Dwa projekty z Podlasia wśród laureatów programu LECHSTARTER!

Laureaci programu LECHSTARTER 1Dobiegło końca ogólnopolskie głosowanie w programie LECHSTARTER. 15 zwycięskich projektów pozytywnie odmieni oblicze wybranych polskich miast i zintegruje lokalne społeczności. Leszek Chmielewski przeznaczył na ten cel łącznie aż milion złotych. Wśród laureatów znalazły się dwa projekty z województwa podlaskiego: z Białegostoku i z Augustowa.

Na 44 finałowe projekty oddano aż 561839 głosów. Największą ich liczbę zdobyła inicjatywa z Siechnic (Zrób SiechNICE), która wraz z czterema innymi pomysłami z Pelplina, Gdyni, Płońska i Bydgoszczy otrzymają granty o wartości 100 000 złotych. W kategorii grantu o wysokości 50 000 złotych najwięcej głosów zdobył Park Miejski w Świdwinie. Oaza kultury ze Świdwina. W tej kategorii granty zdobyło również 9 innych projektów z Gdańska, Sokołowska, Żyrardowa, Wolbromia, Wrocławia, Płocka, a także z Białegostoku i Augustowa. Wszystkie inicjatywy łączą wspólne cele: ulepszanie polskich miast oraz integracja ich mieszkańców. Każdy projekt należał do jednego z trzech obszarów: Nowa miejska przestrzeń, Miejskie akcje i koooperacje oraz Innowacje dla miasta i ludzi.

W województwie podlaskim granty o wartości 50 000 zł otrzymają aż dwa projekty. W Białymstoku zwyciężyła inicjatywa startująca w obszarze Nowa miejska przestrzeń: Biała Czysta Kulturalna | | rzeka dla mieszkańców, zdobywając 19 076 głosów. Drugi mikrogrant na Podlasiu otrzyma Augustowski Uliczny GO – TEATR z Augustowa, przypisany do obszaru Miejskie akcje i kooperacje, który zdobył 18810 głosów.

Opisy i wizualizacje tych pomysłów znajdują się na stronie internetowej programu:

Biała Czysta Kulturalna | | rzeka dla mieszkańców, Białystok: http://lechstarter.urbanforms.org/projekt/1006/biala-czysta-kulturalna-rzeka-dla-mieszkancow

Augustowski Uliczny GO – TEATR, Augustów:

http://lechstarter.urbanforms.org/projekt/412/augustowski-uliczny-go-teatr

-Po raz drugi LECHSTARTER spotkał się z ogromnym zaangażowaniem mieszkańców, którzy wzajemnie mobilizowali się do oddawania głosów. Do programu zgłoszono prawie 300 projektów! Zwycięskie inicjatywy są nie tylko innowacyjne, ale też bardzo funkcjonalne. Wierzymy, że pozytywnie wpłyną na codzienne życie mieszkańców miast. – skomentowała Karolina Hasińska, przedstawicielka Lecha Premium, organizatora programu.

O wyborze finałowych projektów decydowali członkowie jury programu LECHSTARTER. Filip Springer, odpowiedzialny był za ocenę pomysłów z obszaru Nowa miejska przestrzeń. Teresa Latuszewska - Syrda, była jurorką z obszaru Miejskie akcje i kooperacje a Yuri Drabent - specjalistą w obszarze Innowacje dla miasta i ludzi.

Lista 15 laureatów znajduje się poniżej, a opisy projektów, które zostaną zrealizowane w programie LECHSTARTER są dostępne na stronie: www.lechstarter.pl.

Laureaci grantów o wartości 100 000 złotych:

 1. Zrób siechNICE - Błękitna laguna dla mieszkańców, Siechnice
 2. Zielona Skrzynka, Pelplin
 3. Maska - spektakl plenerowy narzędziem rewitalizacji, Gdynia
 4. EKObus, Płońsk
 5. Bezpieczne Kąpieliska - rozbudowa, Bydgoszcz

Laureaci grantów o wartości 50 000 złotych:

 1. Park Miejski w Świdwinie. Oaza kultury., Świdwin
 2. Internetowe Centrum Rewitalizacji, Gdańsk
 3. Pralnia - Makerspace w Sokołowsku, Sokołowsko
 4. BIELnik po robocie, Żyrardów
 5. Kawiarnia w starym kinie, Wolbrom
 6. Biała Czysta Kulturalna | | rzeka dla mieszkańców, Białystok
 7. Otwarta Scena na Świebodzkim, Wrocław
 8. Umeblujmy ul. Stągiewną w Gdańsku, Gdańsk
 9. Augustowski Uliczny GO - TEATR, Augustów
 10. Moda na Starówkę, Płock

Partnerem programu jest fundacja Urban Forms.