Warsztaty biżuterii szklanej w Repkach

bizuteriaKrok po kroku umiejętności tworzenia biżuterii szklanej zdobywały uczestniczki na popołudniowych warsztatach w Gminnym Ośrodku Kultury w Repkach 16 maja br. Pod okiem instruktorki, Marty Jędras - animatorki kultury, pedagog i rękodzielniczki Panie dowiedziały się jak przy użyciu odpowiednich półfabrykatów wykonać zawieszki, broszki i kolczyki. Warsztaty podzielono na część teoretyczną i zdecydowanie bardziej ekscytującą uczestniczki warsztatów, część praktyczną.

Instruktorka rozpoczęła warsztaty od prezentacji multimedialnej pokazującej zastosowanie i możliwości techniki witrażowej. Podczas rozmowy i ćwiczeń wprowadzających Panie poznały zasady kompozycji, doboru materiałów oraz barw i faktur szkła. Najwięcej emocji wzbudziła część praktyczna. Panie wykonywały wisiorki i kolczyki. Ale najpierw musiały zastanowić się nad projektem, dobrać materiały. Było dużo emocji, okazało się że wybór kamienia i szkła nie jest łatwy.

Panie prosiły o radę instruktorkę bądź koleżanki. Pytały, jaki kolor kamienia wybrać, z jaką barwą szkła połączyć, czy kolorystycznie dobrać do butów, czy bransolety, a może wybrać kamień i szkoło, które się podoba, a później kupić sukienkę, która będzie pasowała do biżuterii? Panie stały przed „poważnym” dylematem. Wybór surowców był duży a możliwości połączeń i aranżacji wprost nieograniczone, uzależnione jedynie od upodobań i pomysłów wykonawczyń. Kolejny etap, bardzo absorbujący, polegał na obróbce szkła, oczyszczaniu i taśmowaniu. W końcowym etapie Panie zabezpieczały elementy metalowe przed utlenieniem. Większość, a podejrzewam, że wszystkie Panie pierwszy raz miały do czynienia ze szlifierką i lutownicą, co dodatkowo „podkręcało ”atmosferę. W rezultacie powstały, oryginalne, autorskie, ozdoby, które każdy uczestnika, po zakończeniu warsztatów, zabrała ze sobą do domu.