Lokaty długoterminowe. Sprawdź fakty i mity

toyotabankPonad 30 proc. Polaków gromadzi środki na lokatach. Oszczędzających byłoby więcej, gdyby nie sprzeczne opinie dotyczące tych form gromadzenia kapitału. Jeśli interesują Cię lokaty długoterminowe, poznaj najważniejsze fakty i mity. Dzięki temu określisz, czy taka opcja to rozwiązanie dobre także dla Ciebie.

Wszystkie lokaty są słabo oprocentowane

Chociaż oprocentowanie lokat od kilku lat utrzymuje się na niskim poziomie, nadal można uzyskać satysfakcjonujące zyski. W zależności od oferty konkretnego banku, można skorzystać z lokaty z oprocentowaniem nawet do 3% w skali roku – zwykle jednak przy spełnieniu dodatkowych warunków. Zdarzają się jednak oferty lokat oprocentowanych na poziomie 2% – bez konieczności dostosowania się do warunków.

Przykład 1. Plan Depozytowy w ofercie Toyota Banku to lokata z oprocentowaniem 2% w skali roku zakładana na 160 dni. Jej atutem jest nie tylko atrakcyjne oprocentowanie, ale możliwość założenia nawet 10 lokat przez jednego klienta.

Lokaty długoterminowe są bezpieczne

Wszystkie lokaty długoterminowe i inne, wyróżniają się wysokim poziomem bezpieczeństwa – w przeciwieństwie do agresywnych form oszczędzania i inwestowania. Gwarantowane są nie tylko zyski, ale i wysokość zdeponowanego kapitału. Oszczędzający nie musi obawiać się żadnego ryzyka – zarówno związanego z oszczędzaniem, jak i dotyczącego upadłości banku.

Żeby oszczędzać na lokatach, trzeba mieć posiadać duży depozyt

To mit. Oszczędzanie na lokatach wcale nie oznacza konieczności zgromadzenia pokaźnego kapitału. Kwoty powyżej 1000 zł będą wystarczające, aczkolwiek trzeba się liczyć z nieco niższym oprocentowaniem.

Optymalna kwota minimalna to 2000-3000 zł – wówczas można skorzystać z ofert na lokaty z atrakcyjnym oprocentowaniem.

Przykład 2. Lokata Specjalna w ofercie Toyota Banku to aż 3% w skali roku przy 9-miesięcznym czasie trwania depozytu. Warunkiem jest minimalna kwota depozytu wynosząca 3 tys. złotych.

Lokaty krótkoterminowe są korzystniejsze niż długoterminowe

W tym przypadku nie można generalizować, ponieważ wszystko zależy od konkretnych ofert banków. Niekiedy faktycznie lokaty zakładane na krótki okres mogą być korzystniejsze, tj. wiązać się z wyższym oprocentowaniem. Czasami jednak w miarę czasu trwania lokaty, banki proponują wyższe oprocentowanie.

Pieniędzy z lokat nie można wypłacić w dowolnym momencie

Umowa depozytowa zawierana jest na określony czas, ale... pieniądze można wypłacić przed wygaśnięciem umowy. Trzeba wówczas liczyć się z częściową lub całkowitą utratą wypracowanych do tej pory odsetek.

Chociaż wypłata środków w dowolnym momencie z reguły nie opłaca się, jak najbardziej jest możliwa.

Lokaty długo- i krótkoterminowe to rozwiązanie, które warto rozważyć. Świetnie sprawdzają się zarówno w przypadku rozpoczynania swojej przygody z oszczędzaniem, jak i w celu dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.