Klimatyzacja na gorące dni

spring 276014 960 720 1Powoli staje się standardem wyposażenia samochodów, a także środków komunikacji publicznej. Dodatkowo (nie tylko w ciepłych krajach) wolimy nocować w hotelach czy pensjonatach, które mają klimatyzacją. Coraz więcej firm decyduje się na montaż urządzeń w biurach, a Polacy coraz częściej korzystają z tego rozwiązania także w mieszkaniach. Choć oczywiście posiadanie klimatyzacji ma równie dużo zwolenników co przeciwników, to jednak zdecydowanie liczba tych pierwszych rośnie wraz z temperaturą na zewnątrz. W czasie skrajnych upałów jedyne, o czym myślimy, to zapewnienie sobie komfortu, szczególnie wtedy, gdy musimy wykonywać jakąś pracę.

Jaką klimatyzację wybrać?

Klimatyzacja to różnego typu urządzenia, które w pewien określony sposób montuje się w pomieszczeniach. Oprócz specjalistycznego sprzętu, który umieszczamy na ścianie, mamy cały szereg opcji przypodłogowo-sufitowych, kasetonowych, kanałowych lub podstropowych. W przestrzeni mieszkalnej oczywiście najczęściej spotykamy się z tym pierwszym typem. Przy wyborze zarówno sposobu montażu, jak i specyfikacji samej klimatyzacji warto skorzystać ze wsparcia fachowców z gthpolska.pl. Cały zestaw urządzeń powinien bowiem spełniać nasze oczekiwania i poza tym być dobrany chociażby do warunków pomieszczenia. Najczęściej fachowcy instalują klimatyzatory pracujące w technologii inwertowej, czyli takiej, która sama dostosowuje się temperatury, jaka panuje we wnętrzu. To pozwala w bezpieczny sposób porównać parametry różnych urządzeń. Dobrze jest jednak przy wyborze nie kierować się tylko kryterium ceny, lecz jakością, ponieważ klimatyzacja powinna bezawaryjnie służyć nam przez lata. Musimy również pamiętać, żeby wybrać odpowiednią firmę, która zamontuje urządzenie. Musi mieć ona certyfikat Urzędu Dozoru Technicznego, a na samą instalację klimatyzatora zewnętrznego koniecznie musimy mieć zgodę spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej (jeśli oczywiście do takowych należymy). Dodatkowo, jeśli mieszkamy lub mamy biuro w budynku zabytkowym, potrzebna nam będzie zgoda konserwatora.

Czy to się opłaca?

Urządzenia różnią się od siebie parametrami, na które wpływ ma ciśnienie wewnętrzne, klasa energetyczna, podzespoły oraz chociażby wygląd i materiał, z którego wykonana jest obudowa. Te elementy także mają wpływ na cenę. Droższe będą te energooszczędne, zapewniające cichą pracę oraz te, które mają dużo funkcji i potrafią pracować nawet w ekstremalnych warunkach. Pamiętamy jednak o tym, że koszt klimatyzacji to nie tylko zakup i montaż urządzenia, ale również jego czyszczenie i serwis oraz wyższe opłaty za energię.

Zobacz także