Samochód ratowniczo-gaśniczy dla OSP Dzierzby

strazakiJednostka OSP w Dzierzbach wzbogaciła się o nowy samochód ratowniczo-gaśniczy który jest jednym z najnowocześniejszych wozów. 30 października br władze i pracownicy gminy, przy współudziale druhów jednostki OSP Dzierzby odebrali przyprowadzony przez Wykonawcę nowy samochód pożarniczy. Jest to w pełni wyposażony średni samochód ratowniczo-gaśniczy na podwoziu SCANIA z napędem 4x4 uterenowiony z silnikiem o mocy 360 KM, spełniającym wymagania EURO 6. Samochód wyposażony w autopompę dwuzakresową, działko wodno-pianowe o regulowanej wydajności, podnoszone hydraulicznie na czas pracy zbiornik wody o poj. 3000 l, agregat prądotwórczy o mocy 5 kV, wysokociśnieniową linię szybkiego natarcia.

Zakup samochodu ratowniczo-gaśniczego dla jednostki OSP Dzierzby był możliwy dzięki pozyskaniu przez Gminę dofinansowania z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie w formie dotacji w wysokości 300 000 zł, pożyczki niskooprocentowanej w wysokości 245 000 zł, dotacji celowej Marszałka Województwa Mazowieckiego w wysokości 100 000 zł, Komedy Głównej PSP w Warszawie w wysokości 55 000 zł.

dzierzbySamochód wyprodukowany został przez firmę WAWRZASZEK z siedzibą w Bielsku-Białej za kwotę brutto 829 635,00 zł.
Nowy samochód ratowniczo-gaśniczy zastąpi ponad dwudziestoletni samochód, który charakteryzuje się dużym zużyciem. OSP Dzierzby jest gminną jednostką typu S-1 o 96-letniej tradycji włączoną do KSRG w 1997 r. W jednostce jest 29 czynnych druhów chętnych do działania i przeszkolonych (czterech z nich pracuje w PSP). Jednostka odgrywa istotną rolę w operacyjnym systemie zabezpieczenia gminy Jabłonna Lacka, powiatu sokołowskiego - jest w obwodzie operacyjnym Mazowieckiego Komendanta Wojewódzkiego, należy do ratowniczych plutonów formowanych na terenie powiatu sokołowskiego. Zakupiony pojazd pozwoli na szybszą interwencję w akcjach gaszenia pożarów, zapobiegania i likwidacji skutków klęsk żywiołowych, jak również zwiększy bezpieczeństwo mieszkańców gminy i powiatu sokołowskiego.