Firmy transportowe międzynarodowe – rodzaje transportu

lokomotywaTransport nie ogranicza się jedynie do przewozu towarów i ludzi przy pomocy pojazdów. Choć to zdecydowanie najpopularniejszy środek, istnieją firmy, które stawiają na zupełnie inne branże.

Mały i duży samochód
Samochód to bez wątpienia król transportu. Wygodny, szybki, stosunkowo tani i dostępny dla każdego. Nic dziwnego, że jest on tak popularny na całym świecie. W 2015 roku liczba samochodów na świecie wynosiła 1,1 mld, co oznacza, że jedno auto przypada na 6,5 mieszkańca, a za 20 lat ta liczba ma wzrosnąć dwukrotnie.

Jednak firmy transportowe międzynarodowe niezbyt przychylnym okiem patrzą na samochody osobowe. Dla czteroosobowej rodziny minivan to dobra opcja, jednak, gdy trzeba przewieźć naprawdę ciężki towar, królem szos staje się ciągnik siodłowy z naczepą, czyli popularny tir. Dojedzie on praktycznie w każde miejsce na świecie, co przełożyło się na dynamiczny rozwój branży.

Na większe przesyłki
Jednak transport kołowy przegrywa, gdy potrzeba przewieźć naprawdę dużo towaru. Na naczepę można załadować kilkanaście ton towaru, jednak nikt nie wyobraża sobie, by wieźć węgiel ze Śląska na Pomorze tirami. Tutaj wkracza pociąg. W przypadku transportu krajowego, zarówno osób, jak i rzeczy, sprawuje się on nadzwyczaj dobrze. Spora ładowność oraz siatka połączeń sprawiają, że dojedzie w wiele miejsc.

Królowie transportu
Mimo wielu zalet transportu kolejowego, ten przegrywa z samolotami i statkami. Gdy zależy nam na szybkim transporcie, najlepszym wyborem jest samolot. Świetnie sprawuje się on w przewozie ludzi – parę godzin lotu i już jesteśmy na wymarzonych wakacjach. Firmy transportowe międzynarodowe wolą korzystać jednak z transportu morskiego. Kilkuset tonowy frachtowiec przewiezie każdy ładunek z dowolnego portu na ziemi.

Z czego korzystają firmy transportowe międzynarodowe?
Mimo wielu zalet każdego transportu, większość firm transportowych decyduje się na świadczenie usług przy użyciu samochodów ciężarowych. Jest to zdecydowanie najpopularniejszy pojazd do transportu rzeczy. W przeciwieństwie do samolotu czy statku, ciężarówka przewozi stosunkowo lekkie towary. Mało jest przedsiębiorstw, które zajmują się przewozem setek ton towaru jednocześnie. Z reguły są to mniejsze zamówienia.

Samochód ciężarowy zawsze będzie dominował w transporcie rzeczy. Podobnie jak samochód osobowy w przewozie ludzi. Nic dziwnego, że firmy transportowe międzynarodowe cały czas mają nowe zlecenia. Tir dojedzie w każde miejsce, siatka połączeń drogowych jest najlepiej rozwinięta, a i koszty transportu są stosunkowo niewielkie.