewnie mogłabym też funkcjonować bez smaku, węchu i dotyku, chociaż te zmysły są dla mnie bardzo ważne. Ale bez wzroku? Bez kolorów? Bez dzieł sztuki? Nie wyobrażam sobie.
Czy praca na stanowisku archeologicznym to niebezpieczne zajęcie? Po lekturze pani najnowszej książki mam wrażenie, że to zajęcie tylko dla ludzi wyjątkowo odważnych…
Z pewnością archeolodzy, którzy kiszą się tygodniami w małym gronie i pracują w upale, pocie i kurzu, a do tego niedosypiają, nieustannie mają ochotę kogoś zamordować. Ale nieznane mi są przypadki, kiedy rzeczywiście to zrobili. Natomiast opisywane przeze mnie w powieści Ślepy archeolog stanowiska Halasmenos i Katalimata istnieją naprawdę, i Katalimata naprawdę mieści się na półce skalnej nad przepaścią. Wyobrażam sobie, że łatwo można kogoś stamtąd zepchnąć. Oczywiście można też po prostu potknąć się i spaść bez niczyjej pomocy…
Jakie plany? Nad czym pani teraz pracuje?
Przymierzam się teraz do napisania pierwszej powieści, w której nie będzie ani jednego archeologa! Sama nie wiem, jak to zrobić. Może umieszczę w niej chociaż jakąś starożytną rzeźbę w tle.

***

Slepy archeolog frontMarta Guzowska

Ślepy archeolog

ISBN 978-83-65973-02-3; cena: 37,90 zł
Stron 400 Okładka miękka ze skrzydełkami
Kategoria: Kryminał
Wydawnictwo Marginesy Sp. z o.o.
01-540 Warszawa ul. Forteczna 1a
tel./fax.: +48 22 2839 91 27
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.marginesy.com.pl

Tom Mara jest błyskotliwym, pewnym siebie i odnoszącym spore sukcesy archeologiem, szefem wykopalisk na Krecie. I od lat jest niewidomy. Stracił wzrok jako osiemnastolatek podczas trzęsienia ziemi. Ma jednak doskonały słuch, węch i niezwykle wrażliwy dotyk. Wykształcił pamięć niemal absolutną – pamięta dokładnie każdy kamień, a na podstawie zapachu powietrza i kąta padania promieni słonecznych na twarz jest w stanie podać dokładną lokalizację.
I uważa, że ma rzeczywistość pod kontrolą.
Aż na terenie wykopalisk ktoś znajduje ciała polskich turystów. Chwilę później ginie pies asystentki, a Tom zaczyna dostawać esemesy z zagadkami – jeśli ich nie odgadnie, asystentka także zginie. Mara podejmuje niebezpieczną grę. Wie, że przeciwnik nie cofnie się przed niczym.
„Bardzo trudno było mi sobie wyobrazić, jak to jest żyć bez wzroku. Poczynając od spraw codziennych, a kończąc na takich szczegółach, jak czy pod powiekami widać jakieś odcienie szarości, czy może – tak jak w przypadku osób widzących, kiedy zamkną oczy – pomarańcz
i czerwień. Najwięcej czasu w pracy nad książką spędziłam właśnie próbując sobie wyobrazić, jak zachowałabym się w konkretnej sytuacji nie widząc. I czytając – obłożyłam się literaturą o osobach niewidomych” – mówi Marta Guzowska.
Gdy rzeczywistość zaczyna płatać figle, Tom gubi się w domysłach. Ktoś chce go wrobić
w kradzieże? Postradał rozum i wszystko mu się wydaje? A może to część misternego planu, w którym stawką jest jego życie?
Skąd pomysł na takiego bohatera? – opowiada autorka:
„Pomysł na ślepego archeologa narodził się dosłownie w ułamku sekundy. Rozmawiałam kiedyś z przyjaciółką przy lunchu i nagle – naprawdę nie wiem, dlaczego – przypomniałam sobie nowelkę Kima Stanleya Robinsona, którą kiedyś czytałam we wkładce do czasopisma „Fantastyka”. To było jeszcze w czasach, kiedy „Fantastyka”, stara wersja tego pisma, publikowała arcydzieła światowej fantastyki, chyba nie do końca legalnie… W każdym razie nowelka nazywała się Ślepy geometra, pamiętałam z niej tylko tytuł. Pomyślałam wtedy:
a gdyby tak ślepy nie geometra, ale archeolog? Wykopałam ten numer „Fantastyki” spod ziemi, musiałam przeprowadzić prawdziwą pracę detektywistyczną, żeby ustalić, kiedy nowelka została opublikowana. Przeczytałam ją, nie miała nic wspólnego z moim pomysłem, ale ziarno zostało już zasiane”.
W swoim nowym thrillerze psychologicznym Marta Guzowska stworzyła bohatera, który musi zmierzyć się z samym sobą – okazuje się, że  łatwiej jest pokonać zagrożenia z zewnątrz niż zaakceptować własne słabości. Co jest prawdą, a co fikcją? - autorka do końca utrzymuje czytelnika w niepewności i świetnie buduje napięcie!

Marta Guzowska (ur. 1967) – od ponad dwudziestu lat jest archeologiem. Pracowała w Troi, w najbardziej prestiżowych wykopaliskach świata. Autostopem zjeździła całą Turcję, wyspy greckie i pół basenu Morza Śródziemnego. Mieszkała w wielu miejscach na świecie, nie zawsze bezpiecznych. W Turcji przeżyła trzęsienie ziemi, w Izraelu drugą intifadę. Ponad rok spędziła w Atenach, mieszkała też w Heidelbergu, Tybindze, Freibergu, Kopenhadze, Tel Awiwie, Budapeszcie i na Krecie. Od dziewięciu lat żyje z rodziną w Wiedniu i tam pisze swoje książki.
Współprowadzi portal „Zbrodnicze siostrzyczki" i wraz ze współautorkami napisała książkę Mordercze miasta. Laureatka Nagrody Wielkiego Kalibru w 2013 za debiut literacki – Ofiarę Polikseny, wyróżniona też nominacją do tej nagrody za Głowę Niobe i Chciwość. Jej kolejne książki spotkały się z bardzo dobrym przyjęciem: Głowa Niobe (2013), Wszyscy ludzie przez cały czas (2015), Czarne światło (2016), Chciwość (2016) i Reguła nr 1 (Marginesy 2017).