Wszystko, co musisz wiedzieć o urządzeniach rozruchowych

12Uruchomienie samochodu przy bardzo niskich temperaturach, bardzo często okazuje się ogromnym wyzwaniem. Czasami nie radzą sobie z nim nawet całkiem nowe akumulatory. Gdy zawiodą, to niestety często musimy zdać się na łaskę innych właścicieli samochodów. Zaczyna się proszenie o kable i możliwość podładowania akumulatora. Znacie kogoś, komu nigdy się nie rozładował? W takiej sytuacji z pomocą mogą nam przyjść zewnętrzne urządzenia rozruchowe, tak zwane boostery. Sprawdźmy, czym tak naprawdę jest booster i jak funkcjonuje.

Ciągle niedoskonałe akumulatory

Pomimo tego, że nastąpił bardzo duży postęp w branży akumulatorów i są one coraz nowocześniejsze, to nadaj są bardzo wrażliwe na niskie temperatury. Szybko się zużywają. To nie jest idealna konstrukcja. Sama wielokrotnie toczyłam walkę z rozładowanym akumulatorem, bo temperatura na zewnątrz spadła o kilka stopni poniżej zera. Akumulatory mają określony zakres temperatur, w których można od nich oczekiwać maksymalnej wydajności. Zimą, gdy mamy -19 stopni Celsjusza, akumulator może utracić prawie połowę mocy rozruchowej. Silnik przy takiej temperaturze również stawia o połowę większe opory. Bardzo trudno jest w takich warunkach uruchomić samochód. Jeżeli już znajdziemy się w takiej niekorzystnej sytuacji, to możemy skorzystać z jednego z dwóch wyjść. Możemy czekać na to, aż pomogą nam inni kierowcy lub zainwestować w zewnętrzne urządzenie rozruchowe, czyli tak zwany booster.

Umożliwia awaryjny rozruch

Czytając w internecie o akumulatorach, można się natknąć na opinię, że awaryjny rozruch samochodu za pośrednictwem kabli, może negatywnie wpłynąć na akumulator. Trochę mija się ono z prawdą. Gdy przez długi czas próbujemy uruchomić samochód, to może to jeszcze bardziej rozładować i tak już bardzo słaby akumulator. Jednak nie można w ten sposób go uszkodzić. Już pomijając to. Najprostszym oraz najbardziej komfortowym sposobem na reanimację akumulatora będzie zewnętrzne urządzenie rozruchowe. Dzięki niemu możemy uruchomić silnik, nawet kiedy akumulator w samochodzie nam się maksymalnie rozładuje.

Co to są boostery?

Nazywa się je również suchymi akumulatorami. Są to litowo-polimerowe baterie, które mają bardzo dużą pojemność. Przechowywana jest w nich energia elektryczna. Aby je obsługiwać jest potrzebna tylko jedna osoba. Stąd wynika, że w awaryjnych sytuacjach nie trzeba już szukać pomocy innych kierowców. Ich waga waha się od około 8 kg do nawet 20 kg. Ich zaletą jest to, że mają niewielkie rozmiary. Nie ma żadnych problemów z przewożeniem ich w bagażniku samochodu.

W bardzo dobrej cenie urządzenia rozruchowe w sklepie internetowym specnarzedzia.pl

Zabezpieczenia przed przepięciami

Oprócz boosterów warto jest się zaopatrzyć również w urządzenia posiadające zabezpieczenia przed przepięciami. Nazywa się je przepięciówkami. Są łatwe w użyciu. Trzeba je tylko podpiąć pod zaciski akumulatora. Dzięki nim ochronisz elektronikę samochodu w trakcie prac spawalniczych, zgrzewania albo cięcia plazmą. Pozwolą Ci zneutralizować przeciążenia nawet o bardzo dużym natężeniu. Przydadzą się również podczas ładowania akumulatora za pomocą kabli.